QUOTE(EVOY @ 2010 02 11, 13:38)
Gal neverta taip greitai daryti išvadas, ir iš dviejų pvz. formuoti pavyzdinę Pasyvaus namo koncepciją. Pastatė lenkas taip, kaip jis suprato Pasyvų namą- ir ačiū jam, kad nepatingėjo sudėti info.
Teisingai Bronius teigia: paprasčiausiai susiaurinote pasirinkimą iki minimumo, ir nepripažįstate jokių kitų variantų:
Jei planuojant Pasyvaus namo statybas, pagalvoti apie vėlesnį modernizavimą į "Zero"/"Plius"- šildymas vien elektra tampa netgi labai patraukliu. Tokiam šildymui pakanka šildančių kilimėliu po grindų danga, elementarių elektrinių radiatorių ar pan. (nebereikalingas plotas katilui). Rekuperatorius puikiai "įsikuria" palėpėje, pakabintas tarp gegnių (nebereikalingas papildomas plotas). Vandens pašildymui galima rinkti greitaeigius šildytuvus (nebereikalingas papildomas plotas boileriui).
Jei vis tik planuojama susimontuoti saulės kolektorių sistemą- plotas boileriui reikalingas, tačiau kodėl tai negali būti koks nešildomas pusrūsis, ar patalpa garaže, kuris atskirtas nuo namo, tačiau suprojektuotas po bendru stogu? Priminsiu, kad kalba eina apie šildomą plotą: pigaus nešildomo galima pristatyti kiek tik širdis geidžia- rūsys, garažai, laiko pirtelės, terasos ir t.t.
Sprendžiant pagal lenko sudėtą šiltinimą- dzin kur tas namas stovi. "Pritaps" jis bet kuriame regione.
Pagal šiuolaikius reikalavimus pastatyto namo šilumos nuostoliai bus mažiau 110 kWh/ m2 per metus. Pasyvaus- mažiau 15 kWh/ m2 per metus. Net ir pridėjus rekuperacinės "prisuktas" kWh- kodėl tik trečdaliu? Negi spręsime tik pagal vieną pvz.?
O kodėl nepasitikite lenko skaičiavimais, kai jis mini 15 metų?
Jei pagal šiuolaikinius parametrus namo 1 kv. šildymui per metus reikia 110 kWh, o pasyviam - tik 15 kWh, tai išeina, kad pasyvaus (110/15= 7.33) namo šildymas turėtų kainuoti apie 7 kartus pigiau. Problema ta, kad praktikoje išeina ne 7 kartus pigiau (lenko ir Veikmės pavydys), o tik maždaug 3-5 kartus pigiau (čia įtakos turi klimato sąlygos, namo dydis, jo architektūra ir statybos subtilumai). Štai ką aš bandau pabrėžti įvertindamas ir papildomas išlaidas tokio namo pastatymu. Kalbant apie 15 metų atsipirkimą, aš gi ir sakiau, kad viskas priklauso nuo to, kokios laukia žiemos: šiltesnės ar šaltesnės. Todėl ir atsipirkimo laikotarpis gali būti nuo 10 iki 25 ar net 30 metų. Aš nieko neneigiu, tik mėginu sužinoti ir suskaičiuoti, kiek reikia įdėti papildomai pinigų statant pasyvų namą ir per kiek laiko tai gali atsipirkti.
Be to, lenko pasiektos maždaug 75 zl. per mėnesį išlaidos šildymui 100 kv namui reiškia tik tai, kad jis nėra itin taupus. Kaip jau minėjau aš už savo buto 58,31 kv. CENTRALIZUOTĄ (pačiam šilumą galima pasigaminti daug pigiau) moku (priklausomai nuo mėnesio nuo 50 iki 150 Lt). O jis apšiltintas tik 14 cm, be to - dažnai vaikštau į balkoną rukyti (šilumos nuostoliai), o žmona - per dieną butą dar 2-3 kartus stipriai pravedina, nors viduje būna 21-23 laipsniai šilumos. Nesišildom maksimaliai (reguliatoriaus padėtis - tarp 2 ir 3). Be to, išlaidos už šildymą būtų dar mažesnės, tačiau namuose yra mažas vaikas, todėl šildymas vyksta visą parą, o ne tik tam tikru laiku. Todėl ir noriu pasakyti, kad jei šildantis centralizuotai galima pasiekti tikrai nedideles išlaidas šildymui, tai nuosavame name jis gali būti ženkliai mažesnis. Klausimas tik kiek visai tai kainuos ir kada atsipirks. Apie tai ir reikėtų diskutuoti: kokios pasyvaus namo idėjos yra sveikintinos ir sumažina ženkliai šilumos nuostolius, todėl turi būti įdiegtos kiekviename name, o kokios yra galimos tik turint daug pinigų, bet nebūtinai atsipirks.
Mano galva, statant šiltą namą, galima pasinaudoti šiomis pasyvaus namo idėjomis:
1) teisingas indivualus projektas: gera orientacija šalių atžvilgiu, optimalus langų plotas ir jų išdėstymas, teisinga namo forma (be didelių išlankstumų), optimalus patalpų skaičius (galbūt nereikia garažo, rūsio, židinio ir pan. - mažėja statybos sąnaudos ir gali šalčio tilteliai) ir t.t. Tai kainuos brangiau apie 5-7000 Lt nei kartotinis projektas;
2) pastato apšiltinimas užmetus po 5-10 cm vatos visuose konstrukcijose. Jei sienas tarkim reikia apšiltinti 15 cm vatos, tai tikrai daug nekainuos ir greitai atsipirks jas apšiltinus 20 cm vatos. Analogiškai reikia elgtis ir su gridnimis, pamatais bei stogu. Išlaidos papildomai gali padidėti maks. 5000 Lt.
3) teisinga vidaus apdaila, t.y. spalvos. Tai reiškia, kad interjera reikia taip apipavidalinti, kad spalvos padėtų pasisavinti ir išlaikyti natūralią pro langus patenkančia šilumą, o ne ją švaistytų. Nieko nekainuoja.
Galbūt yra ir daugiau sprendimų, kurie stipriai nedidina namo statybos kainų, bet leidžia taupyti šilumą ir greitai susigrąžinti investuotus pinigus.