Taigi, ruginis raugas "kitaip""
Patį pirmajį raugą geriausia daryti iš rupių ruginių mitų. Ruginiai miltai nėra tokie kaprizingi ir raugas pavyksta iš pirmo karto. Tuo labiau, kad ruginį raugą bet kada galima perdaryti į kvietinį ir atvirkščiai. Visa metodika paimta iš rusiško forumo ( nuorodą tuoj surasiu), viską išstudijavau ir jau daug kartų patikrinau praktikoje.
Pirminis raugas paruošiamas per 4 dienas, o 5ą dieną galima kepti duoną.
1diena:
Plastmasiniame, stikliniame ar kokiam kitame švariame inde išmaišyti 100gr rupių ruginių miltų ir 100-150ml drungno(40laipsnių) vandens. Masė turi gautis blynų tirštumo. Pirmam kartui reikia truputį daugiau vandens, kitiems maitinimams, naudosime po 100ml vandens. Nesandariai uždengti( aš uždengiau plastikiniu maišeliu ir prabadžiau skylutes, kad raugas kvėpuotų). Pastatome šiltai(vonioje ar prie radiatoriaus ir paliekame ramybėje 24 val.
2 diena:
Raugą permaišome, dapilame 100gr rupių ruginių miltų ir 100ml drungno vandens. Viską sumaišome vėl nesandariai uždengiame ir paliekame šiltai 24 val.
3 diena :
Ta pati procedūra kaip ir 2 dieną. Raugą permaišome, dapilame 100gr rupių ruginių miltų ir 100ml drungno vandens. Viską sumaišome vėl nesandariai uždengiame ir paliekame šiltai 24 val.
4 diena:
Šiandien raugą pamaitinsime paskutinį kartą. Kartojame jau įprastą procedūrą:
Raugą permaišome, dapilame 100gr rupių ruginių miltų ir 100ml drungno vandens. Viską sumaišome vėl nesandariai uždengiame ir paliekame šiltai 24 val.
5diena:
Raugas paruoštas! Galima kepti duoną. Tiesa, nuo visos raugo masės, reikia į atskirą indelį atsidėti apie 80-100gr raugo, uždaryti sandariai ir pasidėti į šaldytuvą. Taip raugas galės "miegoti" apie 2 savaites. Tą atidėtą raugą vokiečiai vadina "starteriu". Visiems duonų kepimams jau bus naudojamas tik starteris, kurį išėmę iš šaldytuvo ir pamaitinę, turėsime naują raugą, nuo kurio vėl atsidėsime 80-100gr "starterio" sekančiam kartui. Iš starterio pasiruošti naują raugą labai paprasta, apie tai parašysiu vėliau.
"PALANGOS" duona:
Kadangi raugas yra labai šviežias ir dar neturi pilnos galios, pirmam kartui reikia dėti apie 3-4 gr mielių. Sekantiems kepimams jų jau nereikės. Kadangi, aš kepiau iš karto du kepalus(apie 900 gr vienas kepaliukas}, tai man reikėjo:
400gr ruginio raugo
200gr ruginių miltų
600gr kvietinių miltų
1 v.š. druskos
2 v. š cukraus
2 v.š. kmynų
460gr vandens.
3-4gr. mielių.
Kadangi tokio kiekio mano duonkepė nepajėgi išmaišyti, tai maišiau per du kartus, viską dalindama į dvi dalis. Duonkepėje reikia maišyti apie 15-20min. Išimame tešlą iš duonkepės, pastatome šiltai ir duodame tešlai pailsėti 20-30 min. Per tą laiką tešla turi tik pailsėti, o ne pakilti. Tada rankomis permaišome ir formuojame pailgus arba apvalius 2 kepaliukus. Pabarstome skardą miltais arba patiesiame popierių, sudedame suformuotus kepaliukus ir pastatome šiltai 3 valandoms. Tešla turi pakilti dvigubai. Jei patalpa vėsoka, gali prireikti ir 4 val. Orkaitę įkaitinu iki 220 laipsnių, apačioje pastatau skardą arba dubeni su karštu vandeniu. Tada suformuotuose kepaliukuose darau 3-4 įpjovas aštriu peiliu, apipurškiu vandeniu arba pabarstau miltais. Kepti 10 min. 220 - temperatūroje, po to sumažinti temperatūrą iki 180* ir dar kepti apie 40-50 min. Išimtą duoną uždengti dregnu rankšluoščiu ir atvėsinti ant grotelių. Superinė duona!
Žinoma, galima kepti ir iš pusės normos, bet kadangi pirmam kartui pasidariau tokį kiekį raugo, tai gaila buvo išmesti, nes sekantiems kartams reikia tik 80-100gr. starterio.
Jeigu kas nors bandysite šį metodą, tolimesnius veiksmus aprašysiu vėliau.
Atsiprasau, kad tokia ilgą žinutę paciatvau, bet ar čia tas žymusis terros raugas?