QUOTE(vaistininkas @ 2010 01 13, 15:26)
Atsakymas Arven:
Dėkingas, kad domitės tokiais dalykais.
Bet tas, kas parašyta nuo 42 skaidrės, dar kartą parodo mūsų neišprusimą. Galima sakyti, kad tai, kas parašyta, yra tiesiog nesuderinamumai. Tiesiog vieni vaistai (ar žolės) nedera su kitais. Tai ir nevartokime jų kartu. O vartokime tuos, kurie dera. Ar ne taip? Juk aš nerašiau, kad viską iš eilės reikia vartoti. Koks gydytojas skirs du nesuderinamus daiktus? Tik nesusipratėlis. Koks gydytojas paskirs kontraceptikus vartojančiai moteriškei jonažolių preparatų? Joks. Bet pati moteriškė, nežinodama nesuderinamumo, gali sugalvoti juos vartoti kartu. Būtent todėl aš visą laiką kartoju, kad tuo užsiimti turi specialistai. Ar tai nesuderinamumas - česnakas su varfarinu? Anaiptol. Tai liuks kombinacija. Abu skystina kraują. Tiesiog jų tokios savybės. Jei kartu vartosime, gausime dvigubą poveikį, tuo pačiu dvigubą riziką nukraujuoti. Tad, jeigu pati Gulbinovič pripažįsta, kad česnakas stipriai skystina kraują, tai ar nekilo Jums minčių - o gal užtenka vieno česnako? Juk varfarino šalutinis poveikis yra gana rizikingas, tuo pačiu česnakas jo neturi. Kas geriau?
Ir dar. Jonažolė - pripažintas antidepresantas. Koks turi būti asilas, jei kartu vartotum ir jonažolę, ir cheminį vaistą nuo depresijos? Tas pats, kas išgerti dvi sartralino tabletes vietoj vienos. Perdozavimas gaunasi, o ne sąveika. Juk niekas į puodą sriubai nededa kartu sultinio (kubeliais, jau su druska) ir druskos. Per sūru bus. Dedi tą arba tą. Arba abiejų, bet po pusę kiekio. Vat, virtuvėje vykstančius procesus mes suprantame, tai kodėl nenorime suprasti ir kitose srityse vykstančių procesų. Jūs į burokėlių sriubą nededate tiek cukraus, kiek į arbatą, nes nederės skonis, tai kodėl kažkas turi vartoti du nederančius digoksiną su eleuterokoku? Sąveika, taip, yra žinoma, bet ji neįmanoma, nes nė vienas gydytojas abiejų kartu nepaskirs. Bet forume mirgu margu liaudies receptai, kurių sudedamųjų dalių sąveikos Jūs tikrai nežinote. Bet dėlto nesukate galvos. Bet kai kalba pradeda suktis apie mokslinę mediciną, tai tada prasideda...
Aš niekam nieko nesiūlau. Jūs net neklausiate. Matėte tose skaidrėse sąveikas su jonažole. Ar supratote visą esmę? Esmė tokia - veikliosios jonažolės medžiagos greitina daugelio vaistų metabolizmą ir išmetimą lauk iš organizmo. Reiškia, vaistų koncentracija sumažės ir to vaisto likučių gali neužtekti gydymui. Žodžiu, meta lauk visą chemiją iš organizmo. Bet kai žmonės po chemo ar kitų vaistų vartojimo prašo žolių, kad greičiau "išsivalytų", Jūs jau supratote, koks geriausiai augalas tiktų. Tai ar bloga ta jonažolė? Gal tik nemokame laiku ir vietoj jos panaudoti. Bet tai juk ne žolių problema...
Nenoriu daugiau tersti temos, bet pabandysiu atsakyt. Darant vaistu klinikinius tyrimus ju saveikos su zolemis netiriamos. Jos pastebimos veliau ir dazniausiai atsitiktinai. Nemanau, kad verta but bandomuoju triusiu, nes tik nedaugelio vaistazoliu saveikos su vaistais zinomos, ypac kalbant apie naujus vaistus.
Kas del vaistazoliu gydomojo poveikio, tai fain viskas, jei zmogus toks is esmes sveikas. Bet siaip paemus tai nieks netyre nei tu vaistazoliu dozavimo (plius dar nuo augimo salygu veikliuju medziagu kiekis priklauso), nei efektyvumo. Netyre turiu omeny dvigubai maskuotu placebo kontroliuojamu atsitiktines imties tyrimu nedare. Plius dar daznai nera ir zinomu budu ju efektui sekti (tarkim varfarino efekta galim sekt tirdami INR, o tuo tarpu cesnakai INR nekeicia (jei teisingai pamenu)).
Onkologiniai ligoniai yra padidintos rizikos grupeje patirt vaistu pasalines reakcijas ir saveikas, tad nezinau ar jiems i nauda dar papildomai pridet vaistazoliu. Apskritai, kuo daugiau vaistu vartojama, tuo didene nepageidaujamu reakciju rizika.
Ko gero cia vieno sprendimo, tinkamo visiems nera. Bet pries naudojant vaistazoles tiesiog reikia gerai pasvarstyt, kaip ir pries geriant vaistus. Na, jei tikrai butu tokiu ismanaciu fitoterapeutu, kai Jus rasote, butu saunu. Bet didele dauguma besireklamuojanciu man panasesni i samanus.