Įkraunama...
Įkraunama...

Vegetarai ir jų vaikai

aš irgi palaikau tave...

esu vegetarė dar neilgai, 3 virš metai... visi jau dabar puola: ką darysiu, kai būsiu nėščia. Neįsivaizduoju, dar kai vyras mano mėsėdis.
Atsakyti
QUOTE(Charle @ 2009 02 19, 23:36)
aš irgi palaikau tave...

esu vegetarė dar neilgai, 3 virš metai... visi jau dabar puola: ką darysiu, kai būsiu nėščia. Neįsivaizduoju, dar kai vyras mano mėsėdis.

Esu vegetare keliolika metu.Nestumo metu savosios mitybos nepakeiciau,nors visi grasino apsigimimais...Vaikas gime ir normalus,ir sveikas smile.gif
Mano vyras mesedis.Mazyliui 2-3 kartus per savaite duodu mesos.Nes jis to nori.Paisau vaiko noru,o ne savuju asmeniniu principu smile.gif
Atsakyti
Esu vegetare jau labai ilgai. Vyras valgo mesa, bet ne kiekviena diena desras kemsa kaip lietuviai iprate. Vaikas gauna mesos 2-3 kart per savaite. Manau tiek pakanka, daugiau nepraso. Juk mesa kiekviena diena valgyt irgi nera patartina.
Atsakyti
As esu laktoovovegetare gal kokius 6 metus, vyras irgi panasiai. Turime 4 men dukryte, kai laukiausi irgi valgiau t.p. Ir ka, tyrimai buvo puikiausi, dukryte sveika ir nemaza tokia gime - 3.800gr, pati maitinu, pieno pakankamai, tai visi aplinkiniai tyli ausis suspaude, nes ner ka prikisti...

O mesyte dukrytei nutareme duoti, supazindinsime su mesa ir su zuvimi, o kai paaugs, gales pati spresti ka jai valgyti, aisku, jei nenores imti mesos, tai nekisim. Taip darysim del to, kad nenoriu jai primesti savo pasauleziuros, o gal jei neduosim mesos nuo pat pradziu, ji po to jos valgyt negales, nes nebus susiformavusi fermentine sistema ja suvirskiti ir keiks mama...
Atsakyti
Ar rizikuojame sveikata būdami vegetarais? 1
2008-12-05

I. Ar tikrai verta nerimauti vegetarams dėl mažakraujystės?

Šiuolaikiniai mokslininkai pateikė statistinius duomenis, kad šalyse, kur mažai vartojama ar nevartojama mėsa geležies trūkumo sukelta anemija (mažakraujystė) yra 6-8 kartus dažnesnė nei Šiaurės Amerikoje ir Europoje. (http://lt.wikipedia.org/wiki/Anemija).

Dar vienas nerimą keliančios medicininės išvados buvo pateiktos JAV Šv. Louis Universiteto Ligoninės neurologijos departamento (beje indų kilmės) gydytojo Niranjan N Singh. Vitaminas B12 reikalinga raudonųjų kraujo kūnelių brendimui kaulų čiulpuose. Deja vitamino B12 augaliniuose produktuose beveik nėra, o gyvūniniuose produktuose jų nedaug. Žmogaus organizmas saugo vitamino B12 atsargas kepenyse. Jei dietoje neužtenka vitamino B12, sveikatos negalavimai dėl vitamino nepasisavinimo pasireiškia tik po 2-5 metų, o visiškas vitamino trūkumas, nepakankamumas ir su tuo susijusios ligos (ypač vegetarams) išsivysto tik po 10-20 metų.

Ar verta nerimauti tiems, kurie vartoja mažiau gyvulinės kilmės produktų ar visiškai jų atsisako dėl religinių, etinių ar kultūrinių priežasčių? Pasigilinkime į Indų filosofijos Ajurvedos teorijas apie vegetarizmą, mažakraujystę ir subalansuotą dietą.

II. Geležies trūkumo dietoje sukelta mažakraujystė.

Ir Ajurvedos mokslas ir šiuolaikinė medicina sutinka, kad geležies trūkumo sukelta anemija yra dažniausias anemijos tipas.

Senovės Indų išminčiai tapatino geležį su Marsu. Marsas – kovotojas ir užkariautojas, asocijuojamas su krauju, kova ir išgyvenimu. Marso planeta yra ryškiai raudonos spalvos, tuo tarpu geležis tampa raudona vykstant oksidaciniams procesams. Viena iš ryškiausių geležies savybių yra įsimagnetinti ir pritraukti kitus metalinius objektus. Čia pasireiškia geležies – užkariautojos simbolika ir sutapatinimas su Marsu.

Ajurveda teigia, kad geležis yra pats svarbiausias iš visų žmogaus organizmui reikalingų mineralų. Šiuolaikinė medicina patvirtina, kad geležis yra pagrindinė hemoglobino sudėtinė dalis. Hemoglobinas, raudonųjų kraujo kūnelių baltymas, neša deguonį iš plaučių į kūno audinius ir parneša dalį CO2 iš audinių į plaučius. Kai organizmas su maistu negauna pakankamai geležies, sumažėja deguonies išnešiojimas krauju į organizmo audinius. Taip pat ši anemijos forma dažnesnė moterims nei vyrams dėl menstruacijų metu prarandamo kraujo.

III. Vegetariška ar nevegetariška dieta norint išvengti mažakraujystės?

Vienas iš pagrindinių prevencinių ir terapinių būdų atstatyti geležies kiekį kraujyje yra teisinga mityba. Teisingai suplanuota mityba gali pakoreguoti geležies trūkumą. Deja daugiausia geležies yra mėsoje, žuvyje, paukštienoje, kiaušiniuose...

Šiuolaikinės medicinos tyrimai teigia, kad vidutiniškai 60% geležies pasisavinama valgant gyvulinės kilmės geležies turinčius produktus, o tik 10-20% geležies pasisavinama iš augalinės kilmės produktų ir daržovių. Augalinės kilmės geležies forma, turinti trivalentės geležies, yra daug sunkiau pasisavinama ir tai atsitinka vykstant sudėtingiems oksidaciniams procesams organizme (pavyzdžiui dalyvaujant vitaminui C).

Vegetarams nelabai patiks žemiau pateikti produktai:

200gr. maisto produkto Geležies įsisavinimo procentas:

- Jautiena 95%
- Malta kiauliena 95%
- Selenos 75%
- Juoda duona 57%
- Virtas kiaušinis 10%
- Špinatai 2%
Esant mažakraujystei nevegetarinio maisto pasirinkimo racionas yra gana įvairus: kepenys, sardinės, silkė, lašiša, menkė, plekšnė, aviena, kietas fermentinis sūris, kiaušiniai ir jų baltymai.

Vitamino B12 augaliniuose produktuose beveik nėra, o gyvūniniuose produktuose jų nedaug - kepenyse, inkstuose, širdyje, mėsoje, žuvyje, piene ir kiaušiniuose.

Folio rūgšties daugiausiai visose žalialapėse daržovėse (petražolės, špinatai, salotų lapai), o taip pat kepenyse, inkstuose, kiaušiniuose, motinos ir karvės piene, mielėse.

Ką daryti vegetarams? Vegetarai nustebs išgirdę, kad Ajurvedos senuosiuose raštuose minimi net keli sriubos receptai pagaminti iš jautienos ar vištienos sultinio. Senovės ir šiuolaikiniai Ajurvedos gydytojai siūlo išsekusiems, po ligos, kelionės, anemijos, tuberkuliozės, AIDS ligoniams valgyti sriubą pagamintą verdant jaučio ar vištos kaulus. Ilgai verdant gyvulinius kaulus išsiskiria labai vertingas kaulų čiulpų skystis (reikalingas raudonųjų kraujo kūnelių brendimui), kuris kartu su Ajurvediniais vaistiniais augalais sustiprina išsekusių ligonių ojas (imunitetą).
Atsakyti
B12 gaunamas is ankstiniu,juros kopustu...Jei vegetariska mityba subalansuota ir racionali,sio vitamino trukumo neatsiranda nei po 5,nei po 20 metu.
Atsakyti
as vegetare 5m, vyras panasiai, bet kad gauciau visas reikalingas medziagas, gerdavau begales vitaminu.. issivyste alergija, nes geriau pacius pacius ivairiausisu, atskiromis tabletemis , tai gaudavosi kad ryju saujomis. tada gydytoja patare gerti kompleksa. nusipirkau zuvu taukus dobbel, tai pasirodo ten visu medziagu reikalingu medziagu i valias.
vat del vaikucio tai neisivaizduoju, manau viskas priklauso nuo to kaip moteris jauciasi ir dar nusiteikimas smile.gif
Atsakyti
Sauleuzkalnu, bijau, kad jusu vegetarine mityba nelabai subalansuota, jei taip truksta visokiu medziagu. (Beje, o zuvu taukai juk jau nebe vegetariskas papildas smile.gif nebent jus ir taip valgote zuvi.) Mano vyras jau daug metu vegetaras, bet, tfu tfu tfu, kol kas jokiu pozymiu, kad kazko truktu. Netgi priesingai, kazkada gydytojas liepe valgyti maziau mesos, nes gelezies per daug biggrin.gif
Atsakyti
QUOTE(Suomi @ 2009 03 25, 13:25)
Sauleuzkalnu, bijau, kad jusu vegetarine mityba nelabai subalansuota, jei taip truksta visokiu medziagu. (Beje, o zuvu taukai juk jau nebe vegetariskas papildas smile.gif nebent jus ir taip valgote zuvi.) Mano vyras jau daug metu vegetaras, bet, tfu tfu tfu, kol kas jokiu pozymiu, kad kazko truktu. Netgi priesingai, kazkada gydytojas liepe valgyti maziau mesos, nes gelezies per daug  biggrin.gif


as vegetaras, bet ne veganas (bijau nusigrybauti) is tu zmoniu kurie 'valgo' zuvi, kiausinius, pieno produktus.. is tiesu as nekenciu zuvies ir jos nevalgau, tik vat zuvies taukus naudoju smile.gif
Atsakyti
QUOTE(Daugiaziede @ 2009 02 21, 00:12)
Mazyliui 2-3 kartus per savaite duodu mesos.Nes jis to nori.Paisau vaiko noru,o ne savuju asmeniniu principu smile.gif


drinks_cheers.gif Šaunus požiūris mirksiukas.gif Gal primityvi pasirodysiu, bet nesu vegetarė, todėl man nesuprantama pozicija, kai mamos tokiomis būdamos vaikui neduoda mėsytės schmoll.gif
Atsakyti
smile.gif Manau, reikia isiklausyti i vaiko norus. Dukra nuo mazumes protestavo pries bet kokia mesa, bet zuvies ir kiausiniu valge. Dabar karts nuo karto valgo ir kitokia mesa (bet jos hemoglobinas buvo visada ant ribos unsure.gif ). O sunus atvirksciai. Kas su mesyte suvalgo iki paskutinio saukstuko. Labiausiai megsta triusi ir aviena. Duodu su darzovem beveik kasdien.

Gal ir galima vaikus auginti be mesos nepakenkiant ju sveikatai, bet pati taip nedaryciau, nes neturiu pakankamai patikimos informacijos. Pvz., vegetarai daznai vartoja daug sojos, o as esu skaiciusi kad soja gali kenkti vaiku vaisingumui del joje esancio per didelio estrogeno kiekio. Ir dar soja kazkaip gali letinti skydlaiukes veikla...

Pati irgi valgau mesa, bet vengiu visokiu desru ir desreliu. Is tokiu perdirbtu mesu tai turbut maziau naudos nei zalos. Ogi buna mesedziu kur pusryciam desreles, pietum kepsnys, vakarienei sumustiniai su desra... doh.gif

Atsakyti
QUOTE(VelDan @ 2009 03 25, 18:10)
man nesuprantama pozicija, kai mamos tokiomis būdamos vaikui neduoda mėsytės  schmoll.gif


O argi ne taip yra absoliuciai visais gyvenimo klausimais? bigsmile.gif Tevai visose gyvenimo srityse aukleja vaikus pagal tai, kaip jiems atrodo tinkamiausia ir geriausia. Jei tevai tikintys - vaikas pakrikstijamas ir t.t.; jei tevai megsta keliauti, visur tampomas ir kudikis smile.gif Ir taip toliau ir panasiai smile.gif Tai kuo skiriasi mitybos klausimai, juolab kad daugeliui vegetaru tai ne tik mitybos, bet ir ideologijos (gyvunu teisiu gynimo) reikalas.

Beda, manau, ne vegetarizmas (irodyta simtus kartu, kad tai sveika, nezalinga, etc.etc.), bet tai, kad labai truksta informacijos apie tai, KA valgyti. Mes uzauge tokioje mesineje kulturoje, kad atsisakius mesos ir zuvies isivaizduojam, kad liko tik petrazoles lapas ir morka biggrin.gif Kaip minejau, MB vegetaras, tad, kadangi namie paprastai gamina jis, as valgau tai, kas paduota smile.gif Ir tikrai nesiskundziu nei ivairoves, nei skonio trukumu...
Atsakyti