Sveikos,
labai smagu, kad sleivapedziuku tema dar gyvuoja
Tam, kad si tema nestu tikraja nauda - labai svarbu tam tikrus gydymo metodus vadinti tikrais vardais.
Sleivapedyste, kaip zinia apie 40 metu buvo gydoma nemoksisku (medikai tiesiog nezinojo kitokio metodo) gipsavimu pagal Kaita, kuomet per 6 men nuo pat gimimo peda buvo prievarta stumiama i isorine puse.
Po 6 men. nepavykusio gipsavimo, o tai budavo beiveik kiekvienu atveju, del auksciau mineto nemokejimo ir ziniu is uzsienio stokos, buvoma atsisakoma nepavykusio tolesnio gipsavimo ir pereinama prie sunkiausios, invazines sleivapedystes operacijos su pilnu kraujotakos stabdymu.Si operacija pagal statistika taip pat nebudavo sekminga, palikdavo didelius randus tiek ant odos, tiek ant poodiniu minkstuju audiniu, raisciu ir sausgysliu.
Tradicine sleivapedystes operacija yra mazdaug tokia - per pjuvi uzpakalineje pedos ir sonineje kojos dalyje buvo atraitojama visa kojos oda iki kelio, nuimamamas riebalinis sluoksnis, raumenys, kol prieinama iki kaulu ir viskas is naujo sudeliojama.
Po operacijos buvo israsomi gremezdiski ortezai, nepanasus i Ponseti itvara, jie neleisdavo lankstyti pedos per kelia ir raumenys dar labiau silpnedavo. Arba sie itvarai tiesiog nesilaikydavo ant kojos ir krisdavo.
Kadangi nebuvo reikiamu itvaru - beveik visi operuoti sleivapedziukai recidivuodavo, t.y. pedos grisdavo i pradine padeti kaip pries gydyma. Toliau sekdavo pakartotines operacijos - vel tokios pat kaip ir pirmoji. Tik si karta padare pjuvius gydytojai rasdavo suaugusi ir susipynusi sausgysliu, raisciu ir minkstuju audiniu gniutula, primosios operacijos pasekmes. Pakartotine sleivapedystes operacija buvo ypac nepageidaujamas darbas, del jos sudetingumo.
Tokiu budu apie 90% sleivapedziuku turedavo ne popierini kaip dauguma turi dabar, o tikraji invaliduma, su skaudanciomis, nelanksciomis pedomis ir randais iki pat 18 metu, kai pereidavo i suaugusiuju iskaita.
Taip buvo gydoma sleivapedyste Lietuvoje iki 2004 m, kai buvo prisatytas alternatyvus Ponseti metodas - maksimum 5 specialia technika ismodeliuoti kassavaitiniai gipsai + achilo perkirpimas su vietine nejautra (apie 10 min.procedura) ir Ponseti itvarai iki 4 metu.
Vardan to, kad busimi pacientai gautu objektyvia informacija - prasau metodus vadinti tikrais vardais.
Achilo kirpimas po 5 Ponseti gipso - dar galima vadinti poodine Achilo tenatomija arba tenatomija. Angl. Percutaneus Achiles tenotomy TAI NE TAS PATS KAS SLEIVAPEDYSTES 2 ar 3 valandu operacija.
Ponseti metodas - skirtas gydyti igimta sleivapedyste, sekmingumas 95%-99%, tai 5 KAS SAVAITE KEICIAMI gipsai pagal tam tikra pedos sukimo technika, po paskutinio gipso - 80% pacientu atliekama tenatomija, dazniausiai su bendra nejautra ir po jos 3 savaites gipse, kad suaugtu Achilo sausgysle ilgesne nei buvo.
Po paskutinio - 3 savaitinio gipso iskarto uzdedamas Ponseti itvaras, kuris nesiojamas iki 4 metu, tam kad isvengti recidyvo.
Sleivapedystes operacija - tradicine sleivapedystes operacija kuri paprastai daroma po nesekmingo ilgai (apie 6 men.) trunkancio tradicinio gipsavimo ne pagal Ponseti metoda. Operacija daroma atleikant Z pjuvi arba kitoki pjuvi pagal Cincinati ar kitokia metodika ir vad. Postero Medial Release (Uzpakalinis ir soninis atpalaidavimas) arba PMR.
ISPEJIMAS PMR nuotraukas (zemiau) gali ziureti tik ipac stipriu nervu zmones
http://www.ispub.com...e/ctev-fig1.jpgSausgysles perkelimo operacija - atliekama pagal Ponseti aprasyma, kuomet vaikas yra vyresnis ir po 5 gipsavimu negali nesioti itvaru, arba kai vaikas netoleruoja itvaru (buna labai retai). Po sios operacijos, kuri atliekama su pilna nejautra, bet nera labai invazine, nes sausgysle perkeliama po pat oda, bei isgreziant ertme kaule, bet nelendant giliai i peda, nesioti Ponseti itvaru nereikia.Angliskai sausgysles perkelimo operacija vad. Anterior Tibialis Transfer, apie sia operacija galima pasiskaityti angl. arba rusiskai Ponseti metodo knygoje internete.
gitagaar ir saulyte** man nelabai aisku kokiu metodu buvo gydoma jusu vaikuciu sleivapedyste. Kadangi jus minejote labai ilga gipsavima ir operacija kuri truko apie 2 val. manau tai nebuvo Ponseti metodas, o tradicine sleivapedystes operacija.
Lietuvoje Ponseti metodas taikomas KMUK. Tradicines operacijos kiek man zinoma, nera daromos jau nuo 2004 metu, nuo tada kai visi vaikai KMUK buvo sekmingai isgipsuojami Ponseti metodu.