QUOTE(Mindaugas7 @ 2010 02 18, 20:54)
Lygtai visi ir užsnūdo, bet aš noriu truputėlį aiškumo į mūsų pokalbį įnešti. Žemiau pateiksiu Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos nuorodą, kurioje išdėstyti labai svarbūs duomenys projektuojant pasyvų namą, t.y. metinė oro temperatūra nuo 1778 iki 2009 m. ir t.t.
http://www.meteo.lt/...?tipas=oro_temp
Pavyzdžiu, faktas tas, kad temperatūra šylą: 1778 m. metinis vidurkis buvo apie 4,8 laipsniai, o 2009 - jau 6,2 laipsnio. Toliau - labai svarbi saulės trukmė. Vilniuje jinai siekia apie 1770-1790 valandų per metus. Taip pat pasirodo. kad per 122 metų oro stebėjimo laikotarpį metinis kritulių kiekio vidurkis didėja (reikia gero stogo). 1887 m. jis siekė apie 650 mm, o 2009 m. - jau apie 690 mm. Dar vienas labai svarbus dalykas yra geografinė Lietuvos padėtis. Vilniaus platuma yra 54''38'.
Kur link aš lenkiu? O gi labai svarbu išsiaiškinti, kokią konkrečia Skandinavijos (o gal kitą Europos vietovę) reikia laikyti pavyzdžiu, kalbant apie pasyvaus namo standartą Lietuvoje. Pavyzdžiui, Stokholmas, Švedija. Jo geografinė padėtis yra 59''17'. Atrodytų, kad šis miestas yra gerokai šiauriau nei Vilnius, tačiau... Pasirodo šiame mieste pastarųjų metų vidutinė metinė oro temperatūra siekia net 8 laipsnius (nors svyravimas per metus gali būti nuo +36 iki -32), saulėtų valandų per metus būna 1981, o metinis kritulių vidurkis siekia 539 mm. Akivaizdu, kad Švedijos sostinėje yra šiek tiek šilčiau (6,2 prieš 8 laipsnius), Stkoholmas turi daugiau saulėtų valandų (1790 prieš 1981) ir mažiau kritulių (650 mm prieš 539 mm). Tačiau iš esmės manyčiau, kad būtent Stokholmui ir apylinkėms taikomi pasyvaus namo standartai turėtų būti taikomi ir Lietuvoje. Vokietijos, Austrijos ar Šveicarijos pasyvaus namo standartai Lietuvos oro sąlygoms nelabai tiktų. Žinoma, kad dar labiau atitiktumėme pasyvaus namo standartus Lietuvoje, turėtumėme nuo Stokholmo pakilti dar šiek tiek šiauriau, bet manau, kad prie Švedijos sostinės vyksta daugiausiai statybų tame tarpe ir pasyvių namų.
Lietuvos gamtinemis salygomis, kai slapia, dregna, mazai saules, o ziema trunka septynis menesius netinka jokie vokiski, austriski ar panasus, salyginai siltu krastu Pasyviu Namu projektai ir koncepcijos. Pas mus yra specifinis klimatas ir niekas sioje slapioje salyje apart muro, cerpinio stogo ir R10 termoizoliacijos netinka. Ar namas pasyvus, ar siaip labai siltas, skirtumo beveik nera. reziume yra tokia, kad statyt reikia rimtai, o profesorius architektus, kurie sako, kad nera reikalo siltinti daugiau, nei reikalauja normatyvai, reikia grusti lauk, vos isgirstat tokius ju kliedesius..