QUOTE(FedeSperanza @ 2009 07 13, 13:31)
tai vat, tik dabar prisiminiau, akd gi pamiršau gabaliuką tešlos atgnyb, su soda pabandyt
traukiu raugą lauk iš šaldytuvo vėl...
o pirmam puslapėly neradau,a r kuri nors kepat plikytą duoną su raugu? kame ten visas gudrumas, tiesiog dalį miltų užpilt verdančiu vandeniu iš pradžių, ar kaip?
Aš teiravausi vienos močiutės apie plikytą ruginę duoną, nes ji pati anksčiau kepdavo. Klausiau kiek reikia raugo dėti. Atsakymas buvo ir kiek netikėtas - "tai, kad tas raugas visai nebūtinas, jis reikalingas tik tam, kad greičiau užburbuliuotų duonelė. Užtenka tą plikinį šiltai palaikyt, ir jis pradeda rūgti. Plikytos duonelės pagrindas yra tas, kad ruginiai miltai užpilami verdančiu vandeniu ir stipriai išplakami mediniu šaukštu, kuo daugiau plakama, tuo duonelės kokybė geresnė, o jei nori raugo, tai įmesk jo, bet tik tiek, kad pagreitintų burbuliavimą, o ne tiek, kad pasidarytu rūgšti masė".
Tešlos gamybos eigą nupasakojo taip- suberi sijotus (būtinai sijoti ) ruginius miltus. Ant jų pili verdantį vandenį. Normos jau priklauso nuo to, kokio dydžio kepaliuko nori. Ji pati, sakė, niekada tiksliai nematavo, viską dėjusi iš akies. Ir maišai tą plikinį mediniu šaukštu. Geriausia, kad ir dubuo, kuriame maišoma, būtų medinis. Ir man labai pabrėžė, kad kuo ilgiau ir stipriau plaksi tą užplikytą masę, tuo puresnė ir skanesnė duonelė bus. Plakti nebūtinai iškarto ilgai. Galima pradžioje maišyti, kol pavargsi arba nusibos, tada pastatyti šiltai, po kiek laiko vėl pamaišyti kol nusibos arba pavargsi ir t.t. Svarbu, kad ta masė stovėtų šiltai, galiausiai, kai tešla pradeda kilti, dedi druską, kmynus ar ką jau nori. Išmaišai ir laikai šiltai kol pakyla.
Bet po tokio nupasakojimo man pasidarė įdomu, kokia tada turėtų būti tešlos konsistecija. Paaiškinimas buvo paprastas - taigi, tokia, kaip ir pyragų masė
Kol kas pati dar nebandžiau, bet mąstau šiandien pabandyti. Tiesa, tada duonelė bus tik rytoj, nes greičiau, abejoju ar pakils