Manau labai daugelis iš mūsų susiduria su mažo ploto butais ir mažomis erdvėmis juose. Pasidalinkime mintimis apie mažas erdves ir mažus butus. Padiskutuokim ką galima padaryti ir kaip išnaudoti vietą jame yra labai naudinga tema.
Ši problema gali būti išspręsta ir nepasikeitus kvadratinių metrų skaičiui. Pirmiausia reikia pergalvoti buto skirstymą zonomis, kambarių paskirtis ir jų panaudojimą, baldų išdėstymą, apšvietimą, spalvas ir detales. Ir tas pats butas, viską pergalvojus ir įnešus keletą tai erdvei reikalingų pakeitimų, gali tapti patogus, kur viskas ir visi suras savo vietą. Įėjus į namus jūs pajusite erdvę, neperpildyta daiktais. Yra universalūs principai, padedantys suteikti būstui erdvės ir praktiškumo, tačiau yra sprendimai, kurie tinka tik konkrečiai vietai ir situacijai.
Mažų erdvių planavimo principai:
Laisvas atviras planavimas padės naudojant kuo mažiau pertvarų sukurti kuo daugiau atvirų erdvių.
Tikslus veiklos zonų nustatymas kambaryje ir visame būste įneš harmonijos ir tvarkos.
Maksimalus viso ploto išnaudojimas panaikins negyvenamas, nenaudojamas zonas.
Jei būsto lubos yra aukštos, šį privalumą reikėtų išnaudoti įrengiant antresoles ( gyvenamų, miegamų ir kitų funkcijų).
Podiumų pakylų sukūrimas suteiks galimybę po jais slėpti lovas arba paversti jas daiktų saugyklomis.
Prie plačių palangių integravus stalus, jas galima išnaudoti darbo zonai.
Kambario kampuose ir nišose įmontuoti baldai, mini drabužinės ar darbo zonos padės išstumti dalį daiktų iš nepatogiose vietose, tarsi atsitiktinai pristatytų daiktų.
Nišų sukūrimas sienose gali pakeisti baldų lentynas, kabyklas .
Transformuojamus, sulankstomus baldus naudokite tose zonose, kurios turi kelias paskirtis (keičiantys formą ir aukštį stalai, slepiamos ar transformuojamos lovos).
Vietoje stacionarių ir aklinų pertvarų naudokite stumdomas, geriausia iš skaidrių medžiagų.
Paprastas varstomas duris pakeiskite į stumdomas arba sulankstomas.
Sienų raštai ir spalvų deriniai taip pat gali būti naudojami erdvės praplėtimui.
Lubų aukštį vizualiai padidins šviesios spalvos, atspindinčios medžiagos, į lubas nukreiptas apšvietimas.
Kambario centrą palikite atvirą, neužstatykite baldais. Šį laisvą plotą galima panaudoti atėjus svečiams išskleidžiant stalą, ten gali žaisti vaikai, galite rytais čia daryti mankštą.
Neuždenkite langų masyviomis ar tamsiomis užuolaidomis. Geriausia langus mažose erdvėse dengti šviesiomis, lengvomis romanetėmis. Jos pakeliamos aukštyn ir neuždengia erdvės nuo žemės iki grindų. Lengvas ilgas užuolaidas tinka naudoti, kai norime paslėpti šildymo prietaisus.
Vaikų kambaryje sutaupyti vietą galima įrengiant lovą antresolėje, po kuria įrengtas darbo stalas arba jaukus žaidimų kampas.
Darbo kampą galima paslėpti sukuriant nišą ir joje įmontuojant darbo stalą. Niša su darbo stalu pasislėps, jei ją uždarysite slankiojančiomis ar atveriamomis durimis.
Mažame bute netgi nedidelis baldų ir daiktų perteklius sukuria neharmoningą ir perkrautą aplinką. Pirmiausia reikia atsikratyti daiktais, kuriais jūs jau ilgą laiką nesinaudojote. Geriausia laikyti daugelį nedažnai naudojamų arba didelių gabaritų daiktų tamsiame kambaryje.
Galima pasitelkti vaizduotę ir sukurti naujų, mažai matomų daiktų saugyklų. Tokiomis daiktų saugyklomis gali būti pakyla po lova, žaidimų ar poilsio zona. Galima pasinaudoti japonų patirtimi, kurie po grindimis įsigudrina laikyti daugybę daiktų.
Šviesos šaltinių išdėstymas mažoje erdvėje užima labai svarbią vietą. Šviesos pagalba galima modeliuoti, keisti erdvę. Tam galima panaudoti toršerus, taškinius šviesos šaltinius balduose ir nišose, sieninius šviestuvus.
Mažoje erdvėje tinka lentynos, dengtos matiniu ar dažytu stiklu: stiklas turi savybe praplėsti erdvę.
Siauras ir mažas patalpas praplečia veidrodžiai. Jie atspindi aplinką ir kartu pakeičia jos dydžio pajautimą.
Tinka žemi baldai: žemos lentynos ar komodos.
Slankiojančios durys tinka ne tik drabužinėms, bet ir svetainės baldams paslėpti nišoje. Virtuvės baldus galima slėpti už slankiojančių durų, kai ji yra svetainės ar darbo erdvėje.
Vaikų kambaryje išnaudosite erdvę, įstatydami lentyną ties sienos ir lubų kampu. Tokia lentyna sukuria kelių lygių lubų įspūdį. Šią lentyną reikėtų rinktis lubų spalvos. Ji tiks žaislų ir įvairių daiktų laikymui.