QUOTE(CarpeDiem @ 2015 08 12, 16:43)
sandorio sudarymo eiga:
jei pardavėjas yra statybos įmonė, dirbanti ilgą laiką, tai didesnė tikimybė, kad naujos statybos būstas bus neįkestas, nesuvaržytas, kaip ir rašoma, plius tai patikrins notaras. Pasitikrinti patiems rekomenduotina kai pardavėjas būna ne statybos įmonė, o fiziniai/juridiniai asmenys, parduodantys būstus.
Jūs nuvyksite pas notarą, sudarysite sandorį. Tuomet pasirinksite galimybę: arba sudarytą sutartį patys vešite registruoti į Registrų centrą arba notaras perduos duomenis Registrų centrui ir jūs po pasirinkto laikotarpio atvyksite pasiimti jūsų nuosavybę įrodančių dokumentų pas notarą (registro išrašo).
Kai turėsite Registro išrašą, įrodantį jūsų nuosavybės teises, galėsite eiti į banką sudaryti įkeitimo sutarties (jei pirksite su paskola), bankas perves pinigus pardavėjui, jūs eisite pas pardavėją gauti dokumento, patvirtinančio,kad pardavėjas gavo pinigus. Tuomet, priklausomai, kas yra parašyta jūsų sutartyje, kurios šabloną turite, arba reiks dar kartą eiri pas notarą, kad jis patvirtintų, kad atsikaitėte, arba jei sutartyje nėra nurodyta, kad būtinas notaro patvirtinimas, su pažyma apie atsiskaitymą eisite į Registrų centrą, kad šis išregistruotų žymas, kad esate skolingi pardavėjui. Tas pats galioja, jei būstą perkate ir be paskolos (reikia žiūrėti sutartyje, ar ten parašyta, kad būtinas notaro patvirtinimas atsiskaičius ar pakaks statytojo pažymos)
Turėdami Registro išrašą, jūs galėsite sudaryti sutartis su visomis paslaugas teikiančiomis įstaigomis (Lesto, Vilniaus vandenimis ir pan., išskyrus jei ko nors nėra atskirai numatyta sutartyse)
Sutarties tvirtinimo išlaidos yra nustatytos teisės aktais ir priklauso konkrečiai nuo perkamo turto vertės, tad galite preliminariai į notaro imamaas sumas pažiūrėti čia:
http://www.tm.lt/dok...iai_aktuali.pdf
sandorio sudarymo išlaidos mokamos pasirinktinai šalių susitarimu (arba per pusę, arba moka viena iš šalių (paprastai pirkėjas) Jei turėjote preliminarią sutartį, gal joje numatyta, kas moka?
Su naujos statybos būstais yra kita problema, žiūrėkite, kad sutartyje būtų nuostatos dėl pardavėjo įsipareigojimo pastatyti ir priduoti visą pastatą, sutvarkyti aplinką. Čia daugiausia kyla problemų, jei statytojs bankrutuoja nepridavęs objekto.
Straipsniukas ta tema:
http://www.delfi.lt/...t.d?id=67828164
ir ištrauka iš jo:
Nors dabar dar nepastatyti būstai perkami ne taip dažnai kaip anksčiau, reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, ką daryti perkant būstą, kuris dar nepastatytas, o tik nupieštas popieriaus lape. Svarbu įdėmiai skaityti pirkimo ir pardavimo sutartis, žiūrėti, kokias garantijas numato statytojas, kas nutiks, jei namas nebus pastatytas, kaip kis kaina, jei kis buto plotas, ir pan. Nepakenktų tokiu atveju pasikonsultuoti ir su teisininku, geriau išmanančiu tokių sutarčių keliamas grėsmes ir žinančiu būdus nuo jų apsisaugoti.
O grėsmių būna įvairių. Pavyzdžiui, jei pirkėjas jau bus sumokėjęs pardavėjui dalį pinigų ar rankpinigius, bet statytojui kas nors sukliudys pastatyti ar užbaigti statyti namą, arba jei pirkėjas vis tik negaus paskolos, nes pasikeitė jo finansinės aplinkybės, iki tol sumokėti pinigai gali būti prarasti. Jei namas dar neužbaigtas ar nesutvarkyta aplinka, o statytojas nebevykdo ar nebegali vykdyti savo įsipareigojimų, praktika rodo, kad susitarti su kitais namo gyventojais susitvarkyti savo lėšomis labai sunku, o pagal paskolos sutartį paskolos gavėjas prisiima pareigą nurodytu laiku sutvarkyti užbaigto būsto įkeitimo dokumentus.