Reikia ne tik daugiau pagarbos vieni kitiems, bet ir konstruktyvesnio pokalbio. Jau užpildyti pasisakymais beveik 2 psl., o realios naudos - nei lašo. Todėl siūlau pateikti kuo daugiau praktiškos informacijos.
Nežinau esat girdėję ar ne, bet ruošiamasi statyti pasyvų namą ir Kaune. Penktadienį kalbėjau su vadovu, tai kaip supratau, kad kol kas dar nieko realiai nepadaryta (sklypą jau turi), bet atšilus orams reikalai turėtų pajudėti. Sakė, kad rudeniop turėtų iškilti namas.
Štai nuoroda:
http://www.kaunosila...age-101:27.htmlInformacija vertinga tuo, kad pirmiausia kalbama ne apie daugiau techninius pasyvaus namo niuansus, bet kiek kainuoja pastatyti pasyvų namą (visgi čia info šiek tiek trūksta) ir kokie jo eksploataciniai kaštai.
Kauniečiai pateikia, kad namas yra 132 kv. (garažo neskaičiuoja). Jų namas per metus šildymui turėtų sunaudoti 1767 kWh namuose palaikant 18 laipsnių šilumą (direktorius sakė, kad apatinę ribą reikėtų kelti iki 20 laipsnių, todėl šildymo sąnaudos šiek tiek pabrangtų). Šiandieninėmis elektros kainomis (tarifas - 0,43 Lt) išeina (1767x0,43), kad šildymas metams kainuoja 760 Lt. Tikrai neblogas skaičius, kuomet paskaičiuoja, kad jei šildymo sezonas 6 mėn., tai 1 mėn. išlaidos - apie 127 Lt.
Tačiau yra vienas įdomus momentas. Paimkim, pavyzdžiui, gruodį (žiūrėti ppt pristatymą). Jie pateikia, kad kažkurių metų gruodį reikės 539 kWh. Tai reiškia, kad litais turime 539x0,43 - 232 Lt. Šią sumą padalinam iš kvadratūros (232/132) ir turim, kad 1 kv. apšildyti reikia net 1,76 Lt. Aš, kaip jau sakiau, už konkretų 2009 m. gruodžio 1 kv. gavau apie 3 Lt, bet juk tai daugiabutis pastatytas ne pagal pasyvius standartus, su prastais plastikiniais langais, šildomas centralizuotai ir t.t. Man įdomu ir tai, kad niekur internete neradau konkrečių pavyzdžių, kiek realybėje per mėnesį ar metus kainuoja pasyvaus namo šildymas. Kažkodėl tai visi pateikia tik 15 kWh, bet apie realius eurus, dolerius, rublius, kronas ir kitus pinigus nekalba, t.y. tokiose namuose gyvenantys žmonės nepateikia realių piniginių išlaidų. Būtų neprošal užsukti pas tą žmogų, kuris nusipirko pasyvų namą iš Veikmės.
Taigi manau, kad pasyvus namas per brangus, t.y. neatsiperkantis dalykas. Dauguma užsieniečių tokius namus stato todėl, kad jiems yra numatytos ženklios kompensacijos. Apie 90, o gal net ir 95 proc. lietuviškai kišenei tai tikrai per brangu. Todėl aš manau, kad statant namą reikia ne aklai kopijuoti visas pasyvaus namo idėjas, o panaudoti tas, kurios beveik nieko nekainuoja ir duoda daugiausiai naudos. Vat būtent apie tai, kokias pasyvaus namo idėjas ne tik galima, bet ir būtina panaudoti kiekviename name, ir siūlau padiskutuoti.