As buciau abiems rankoms uz rekuperatoriu, jei man kazkas irodytu, kad tai 1.
tikrai sveika . Irodymas man butu- ilgalaike multicentrine nepriklausomu sertifikuotu centru ir medicinos ekspertu pravesta studija . Kol kas tokios neradau. Jusu, gerbiamieji, nuomone isklausiau, ja gerbiu, bet , deja, neturit kuom ja pagristi. Jei kas nors rasit man tokia nuoroda i rimta saltini-mielai ja pasinaudosiu.
Kaban, visiskai su Tavim sutinku, del filtru, valymo ir buitinio, praktinio naudojimo
. Noreciau papildyti. Cia buvo mineta, kad ortakiuose kondensato nesusidaro, tegu. Bet taip pat buvo pamineta, kad buvo rasta juose dulkiu. O dulkese, kaip zinau, veisiasi erkutes. Kurios sukelia alergija. Ir jei del tu paciu dulkiu ciuzini rekomenduojama keisti kas 5-7 metus, nejau jus ortakius keisite kas kazkiek metu? Jei ne- kokiu budu ruosiates juos valyti nuo dulkiu?
Dar klausimas specui-sakot, pagal STR angos ismetamo ir paduodamo oro turi buti ne maziauo kaip 6 m. atstumu. O rotaciniuose rekuperatoriuose oras net kazkiek MAISOSI (Jus cituoju). Tai kaip su tais reikalavimasi? Zinau, kasakysite, kad tas kiekis niekingai mazas ir tt. Bet kad ir ploksteliniuose rekuperatoriuose - ar tikrai srautai atskirti 6 m atstumu?
Kazkas bande diskutuoti su main, kad jei gyveni name, tai tik tinginiai namuose sedi, kiti lauke dirba, terasoj kava gurksnoja, name tik miega. Nu, tegu as busiu tingine, bet saltus ziemos-velyvo rudens-ankstyvo pavasario vakarus tikrai leisiu namuose. O net jei ir vasara as ten tik miegosiu- tai jau 8 val., o tai 1/3 paros. Ir sveika namo aplinka man dar kaip rupi.
Kazkas minejo senele astmatike, kad jai labai pagerejo. Sutinku, ir rasiau savo postuose, kad ligoniams (ypac senyvo amziaus, ar labai sunkiomis astmos formomis sergantiems), tai gali buti net kaip gydymo priemone, su salyga, kad filtrai bus nuolat valomi. Nes isfiltruojamos ziedadulkes, kurios ir sukelia tuos pablogejimus. Ir tai neaiskus ilgalaikis poveikis del tu paciu mano anksciau minetu dulkiu ortakiuose, tarkim, po 5-10 m.
Bet mes gi ne apie ligonius kalbame, o apie sveikus zmones, ir vaikus, kurie gims ir augs tokiuose namuose. O jiems - gal ir tos ziedaulkes nera taip jau ir blogai? Ar jus tikrai manot, kad yra labai gerai, kad vaikas, iseidamas pavasari is namu, kur tu ziedadulkiu nera, i lauka, kur ju daug, nepatirs imnuniteto ''ísprotejimo'' del koncentracijos svyravimu ir tai tikrai neisprovokuos tos pacios astmos, kurios sunkios formos gydymui jus busite priversti vaika vos ne ikalinti savo rekuperuojamuose namuose? As nesu del to tikra, jei sugebesite man irodyti, kad taip tikrai nera- laukiu nuorodos i rimta saltini (labai gerbiu irodymais pagrista medicina - tokia egzistuja, gerbiamieji!).
Vel gi lyrinis nukrypimas i savo praktika, papasakosiu a[pie alergiska savo dukryte. Dabar jai 7 metai, o kai buvo 3 metukai, nusipirkome sodyba. Pries tai pasikonsultavome su savo gydytoja, ( itin kompetetinga specialiste, mokslu daktare, apsiginusia disertacija Vokietijoje kaip tik alerginiu ligu tema), ar verta mums ta vaika i kaima vezti, juk moskes, ziedadules tokiom smuginem dozem. Tai jos atsakymas buvo- pirkite, vaziuokite, stebekite, dozuokite, vaikas turi GYVENTI toki gyvenima, koki gyvena visi zmones. Primas savitgalis- kazkoks vabzdys vaikui ikando i koja - istino visa blauzda ir peda taip, kad du gydytojai tevai leke i artimiausia ligonine konsultuotis, ar tai ne pulinys kazkoks, ar tikrai alergija. Tai buvo tikrai alergine reakcija. Bet - nenustojome vaiko vezti i sodyba, sezono pabaigoje reakcija i vabzdziu ikandimus buvo gerokai mazesne, o po keliu sezonu tokia, kaip ir visu normaliu zmoniu. Alergologijoje egzistuoja toks gydymo budas-mazom dozem i organizma ivedami alergenai, taip organizmas 'treniruojamas"ir pratinamas normaliai reaguoti i alergena. Supraskite, galbut TURI BUTI ore ir ziedadulkiu, ir moskiu? Gal net ir tas 8 val., kol jis miega? Tiek dar nezinomuju medicinoje, jus ne neisivazduojate!
Viskas patikrinama tik praktika, daznai ilgalaikia. O jos nelabai ir yra. Todel kiekvienas sprendzia sau.
2.
ekonomiskai naudinga. Nesu turtinga, todel ja butinai paskaiciuosiu (turtingi zmones gali nevargti ir neskaityti). Na, skaiciuosiu dar grubiau, nei kabanas. Tarkim, nedideliam siltam namukui sildyti planuoju isleisti 500 Lt sezono metu (net nesvarbu, dujom ar elektrai), bet nemanau, kad tai jau tokia absurdiskai maza suma. Vedindama naturaliai, prarasiu 20 proc, t.y. 100 Lt/men, arba 600 lt per metus. Sistemos irengimas kainuos apie 10000 Lt (ortakiu, sorry, nei as, nei vyras nevedzios). Sistema atsipirks po 16 metu. Jei mokesiu uz ja grynais. Neskaiciuoju nei jos sunaudotos elektros, nei filtru kainos. Jei pirksiu uz paskola, atsipirkimas bus arti 30 m. Na, EVOY pasakytu, kad nejau 30 m. negyvnsiu? Tikiuosi gyventi, bet toks ilgas atsipirkimo terminas netenkina. Be to,niekas neirode, kad tai sveika. Na, vedinimas butinas, kazkokia sistema tikrai teks irengti, tegu ji kainuoja (naturali ventiliacija) 2-3 000 Lt, skirtumas sumazeja iki 8000 Lt., atsipirkimas tarkim 13 m , perkant be paskolos, 26 perkant su paskola. Man tai per ilgas terminas.
Isvada : ventiliacijos klausimas man vos ne idomiausias, kas liecia namo statyba. Nesu pries rekuperatorine sistema-galbut po N metu mes isirengsim ja, kai bus irodyta, kai tai sveikatai nekenkia, ir kai tai bus ekonomiskai naudinga. Dabar gi tenka pasieskoti kito, amziais patikrinto sprendimo - sviezio oro is lauko - galbut , aukojant tam tikra komforto lygi ir pinigus- del sveikatos. Kad sveikata- brangiausias turtas, 'znauju ne po naslyshke'".
Dar nezinau, kokiu ispildymu bus ta ventiliacija - orlaides ar skyles sienoje. Gal tai bus ne taip komfortiska. Net pats specialistas vedinimo, su 20 m patirtim, intuityviai norejo orlaides. Sutinku paaukoti 100 Lt per men sildymo sezono metu silumos ismetimui i ora (jei jau taip galvoti, tai ir maistas yra pinigu ismetimas, tai tegu dar 100 lt bus ismesti del gryno oro). O pasisakyti gi galima