Pirmiausia: aš niekam nenurodinėju, kas kaip turi statytis, nekritikuoju jau pasistačiusių, o tik rašinėju apie tendencijas Europoje ir pasaulyje dar tik planuojantiems statybas ar rimtesnę renovaciją. Tai EU nurodinėja: nuo 2016 m.- statysimės Pasyvius namus, nuo 2019 m.- Zero Energy. Nesiginčysiu tema- vykdys tautietis šiuos nurodymus ar ne. Ir taip aišku- o kur jis dėsis! Man įdomiau- kiek tai duos naudos besistatančiam tautiečiui.
Pabandykime suprasti EU vadovybę, kuri priiminėja tokius sprendimus. Šaliai (LT), kurios būsto fondas pirmauja pagal šilumos nuostolius, o lygiai tokia pati "raji" energijai pramonė dar kiek "plaukioja" paviršiuje tik dėka mokamų centų savo darbuotojams- perspektyvas jie mato labai liūdnas. Ar kas pakęstų, jei jų išpuoselėtame kvartale, atsirastų "bomžynas"? O LT kaip tik pilnu tempu ruošiasi tapti tuo "bomžynų" išpuoselėtame EU kvartale. Schema paprasta: neišvengiamai kylant kuro kainoms, LT eksportas taps vis mažiau konkurencingas (dar mažesni centai bus mokami savo darbuotojams), o ir taip kone tik duona, dešromis ir sūriais (grįžtame atgal į Smetonos laikus?) dar beišgalinti pasigirti LT, galės visiškai pamiršti apie aukštąsias technologijas; proporcingai augs emigracija (koks žmogus nesiieškos kur geriau?); proporcingai smuks pragyvenimo lygis (po truputi virsime pensininkų kraštu). Reziumė: dirbame ir mąstome taip, kad išliktume amžinais EU paramos kaulytojais, pigios darbo jėgos tiekėjais, ir perkamosios galios nebeturinčia rinka. EU, perspektyvos turėti tokį kaimyną- visiškai nevilioja. Todėl visai suprantama, kad ji ir trinktelės kumščiu per stalą taip, kad mūsų valdantieji tai išgirstų. Čia toks trumpas reziumė iš EU ekonomistų atsiliepimų apie LT ekonomikos perspektyvas. Kas naudojasi vietiniais informacijos šaltiniais- be abejo, galėjo susiformuoti ir kiek optimistiškesnį vaizdelį. Jei kam sukėliau depresiją: vakare gali įsijungti žinias, pasiklausyti Kubiliaus- ir viskas praeis.
Dabar apie "pasaulį pagal kaban". Jis jame jaučiasi puikiai, kas reiškia- viskas tvarkoje. Tačiau kaban vertėtų suprasti, kad jo idealus pasaulis- daugumai tautiečių/šiandieninių buto savininkų tėra absoliutus košmaras! Kaip ištikimas jo postų skaitytojas, susidariau nuomonę, kad visas jo gyvenimas sukasi tik apie namą. Kada kaban atranda laiko pasidžiaugti savo erdvėmis- niekaip nesuprantu: vis ką tai krapšto, eksperimentuoja, kasinėja, trešia jo paties spermatozoidus naikinančiomis priemonėmis, o likusį laiką skiria viešoje erdvėje apginti savo pasirinkimus statant/renovuojant ir pakeikti apie statybas nieko neišmanančius statybininkus. Gal klystu, bet man tai primena kokią tai priklausomybės formą. Kažkodėl tai atrodo, kad galima atrasti ir įdomesnių užsiėmimų, nei vien ištikimai tarnauti savo namui. Bet čia jau- kiekvienam savo. Nors galima įžvelgti ir teigiamą pusę: pasiskaitęs kaban postus, tūlas apie statybas pasvajojantis tautietis/ šiandieninis buto savininkas- gali visiems laikams atsisakyti tokios svajonės.
Apie malkas trumpai. Taip: šiandien tai yra skaičiavimus ne Pasyvaus namo naudai pakreipiantis faktorius. Tik dar kartą pasikartosiu: darbas pas savo KKK- daug kam absoliučiai nepriimtinas, ir visiškai nesukelia jokių asociacijų su komfortu. Daug darbo/mažai darbo, brangu/pigu- nepriimtina ir tiek. Jei užmirštume visus būsimus mokesčius, katilinių/kaminų įrengimo kainų skirtumus- tik konkrečiai malkos. Pvz. vokiečiams nustatyta data, iki kada jie privalo pasikeisti senesnius nei 30 m. katilus (vis tik vokiška kokybė- dirbtų jie tur būt ir dar tiek pat laiko). Daugelis pakeitimui vis tik renkasi ne ŠS, o GKK, kurie lenkia pirmuosius pagal pardavimus. Kaip ir Vokietijoje, GKK plinta visoje EU. O tai reiškia tik vieną: stabiliai auga granulių paklausa rinkoje. Kaip nuspręstumėte miškininkų vietoje: pusvelčiui parduoti tautiečiui kaip malkas, ar kaip granules senbuviams europiečiams? Neturintiems savo miško- atsakymas turėtų kiek nepatikti.
Apie komfortą. Kiek nustebino vyriškoji oponuojanti pusė. Namui dvasią įkvepia vyras ir moteris kartu. Moteris: spalvomis, užuolaidomis ir visokiausiomis kitomis smulkmenėlėmis. Vyras: "užnavarotindamas" namą technologijomis. Kiek skaitau besistatančiųjų ir pasistačiusiųjų postus: mūsų namuose vyriškasis pradas iš viso retai sutinkamas: pastačiau ir įrengiau dėžutę- o tu moterie tvarkykis toliau. Na nežinau- ar tikrai toks namas turi tikrąją dvasią? Gal problema tame, kad daugelis nė nežino, kokios alternatyvos yra erdvėms, ar kokiomis technologijomis sukurti maksimalų ir pilnavertį komfortą mažesnėse erdvėse, todėl renkasi tik tą kelią, kurį nusižiūrėjo pas kaimyną?
Papildyta:
QUOTE(neticiuks @ 2010 02 09, 10:25)
Dabar statome silta nama (kazkiek pasyvaus namo standartu ir ideju naudojame) :
http://www.karkasai.lt/statau-nama
Bet tikslas toks: Medziagos dabar pigiau - energija ryt brangiau!
http://www.karkasai.lt/statau-nama
Bet tikslas toks: Medziagos dabar pigiau - energija ryt brangiau!
100 % ! Trumpai, tiksliai ir aiškiai!
Be to, vedate statybų dienoraštį- absoliuti viršūnė !
Papildyta:
QUOTE(Vyckaju @ 2010 02 08, 17:18)
http://www.sei.ie/Re...avian_Homes.pdf
labai gera nuoroda su mazgu ispildymu, ir t.t.
O svarbiausia su lentute kurioje paskaiciuota ko ir kiek reiketu sudeti apsiltinant nama konkreciose klimato salygose, kad pasiekti 15KWh/m2 per metus.
mes manau butume vid. svedija pagal temperaturas ?
labai gera nuoroda su mazgu ispildymu, ir t.t.
O svarbiausia su lentute kurioje paskaiciuota ko ir kiek reiketu sudeti apsiltinant nama konkreciose klimato salygose, kad pasiekti 15KWh/m2 per metus.
mes manau butume vid. svedija pagal temperaturas ?
Jūs teisus: metiniai temperatūrų vidurkiai skiriasi tik apie 0,4'C, ir daugelis sprendimų priimtini LT sąlygoms. Tik du momentai:
* Vis dedu nuorodas į jau pastatytus ir eksploatuojamus Pasyvius namus tam, kad parodyti skirtumą tarp vadovėlinės traktuotės ir realių išpildymų. Žmonės pasiekia pageidaujamų rezultatų ir be "extrimo".
* Vertėtų atkreipti dėmesį, kad švedų visiškai negąsdina papildomas šiltinimas, ko pasekoje- jų būsto fondas vartoja energijos gerokai mažiau, nei EU vidurkis, kuris skaičiuojamas, įtraukiant visą pietų Europą. Lyginant su situacija LT: turtingi švedai, mažindami savo būsto energijos poreikį- dar labiau turtėja ir tolsta su savo pragyvenimo lygiu tolyn.