[quote=Mindaugas7,2010 02 21, 15:42]
Aš pateikiu skaičius, o gerbiamas oponentas - tik savo filosofinius pamąstymus. Taip kad lipkite, gerbiamasis, iš Olimpo ant žemės ir galbūt pokalbis bus daug konstruktyvesnis.
Papildyta:
[quote=pagyvenus,2010 02 21, 14:17]
Jeigu jūsų skaičiaviami skirti "internetinaims debatams", tada jokių pastabų jiems neturiu.
Jeigu realiai ieškote sprendimų savo namo statybai, tada labiau pasigilinkite į vėdinimą.
Vėdinimo sistemai turėtų būti keliami tokie reikalavimai:
1. Užtikrinti patalpų oro privalomą kokybę (privalomas);
2. Mažinti šilumos nuostolius (pageidautinas).
Padidinus namo sandarumą ir sumažinus patalpų kubatūrą net ir pirmas uždavinys yra netrivialus. Ir jo užtikrinimui būsite priverstas rinktis "pusiau mechanines" kontroliuojamas sistemas, dažniausiai naudojamas variantas nemechanizuotas padavimas ir mechanizuotas ištraukimas (jūsų minėtas aereco ištraukimo modulis). Todėl lyginant alternatyvas, reikėtų įvertinti ir šiuos kaštus.
Kitas aspektas - namo sandarumas. Pasyvus namas negali būti daromas su "nemechanizuotu padavimu" dėl labai paparastos priežasties - oro padavimo įrenginiai pritaikyti dirbti prie 10 Pa slėgio, padavus 50 Pa namas nepraeis sandarumo testo. Tačiau net ir nepretenduojant į pasyvų, šiltam namui paprasčiausios skylės lange neišgręši. Dėl oro sąlygų susidarys slėgio skirtumai ir pas jus per vienas skyles ora patraukinės, o per kitas išmetinės. T.y. infiltracijos nuostoliai bus neproporcingai dideli. Todėl padavimui yra irgi daromi specialūs įrenginiai (montuojami į langus, sienas, grindis), kurie yra sertifikuojami ir privalo užtikrinti oro padavimą tik viena kryptimi, t.y. kažkiek apsaugoti nuo infiltracijos nuostolių. Rašau "kažkiek", nes yra slėgių ribos, prie kurių jie dirba, bet esant uragininiam vėjui, aišku, kad trauks kiaurai. Ir jeigu jūs nenorite turėti EVOY paminėtos "kiauros daržinės" varianto, reikia skaičiuojate įrengimo kaštus pridėti ir padavimo įrenginių kainą.
Susidėliojęs lentelėje du variantus: 1. ortakiai plius ventiliatorius padavimui ir oratakiai plius ventilaitorius ištraukimui; 2. padavimo įrenginiai sienose/languose ir ortakiai plius ventiliatorius ištraukimui, galite lyginti šių dviejų sistemų kaštus, tiek įrengimo, tiek eksploatacijos. Bus visai nesudėtinga, jei panorėsite, pilnai mechanizuotame variante išmesti du ventiliatorius, jų vietoje statyti rekuperatorių ir paskaičiuoti jo atsiperkamumą.
Iš bėdos, pasirinkus visiškai pasyvų variantą, galima ir kaminų įrengimo kaštus paskaičiuoti palyginimui vietoje ortakių ir ventiliatoriaus 2 variante.
O iš praktikos pasakysiu taip - skaičiavimo susidaro daug, o naudos mažai. Nes :prielaidų" yra kruvos ir jas susidėlioji taip, kad tas variantas, kuris tau prie "dūšios" gaunasi "ekonomiškai naudingesnis"
Pirmiausia, aš kalbu apie tai ar verta statyti PN (daug vatos, rekuperatorius, individualus projektas, specialūs langai, LED lemputės, A+ buitinė technika ir t.t.), nes jis brangsta apie 20-30 proc. nei standartas, ar tuos pinigus, kuriuos išleidi PN (apie 20-30 proc.) geriau skirti, pvz., vien šildymui, kuris padengs minimum 25-30 metų išlaidas. Vienas iš būdų įvertinti PN pabrangimą yra rekuperatorius. Tiesiog, pateikiau realius skaičius kiek jis kainuoja ir koks jo atsipirkimo laikotarpis. Nes rekuperatorius PN - privalomas. Be to, aš kaip pavyzdį suskaičiavau standartinį namą su rekeperatoriumi. Jei rekuperatoriaus atsipirkimą skaičiuotumėmė PN (labai sandarus namas, todėl ventiliaciniai nuostoliai ne 48 proc., o tik 16 proc.), tai pamatytumėme, kad atsipirkimo laikotarpis ilgėja iki 30-35 metų. Štai apie ką kalbu - rekuperatorius PN privalomas, bet jo atspirkimas yra praktiškai neįmanomas (tą turėjau galvoje, kalbėdamas, kad man lygiai tokius pačius skaičius gavo ir mano minėtas geras architektas).
Antra priverstinė vėdino sistema reikalinga ir standartiniam namui. Tokiu atveju (kadangi jis nėra labai sandarus ir praranda ne 16, o 48 proc. ventiluojamos šilumos) jo naudingumo koeficientas stipriai didėja ir mažėja šildymo išlaidos. Galbūt pastačius standartinį namą be papildomų insvesticijų į vatą ir langus, bet vien įsitaisius gerą rekuperatorių, sutaupai nemažai šilumos nuostolių ir ženkliai taupai. Štai apie ką aš kalbu.
Antra. Vietoje rekuperatoriaus galima įtaisyti Aereco vėdinimo sistemą. Rezultatas tas pats- gaivus oras patalpoje, tačiau žinoma didėja šilumos nuostoliai. Tačiau Aereco įrengimas yra apie 50 proc. pigesnis (sistema su montavimo darbais - nuo 5000 iki 15 000 Lt - vakar dienos info), jis mano paminėtam namui per mėn. sunaudotų lektros ne už 83 Lt, o tik už 12-14 Lt, nereikia keisti filtrų, o garantija - ne 2-5 metai, bet vietoj buvusios 15 metų dabat gamintojai teikia neribotą garantiją. Tokia sistema tikrai greitai atspirks, tačiau jinai netinka PN, nors standartiniame name - puikiai tinka. Todėl išvada vėl akivaizdi: vienur sutaupai, kitur prarandi ir nieko čia jau nebepakeisi. Toks jau tas mūsų fizinis pasaulis.
[/quote]
pasyvus namas brangesnis 20-30% statybos metu, o kiekvieno menesio namo eksploatacija ~200% pigesne.
~270Lt/men arba ~3200Lt per metus kainuos pasyvaus namo islaikymas (net nenaudojant saules silumos vandens pasildymui)
ir
~500lt/men arba ~6000Lt per metus standartinio "kaiuro" namo islaikymas.
jeigu namai kainavo 300 000Lt (kiauras) ir 375 000Lt (pasyvus)
tai istiesu atsipirks po 25metu. bet as neskaiciavau tokiu smulkmenu kaip remonto darbai - pasyviam namui ju prireiks po 50 metu, o tipiniam po 15.
is esmes kiekvienas renkasi savo... lygiai kaip ir su automobiliais - vieni nusiperka brangesni ir moka maziau uz kura, turi didesni komforta, kiti - pigesni, brangiau uz kura ir amzini remontai. bet juk gyvenimas be rupesciu butu nuobodus... m?