Įkraunama...
Įkraunama...

Fotografijos pradžiamokslis


NAMŲ DARBAI
Konkursinis ND - Maistas (nuo 07.27 iki 08.30 20 val, balsavimas nuo 08.31 iki 09.02 20 val.)
gerimu gal neimkim (tokiu, kur piltume i stikline, puodeli), bet sriubos tinka jei kas valgot skystus pusrycius- t.y.- sultys, jogurtai, pienas sublenberiuota su vaisiais, reisutais, uogom ir pan, jau turbut ne visai grynas skystis va! jeigu yra skaidulu- tai nebe gerimas. tai bus maistas aisku, galima, kad nuotraukoj butu skysciai, jei yra "pagrindinis patiekalas"
Man kazkas kazkada aiskino, kad pienas irgi maistas o ne gerimas pirmai ziurejau maisto nuotrauku, tai buna ir zalia neprinokus uoga, sausainiu tesla ir pan. pateikta ir paaiskinta, tad, manau, jei autorius sugebes paaiskinti kur ir kaip jis mato maista (jei nebus akivaizdu) bus gerai

Fotografijos pradžiamokslių BLOG_as
Naudinga literatūra apie fotografija:

5 fotografu tobulejimo stadijos

Daug literatūros apie fotografija
T. J. Kuzminai - Fotografijos meno pradmenys
Jonas_Kuzminas_Demesio_fotografuoju_1996
Povilas_Karpavicius_Fotografijos_vadovas_1980
Learning about Exposure - The Exposure Triangle (ang.k.)

Pamokelės

Kompozicija ir itaiga (ačiu peperoni už vertimą)  Pamokele apie kompozicija (anglu k.)
2 pamoka. Diafragma ir islaikymas (ačiū Ediper už vertimą)
4 pamoka.ISO, grudas (triuksmas), skaidres, negatyvai ir kt. fotojuostu ypatybesdoc.doc (aciu Ediper uz vertima)
3 pamoka. Objektyvai, ryskumo gylis ir diafragma (aciu Edevai)
5-a pamoka, Fotografiniai_filtrai
Kompozicijos_reiksme_vertimas (aciu Baccardi)
6 pamoka. PEIZAŽŲ, GAMTOS IR KELIONIŲ FOTOGRAFIJA
10 pamoka_Specialus_pageidavimai

Ankstesnes temos

1 tema 2 tema 3 tema 4 tema 5 tema 6 tema 7 tema 8 tema 9 tema 10 tema
11 tema 12 tema 13 tema 14 tema15 tema

Plepalai cia
Norintiems prisijungti prie musu, rekomenduojama pasiskaitineti ankstesnes temas, bei pasipraktikuoti atliekant techninius namu darbus:
user posted image

1. Trys daiktai. Fotografuojame tris, priešais fotoaparatą padėtus daiktus, paeiliui fokusuodami į pirmą, antrą, ir trečią. Viso turi būti trys foto. Pavyzdžių galima pamatyti cia
2. Fotografuojam kokį nors daiktą nekeisdami atstumo iki objekto, nezūmindami, tik kaitaliodami diafragmą. Didžiausia, maženė, dar mažesnė... (Mažindami diafragmą didinkit iso).
3.Fotografuojam daiktą nekeisdami diafragmos, nekeisdami atstumo iki objekto, bet zūmindami - t.y. keisdami objektyvo židinio nuotolį. Pasirenkat fotografavimo tašką, tada vis arčiau ir arčiau "pritraukiat" objektyvu objektą.
4. Fotografuojam daiktą nekeisdami diafragmos, nezūmindami, bet fiziškai keisdami atstumą iki objekto. Iš toliau, iš arčiau iš visai arti.
5.  WB nustatymas. Baltą daiktą fotografuojam 2-jose aplinkose: natūraliam apšvietime  ir dirbtiniam apšvietime (kambario šviestuvai, be blico!). Kad geriau matytumėm skirtumą, darom po 3 foto kiekvienam apšvietime - automatiniu wb, pusiau automatiniu, rankiniu wb.
6.Kūrybinis darbas: Balto daikto fotografavimas baltame fone,  (pageidautina, kad tai būtų baltas kiaušinis baltame fone, gražiai apipavidalintas, ideta fantazijos ir kūrybiškumo, laikantis fotografavimo taisyklių).
7. Kūrybinis darbas:” Lašai lašiukai“. Šiam darbe galima naudoti blykstę, lašai turi būti tyškantys, varvantys ir t.t.
(1-5 uzduotis privalomi)

Siek tiek naudingos teorijos (ačiū Raigei 4u.gif ):
ISO
ISO (ISO speed) - matricos arba foto juostos jautrumas šviesai. Kuo didesnė ši reikšmė (100, 200, 400 ir t.t.), tuo jautriau matrica reaguoja į šviesą, tuo mažiau šviesos užtenka nuotraukai gauti.
Galimybė padidinti matricos jautrumą šviesai padeda dirbti prasto apšviestumo sąlygomis, bet to kaina - padidėjęs triukšmų kiekis.
Labai didelę įtaką nuotraukos triukšmingumui keliant ISO turi matricos dydis. Mažoje matricoje pikseliai mažesni ir arčiau vienas kito, todėl keliant ISO ima "trukdyti" vienas kitam. Štai kodėl kompaktiniais aparatais (muilinėmis) fotografuotose fotografijose triukšmai gana ryškūs net nelabai žymiai pakėlus ISO.

Išlaikymas
Išlaikymas (shutter speed) parodo, kiek laiko šviesa pro objektyvą ir atvertą diafragmą kris ant matricos (arba juostos). Laikas paprastai skaičiuojamas nuo dešimčių sekundžių (tamsoje) iki kelių tūkstantųjų sekundės dalių.
Nesunku suprasti, kad kuo ilgesnis išlaikymas, tuo ilgesnį laiko tarpą šviesa pro objektyvą apšviečia kadrą, tuo šviesesnis bus atvaizdas matricoje/juostoje.
Jei prisiminti čia jau minėtą analogiją su į dubenį iš čiaupo bėgančiu vandeniu, tai išlaikymas bus tas laikas, kurį bėgs vanduo (šviesa). Vanduo turi bėgti tiek laiko, kad dubuo būtų pilnas (teisingai išeksponuota nuotrauka). Jei vanduo bėgs per trumpai - dubuo nebus pilnas (nuotraukoje trūks šviesos), jei per ilgai - dubuo persipildys ir vanduo bėgs per krastus (gausime peršviestą kadrą).

Ekspozicija
Ekpozicija ir išlaikymas - dažnai painiojamos ir net tapatinamos sąvokos.
Ekspozicija (exposure) - bendras šviesos kiekis, patenkantis ant matricos/juostos fotografavimo metu.
Taigi - išlaikymas tai laikas, per kurį šviesa krito ant matricos, o ekspozicija - šviesos kiekis per tą laiką patekęs ant matricos. Grįžtant prie mūsų analogijos - vandens kiekis per tam tikrą laiką pritekėjęs į dubenį.

Ryškumo zona ir ją įtakojantys faktoriai
Ryškumo zona arba gylis (angl. DOF -Depth Of Field)  - atstumų zona, kurioje fotografuojamas objektas yra ryškus. Atstumų zona, kaip ir bet koks atstumas, matuojamas ilgio vienetais. Todėl ir sakom - ryškumo zona labai maža, vos keli mm, arba atvirkščiai - didelė, siekianti kelis metrus.
Yra trys pagrindiniai faktoriai įtakojantys ryškumo gylį:
1) Diafragmos reišmė
Kuo plačiau atverta diafragma, t.y. kuo f reikšmė mažesnė, tuo ryškumo zona mažesnė. Čia buvo pirmoji mūsų ekperimento dalis.

f/8.0  user posted image f/5.6  user posted image f/2,8  user posted image

2) Objektyvo židinio nuotolis.
Kuo didesnis objektyvo židinio nuotolis, tuo ryškumo zona mažesnė.
Židinio nuotolis matuojamas milimetrais, o objektyvai skirstomi į fiksuoto židinio nuotolio ir kintamo židinio nuotolio objektyvus. Pastarieji žargonu dar vadinami zoomais. Ir ko gero dauguma jūsų tokius ir turit išskyrus keletą mergaičių, kurios fotografuoja su 50 mm objektyvais.  Konkretaus objektyvo židinio nuotolis ar jo galimos kitimo ribos nurodytos ant paties objektyvo.
Taigi labai paprastai kalbant, norint kuo mažesnės ryškumo zonos reikia didinti mm skaičių, t.y. zoominti.

Aiškumo dėlei dar šis tas. Objektyvai pagal tai kokiame mm diapazone dirba, skirstomi į plataus kampo objektyvus, tele objektyvus ir standartinius objektyvus.
Čia jums šiokia tokia lentelė, skirstymas tas toks gana sąlyginis, bet maždaug:
user posted image
Ir vat čia yra atsakymas į tą dažnai skyrelyje girdėtą klausimą: kodėl su paprasta muilinuke sunku ar net neįmanoma gauti gražiai sulieto fono. Paprastai tokių aparatų objektyvai plačiakampiai, t.y. su mažai mm (pasiimkit, pažiūrėkit). Taigi šitas faktorius ir nulemia didelę ryškumo zoną. Ir kartais kiti du faktoriai jau nebegelbėja.

Tiesa, yra dar vienas aspektas - matricos dydis. Kompaktinių aparatų matricos mažesnės lyginant su veidrodinių aparatų matricomis. Taigi: kuo aparato matrica didesnė, tuo prie tų pačių likusių parametrų (diafragmos, židinio nuotolio, atstumo iki objekto) ryškumo zona bus mažesnė.

3) Atstumas iki objekto.
Kuo mažesnis atstumas iki objekto, tuo ryškumo zona mažesnė.
Čia buvo mūsų trečioji ekperimento dalis.
Taigi: kuo plačiau atverta diafragma, kuo didesnis objektyvo židinio nuotolis ir kuo fotografuojamas objektas arčiau objektyvo – tuo ryškumo gylis bus mažesnis.
Jei dar kas neaišku - laukiu klausimų. Yra visokių DOF skaičiuoklių, pažaidimui galit pabandyt: pakaitaliokit diafragmą, židinio nuotolį, atstumą iki objekto ir įvertinkit gautą rezultatą:
http://www.cambridge...th-of-field.htm
http://www_dofmaster_com/dofjs.html

Baltos spalvos balanso koregavimas
Tuomet galima baltos spalvos balansą nustatyti rankiniu būdu. Šiuolaikiniuose modeliuose paprastai būna keletas tipinių baltos spalvos balanso režimų, kurių mėgėjiškai fotografijai tikrai užteks. Dažniausiai galima pasirinkti parametrus, skirtus fotografuoti saulės šviesoje (Daylight), debesuotą dieną (Cloudy), esant įjungtoms kaitrinėms lemputėms (Tungsten), dienos šviesos (Fluorescent) lempoms ir apšviečiant blykstei (Flash).
Profesionaliuose fotoaparatuose įmanoma baltos spalvos balansą nustatyti pačiam fotografui nurodant kokios kombinacijos RGB derinuką laikyti balta spalva.
Įmanomas ir dar vienas būdas baltos spalvos balansui parinkti. Meniu pasirinkus baltos spalvos nustatymo balansą, nukreipkite objektyvą į balto popieriaus lapą (arba bet kokį baltos spalvos paviršių) taip, kad visas kadras būtų užpildytas balta spalva be šešėlių ar atspindžių. Spalvos balansas nustatomas paspaudus užraktą. Skirtinguose modeliuose ši procedūra gali skirtis, dar reiktų atidžiau paskaityti naudojimosi instrukciją.
Nepamirškite, jog koreguodami baltos spalvos balansą galima padaryti geresnę nuotrauką. Manipuliuodami juo kaip menine priemone, galite iš karto atlikti nesudėtingus nuotraukos korekcijos veiksmus netgi be specialių grafikos programų. Akimirksniu pakeisite nuotraukos nuotaiką, siužetą – taip nedideli skaitmeninių fotoaparatų trūkumai, lyginant juos su analoginiais, virsta į didelius privalumus.
Išvados
    * Nesuderinus baltos spalvos balanso, nuotraukos gali gautis su nepageidaujamu fonu (melsvu, rausvu ir pan.).
    * Baltos spalvos balansas nurodo, kokį spalvų derinį fotoaparato procesoriui laikyti balta spalva – pagal ją interpoliacijos principu atkuriamos visos kitos nuotraukos spalvos ir atspalviai.
    * Patogiausias būdas suderinti baltos spalvos balansą - panaudoti tipinius baltos spalvos režimus, įdiegtos pačio gamintojo.
    * Profesionalūs fotoaparatai leidžia baltos spalvos balansą suderinti rankiniu būdu, nustatant kokią spalvų kombinaciją laikyti balta spalvą.
    * Baltos spalvos balansą galima išderinti ir naudoti kaip meninę priemonę nuotraukos nuotaikai ir siužeto pakeitimui.

paemiau is: foto.plius straipsnio...

WB nustatymas:

Skaitom fotiko instrukcija ir ieskom, kaip fotike nustatomas custom wb
Su savo fotiku (CANON EOS 350D) as tai darau taip:

1.nusistatau auto wb
2. toje aplinkoje, kurioje noriu fotkint (pvz. pas mus kambariuose skiriasi apsvietimas, tai kiekviename kambaryje procedura kartoju) nufotkinu balta lapa (jis neturi but didelis, svarbu, kad uzimtu visa kadra, fokusuoju rankiniu rezimu, nes autofokusas neranda i ka fokusuot ir fotikas nefotkina)
3. einu i wb meniu, nusistatau custom wb
4. tada nufotkinta kadra pasirenku, kaip baltos spalvos pagrinda
5. fotkinu tai, ka norejau...

NIKON D50 per MENU susirandu, kur yra Wite Balance ---> toliau pasirenku PRE(preset) ---> toliau MEASURE (pamatuok). Spaudziu uzrakto mygtuka iki puses, kad gryzti is meniu i fotografavimo rezima. Tada fotiko nugaroje yra knopke WB, kuria nuspaudziu ir laikau tol kol virsutineme ekranelyje atsiranda uzrasas Pre. Balta popieriaus lapa kadruoju taip , kad uzimtu visa vaizdo ieskikli ir nufotkinu. Jei viskas gerai, tai ekranelyje dega uzrasas Good, jei blogai tai no Gd, ir reikia bandyti matuoti dar karta. Jeigu sumatavom teisingai, tai nuspaudziam dar karta mygtuka WB (fotiko nugaroje) ir viskas



Laukiami visi norintys ismokti fotografijos elementoriaus ir ne tik 4u.gif  Auksciau isvardintose nuorodose yra visas teorijos lobynas, taigi tik noro ir kantrybes kelyje savo tikslo link 4u.gif


Mokiniai

pagal fotikus

akviliux_ -------Olympus E-420
Edeva - -------Olympus E420 - V
Egzo---------Olympus E520
meskius -------Olympus E-510

Pamaiva- --------Canon EOS 350D - V
Will-  ---------Canon eos 350D
ich - -------------Canon EOS 450D
kerolli----------Canon D450
Teka----------Canon D450
almara--------Canon EOS 450 D
boruzka --------Canon EOS 450D
Jurga --------- Canon 450D 
Vijja ---------Canon EOS 500D
Tin-tin ---------Canon Powershot sx110 is
tarzaniuke- -------Canon Powershot SX100 IS
Kūlverstukas----Canon EOS 1000D
Medona---------Canon EOS 400D
Rico ----------- Canon Powershot SX100 IS PGM
RamuteS ------Canon EOS 1000 D
BElge ----- Canon EOS 1000D
Valetta- --------Canon EOS 50D

Julieta -----------Panasonic DMC-FZ7
Eres------------Panasonic lumix fz30
solo - ---------Panasonic Lumix FZ28
liamuna- ---------Panasonic DMC FX07
inesaS-----------Panasonic DMC FZ50
Padangė --------- Nikon D300
So-fun- ----------Nikon D60
Siandien-----------Nikon D40 AF-S DX 18-55 mm
Ievosius- -------Nikon D80
*Citra*- --------Nikon D80
Tiny----------Nikon D60 + NIKKOR 18-55 mm AF-S DX VR
alexxandra---------Nikon D80 AF-S Nikkor 18-105
Zana4------------------Nikon D60 + NIKKOR 18-55 mm AF-S DX VR
žmogiukas ---------Nikon D 80
Ju.Ju---------Nikon D40
zunkelis-------Nikon D80
Zitlali-----------Nikon D80  V
Olo ----------Nikon D50 V
Kitten-----Nikon D40 
ASTYT€------ Nikon D90 18-105 VR

Josephin------------ Pentax K10
G_i_e_d_r_e---------Pentax K 20 D
spaNguolė ------- Pentax K200D
Rustė -----------Praktica DCZ 4.4
bonda---------Sony DSC H50 PGM

---
NEAKTYVŪS MOKINIAI
Basakojė--------------Canon EOS 1000D
babouziuke------------Panasonic DMC FX-7
Canon EOS 400D,
objektyvai Canon 18-55mm f/3.5-5.6 EF-S USM ir
Canon 28-135mm f/3.5-5.6 EF IS USM
akimirka77---------Panasonix DMC-FX100
*Mylimukė* ----------- Nikon P 80
Rasarasa - ---------Nikon P80

Nomika ------------ Pentax K10
spurrga----------Pentax K10D
linole-Fuji S 6500 fd
Pokahonta*------Pentax K100d
Fizė ---------- Nikon D40

Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Zitlali: 26 rugpjūčio 2009 - 18:50
oi as pirma tongue.gif aciu uz nauja tema Zitlali aciuks.gif
QUOTE(Tiny @ 2009 08 23, 20:09)
Pasviesinau j/b, tik to seselio nemoku nuimti. Tamsus miskas man tas klonavimas...
Tiesa, dar grudo dejau. Kaip?

user posted image


man si labiausiai, spalviniai variantai nekokie blush2.gif

QUOTE(ediper @ 2009 08 26, 16:37)
visai neblogas,bet dydis,siandien kai pamaciau gabaritus 24-70 tai vos nenuvirtau  lotuliukas.gif jei sikart neapgaus(o tai jau toks ispudis,kad pats einamiausiaslondono objektyvas  doh.gif ),tai visa ilgaji savaitgali juo dziaugsiuos,tada gal dar si pabandysiu  g.gif o tada gal 85 fiksa  lotuliukas.gif kol is namu isvarys  lotuliukas.gif
as tai sakyc geriau 85 ,labiau tinka portretams ,juolab tu turi 60  g.gif


o kur tu nuomojiesi objektyvus ,man butu neblogai pasibandytii pries perkant rolleyes.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo kerolli: 26 rugpjūčio 2009 - 18:52
Papildyta:
QUOTE(ediper @ 2009 08 26, 19:43)
nu joa 1.4 siauresne ryskumo zona ir siek tiek sviesesnis,bet 85 veido matmenis maziau iskraipyti,man va su 50 ir nervina,kad proporcijos biski negrazios gaunas,paziurek Kelbio knygoj,jis ten aiskiau aiskina,nei as  blush2.gif

ane? kraipo? mmmmmm... vnz... vel nusipirksiu ir nepatiks... o 85 nuo 60 tik ir skirias platumu ane? aj.. 85 IS yra da...
Atsakyti
QUOTE(linole @ 2009 08 26, 14:23)

Mano slovakiskas fotoreportazas. Butu idomu Jusu nuomone isgirsti. Galima tiesiai i albuma flickr'e.  ax.gif  4u.gif



Super! Aš šiemet buvau Slovakijoj...bet toli gražu tokių vaizdų neturiu...saulė spigino ir be filtro šūdukas gavosi doh.gif Manau kitai kelionei geriau pasiruošiu ir parsivešiu ką nors gero biggrin.gif plius reikia dar ir drauge keliaujančių draugų pakantumo tokiam pomėgiui lotuliukas.gif žodžiu liuks...tikrai šaunuolė.

Vienas mano kadras iš Slovakijos smile.gif

user posted image
Atsakyti
Na, keliu dar foto is tos pacios fotosesijos ax.gif

user posted image
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Tiny: 26 rugpjūčio 2009 - 20:48
QUOTE(Zitlali @ 2009 08 26, 19:03)
tai joa... neipirksiu... nebent turtinga senuka rasiu laugh.gif cia juokais  lotuliukas.gif
ka tik skaiciau objektyvu temoj, tai daugmaz aiskuma smile.gif

jauciu imsiu 50tuka 1.4  g.gif graziai jis man piesia... mastau ar 85 ar 50...

zitlali, pamirsti kiek jis tau svers biggrin.gif laikei mano diedo F2.8 70-200 mm - kiek prisimenu nelabai patiko hihihi.gif , tai nikoras ne ka maziau svers wink.gif ir kitas dalykas kad ir f2.8 , bet jis vistiek nebus toks astrus kaip tu kad ipratus prie macro wink.gif

Atsakyti
Spalvota...

user posted image
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Tiny: 26 rugpjūčio 2009 - 20:47
Tiny,man spalvota zinok mirksiukas.gif
Atsakyti
QUOTE(inesaS @ 2009 08 26, 21:37)
Tiny,man spalvota zinok mirksiukas.gif

Aciu 4u.gif

Man irgi spalvota sikart patiko smile.gif
Atsakyti
Rasa aha as toliau rasiau jau kad neimciau, nes man ir siaip nereik, neturiu kur panaudot, reik fikso smile.gif

Tiny man pirmoje kadravimas kliuna, trecia spalvota patinka smile.gif paskutine nea...

Stikline man patinka bigsmile.gif megstu langus, palanges ir etc tongue.gif

O cia kritikai. (siaubas, visas psl mano foto... einu geriau kitu panu patarkysiu nuotraukas) man kai su pavadinimais nekas tai nesugalvoju, nors pati zinau ka foto reiskia, bet nemoku to sutraukt i viena sakini doh.gif bet laukiu dar nuomones, gal sh...

user posted image
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Zitlali: 26 rugpjūčio 2009 - 20:48
QUOTE(Zitlali @ 2009 08 26, 21:38)
O cia kritikai. (siaubas, visas psl mano foto... einu geriau kitu panu patarkysiu nuotraukas) man kai su pavadinimais nekas tai nesugalvoju, nors pati zinau ka foto reiskia, bet nemoku to sutraukt i viena sakini  doh.gif  bet laukiu dar nuomones, gal sh...

Man labai super sita bigsmile.gif Isemiau pora nuotrauku, kad taves neglumintu mirksiukas.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Tiny: 26 rugpjūčio 2009 - 20:54
Sveikos,

Kažkaip nesirašo man paskutiniu metu blush2.gif Pažiūrėjau albumą, labai mažai konkursinių darbų unsure.gif gal vertėtų visgi daugiau laiko palikti ? g.gif
Atsakyti