labai daug girdejau klaidinancios informacijos, kad dirbant pagal terminuota sutarti ir pastojus, atejus termino laikui- sutartis tampa neterminuota.
is tikro ji
vis dar lieka terminuota, nes buvo sustabdyta tam laikotarpiui (kuris draudzia atleisti besilaukiancia moteri is darbo) ir bus pratesiama- draudimui paibaigus - dazniausiai tai buna 1 menuo po 3metu motinystes atostogu)
neterminuota ji tampa tik tada, jei termino laikotarpyje nebuvo jokiu draudimu (kaip nestumas) ir abi salys nenutrauke termino
cia tiesiog nukopijavau is valstybines darbo inspekcijos (vdi) pasiskaitymui, gal kam pravers:
klausimasSu darbuotoja buvo sudaryta terminuota darbo sutartis iki 2007-03-31, tačiau 2007-02-23 darbuotoja pateikė pažymą apie nėštumą. Ar suėjus terminui, t. y. 2007-03-31, nenutraukta darbo sutartis (dėl to, kad darbuotoja yra nėštumo ir gimdymo atostogose) tampa neterminuota kaip tai numato DK 126 straipsnio 2 dalis?
atsakymasLietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija 2005 m. rugsėjo 26 d. nutartyje (Civilinė byla Nr. 3K-3-423/2005) konstatavo, kad terminuotos darbo sutarties nenutraukimas suėjus jos terminui dėl to, kad ją nutraukti draudžia įstatymas (DK 132 str.), negali būti vertinamas kaip sukeliantis darbo sutarties tapimo neterminuota teisines pasekmes.
Dėl to, kad darbuotoja pasinaudojo DK 132 straipsnio 1 dalyje numatyta garantija ir pateikė pažymą apie nėštumą, darbo sutartis negalėjo būti nutraukta su šia darbuotoja nuo tos dienos, kai darbdaviui buvo pateikta medicinos pažyma apie nėštumą, ir dar vieną mėnesį pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms (išskyrus DK 136 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatytus atvejus). Todėl nenutraukta terminuota darbo sutartis suėjus joje sulygtam terminui (t. y. 2007-03-31) savaime netampa neterminuota, o terminas bus laikomas suėjusiu praėjus garantijos taikymo laikui.
klausimasSu darbuotoja buvo sudaryta terminuota darbo sutartis iki 2007-03-31, tačiau 2007-02-23 darbuotoja pateikė pažymą apie nėštumą. Ar gali darbdavys nutraukti terminuotą darbo sutartį suėjus jos terminui, t. y. 2007-03-31? Jei ne, kada ši sutartis turėtų būti nutraukta?
atsakymasDK 126 str. 1 d. nustato, kad suėjus darbo sutarties terminui, darbdavys arba darbuotojas turi teisę nutraukti darbo sutartį. To paties straipsnio 2 dalyje numatyta, kad nė vienai iš šalių darbo sutarties nenutraukus, laikoma, kad sutartis tapo neterminuota.
Vadovaujantis DK 132 str. 1 d., darbo sutartis negali būti nutraukta su nėščia moterimi nuo tos dienos, kai darbdaviui buvo pateikta medicinos pažyma apie nėštumą, ir dar vieną mėnesį pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms, išskyrus DK 136 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatytus atvejus, taip pat laikinąją darbo sutartį pasibaigus jos terminui.
DK 126 straipsnio 1 dalyje nustatytas darbo sutarties nutraukimo pagrindas patenka tarp tų pagrindų, pagal kuriuos DK 132 straipsnio 1 dalyje nustatytu laikotarpiu darbdaviui draudžiama nutraukti darbo sutartį su nėščia moterimi. Taigi DK 132 straipsnio 1 dalyje nustatytu laikotarpiu darbdavys neturi teisės nutraukti terminuotą darbo sutartį su nėščia moterimi pagal DK 126 straipsnio 1 dalį (2004 m. balandžio 22 d. LAT Civilinė konsultacija Nr. A3-105).
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija 2005 m. vasario 9 d. nutartyje (Civilinė byla Nr. 3K-3-92/2005) konstatavo, kad darbo sutartis dėl termino suėjimo gali būti nutraukiama, kai pasibaigia jos terminas. Jei terminas yra nustatytas sutarties šalių, bet jo suėjimo metu darbuotojui turi būti taikoma DK 132 straipsnio 1 dalyje numatyta garantija ir jis ketina ja naudotis, tai pagal šios įstatymo normos nuostatą sutartinis darbo sutarties terminas įstatymo pagrindu perkeliamas į kitą datą. Darbo sutarties, kaip terminuotos, pobūdis išlieka. Per DK 132 straipsnio 1 dalyje nustatytą laiką darbo sutartis įstatymo pagrindu vykdoma kaip terminuota ir dar nepasibaigus terminui. Darbo sutartis per tą laiką negali būti nutraukiama suėjus terminui, nes terminas bus laikomas suėjusiu praėjus garantijos taikymo terminui. Iki to darbo sutarties terminas nėra suėjęs ir neatsiranda pagrindo, numatyto DK 126 straipsnio 1 dalyje.
Toje pačioje nutartyje Lietuvos Aukščiausiasis Teismas taip pat konstatavo, kad moteriai, dirbusiai pagal terminuotą sutartį ir jos metu tapusiai nėščia, įstatymas nustato garantiją draudimą atleisti ją tam tikrą laiką iš darbo. Darbuotojo valia yra nuspręsti, ar šia garantija pasinaudoti. Ketindama ja pasinaudoti, darbuotoja informuoja darbdavį apie įstatyme numatytą faktą nėštumą. Garantija turi būti taikoma nuo pažymėjimo pateikimo, jei tik darbuotoja neatleista. Ar darbuotoja naudosis įstatymo suteikta garantija, palikta jos nuožiūrai, nes ji gali naudotis garantija, t. y. pateikti duomenis darbdaviui ir nebūti atleistai, ar nesinaudoti, t. y. nepateikti duomenų ir būti atleistai vykdant nuostatą, kad darbo sutartis pasibaigė.
http://www.vdi.lt/index.php?1457012481