Sveikos, nusprendžiau pasidalinti keliais pastebėjimais iš mūsų kelionės į Kiniją. Skridom gegužės pradžioje 10-iai dienų. Aplankėme Pekiną ir šalies pietuose esančius Guilin'ą ir Yangshou
1. Kelionė. Ištaikius, bilietus galite gauti visai papigiai. Mums nuskilo skristi už 1880 vienam žmogui į abu galus su visais mokesčiais. Kas sakyčiau visai neblogai, nors skrydis su 2 persėdimais, tai anoks malonumas. Vizos, darant per agentūrą, 250 vienam žmogui.
2. Viešbučiai. Visus viešbučius užsisakinėjome per booking.com ir expedia.com. Tikrai apsimoka, nes poroje vietų išėjo kone dukart pigiau, nei bylojo oficialūs viešbučių kainininkai. Bent jau Pekine tikrai nerekomenduoju rinktis žinomiems tinklams priklausančių viešbučių, nes nepajusite jokio smagumo. Mes apsistojome paprastam viešbutuke hutongų rajone ir nekart nepasigailėjome, nes kainos/kokybės santykis buvo puikus, o ir aplinka buvo žymiai smagesnė, nei plastikinis/turistinis centras.
3. Pasiruošimas. Būtinai atsispausdinkite instrukcijas kaip nusigauti iki viešbučio ir būtinai kiniškai. Taip pat būtiniai turėkite viešbučio telefoną, kad kraštutiniu atveju paskambinę registratūron, duotumėte ragelį taksistui. Angliškai ten NIEKAS nešneka. Išimtis tik viešbučių registratoriai (ne visi) ir gidai.
4. Atskridus. Oro uoste pinigų keisti neapsimoka - jei neturėsite juanių, tai išsikeiskite ne daugiau 200-300 tiek, kad užtektų taksi. Taksai ten pigūs - maždaug 50 mūsiškų centų už kilometrą. Pagrindines sumas išsikeisite mieste, banke. Ten pat oro uoste (regis antram aukšte) galite nusipirkti bilietus vidiniams skrydžiams. Internetu gal ir labiau apsimokėtų, bet mums to padaryti nepavyko. Labai atidžiai sutikrinkite duomenis bilietuose, nes pardavėjos žioplos - gali supainioti paso numerį, ar vardą su klaidom parašyti - ir jos taip pat praktiškai nešneka angliškai.
5. Turus po patį Pekiną ir prie Didžiosios sienos mes pirkome viešbutyje. Kainos įvairios - priklauso nuo maršruto ir to kiek žmonių bus kartu su jumis. Jus paims iš viešbučio, pavežios, pamaitins, nuveš į kokį turgų (perlų, šilko, arbatos, ar nefrito) ir sugrąžins į vietą. Maistas būna tragiškas, gidai kaip kada, turguose pirkti gal ir apsimoka, nes jie valstybiniai ir bent jau žinosite, kad neperkate fufelio.
6. Suvenyrai. NIEKO nepirkite pirmosiomis dienomis - kol neperprasite kas kiek realiai kainuoja. Priešingu atveju, jus nudirs kaip jaunas liepaites. Vėliau derėkitės iki pažaliavimo - kainą turite numušti bent dvigubai (ir tai permokėsite). Tokius dalykus kaip šilkas, perlai, ar nefritas rekomenduočiau pirkti oficialiose parduotuvėse (viešbutyje gausite adresus), nes kitur velnias žino ką jums įkiš. Šiaip prekiaiviai gan įkyrūs, bet jei vienąkart aiškiai pasakai, kad nepirksi - atstoja.
7. Maistas. Labai geras ir pigus. Tikrai prašmatnūs pietūs dviems, tradicianiame restoranėlyje kainuos apie 40-50 mūsiškų pinigų. Svarbiausia laikytis pagrindinės taisyklės eiti valgyti tik ten, kur matote valgant daug vietinių. Padavėjai taip pat angliškai nešneka, bet dažniausiai turi angliškus meniu.
8. Alus. Labai geras ir pigus. Ragaukite visas rūšis - nesuklysit.
9. Sveikata. Prieš kelionę visi mus šiurpino, kad neišvengsim problemų su virškinimu ir viduriais. Kažkaip pavyko išsisukti be jokių incidentų. Svarbiausia išnaudoti kiekvieną progą nusiplauti rankas, prieš maistą įkalti po gurkšnį ryžių degtinės (nu dezinfekcija). Ir labai svarbu turėti su savimi dezinfekuojančio gelio rankoms, kurį mes naudojome kaskart prieš valgant ir išlipus iš viešojo transporto.
10. Kelionės šalies viduje. Čia nieko daug nepapasakosiu, nes nei autobusais, nei traukiniais nekeliavome. Iš Pekino skridome į Guiliną ir atgal su China Southern. Dviems ten-atgal išėjo maždaug 400 USD. Skrydis į vieną pusę maždaug 3 val. Lėktuvas neblogas (kažkoks Airbus), maitino neblogai. Skrendant į abu galus rodė Transformerius
11. Vietiniai. Su savais pričiūdais, aišku, bet bendras įspūdis teigiamas. Gyvena baisiai apsikuitę, labai triukšmingi, rūko daug ir kur papuola. Nepaisant visko, žmonės malonūs, paslaugūs ir nepikti. Per visą kelionę nematėm nė vienos agresijos apraiškos. Pekine į baltuosius niekas iš esmės dėmesio nekreipia - prie jų čia pratę, o štai pietuose kur-nekur dar pažiūri kaip į ateivius. Vyras ten vis dar valdžia ir restoranuose dažnu atveju stengdavosi pirma pasodinti vyrą, o tik po to mane. Meniu taip pat atnešdavo vieną ir įduodavo vyrui.
12. Saugumas. Iš esmės Kinija yra saugi šalis, bet kaip ir betkur - atsargumas nemaišo. Pinigus geriausia išsikaišiot per kelias kišenes ir nelaikyti kartu su kreditinėm. Turistinėse vietose kruopščiai tikrinkite grąžą - gali įkišti padirbtų pinigų - man pačiai įdavė padirbtus 20 juanių. Susiraskite draugiškesnį padavėją ir jis jums paaiškins kaip atskirti. Keli variantai kaip išvengti sukčių:
- Jei jūsų gatvėje klausia kiek laiko esate Kinijoje, sakykite, kad mėnesį, nors ir būsite kątik atskridę. Naujokėlius lengviau apsukti, o su patyrusiais keliautojais neverta eikvoti laiko.
- Apskritai atsargiai žiūrėkite į pažintis gatvėje, nes jei kinas pramoko angliškai, tai tikrai ne tam, kad turistus draugiškai kalbinti - kažkurioje vietoje 90% atvejų visvien išlįs pasipinigavimas.
- Jei taksistas nei iš šio, nei iš to tiesia jums telefono ragelį, kad su kažkuo pašnekėtumėt - sakote griežtą NE ir pakartojate viešbučio (ar kito tikslo) pavadinimą. Priešingu atveju, jus gali nuvežti šopintis pas taksisto pusbrolį į parduotuvę.
Tai tiek. Nesinori baigti gaida apie apgavystes. Galiu pasakyti, kad tai buvo įsimintiniausia kelionė mano gyvenime ir viesiems ramia sąžine galiu rekomenduoti ją pakartoti.