QUOTE(Petcare @ 2009 12 16, 00:27)
Nesutiksiu, kad charakteris yra įgimta savybė. Jau aukščiai parašiau keletą argumentų, kodėl tikiu, jog tai yra auklėjimo proceso padarinys.
Jūs painiojate 2 dalykus -
įgimtą temperamentą ir
įgytą elgseną. Pateiksiu elementarų pavyzdį. Imkim šuniukų vadą, tarkim iki 8 savaičių jie visi buvo auginami visiškai vienodose sąlygose, vienodai socializuoti.Kai žiūri į juos visus krūvoj, tai be abejo skiri tam tikrus individualius charakterio bruožus pas kiekvieną, bet visumoj, būdami jiems įprastoj pažįstamoj aplinkoj, gaujoj, su mama jie visi elgiasi daugmaž vienodai, jaučiasi saugiai ir drąsiai. Imkim 2 šuniukus ir atskirai, po vieną nuneškim juos į jiems visiškai nepažįstamą, naują aplinką, pvz. kažkokį kitą kambarį, kuriame jie niekada gyvenime nėra buvę, kur kiti kvapai, garsai, nėra užnugario ir saugumo garanto - mamos ir brolių,seserų.
Taigi kaip jie elgsis..
Šuniukas nr.1
Atneštas į nepažįstamą aplinką ir padėtas ant grindų jis sekundei susigūš, bet praktiškai iš karto pradės vizgint uodegytę, domėtis aplinka, eis, o po kelių sėkundžių bėgte bėgs visko apžiūrėti ir apuostyti, pakalbintas lips jums ant rankų, bandys palaižyti nosį, numetus kamuoliuką iš karto jį gaudys ir nešios dantyse. Įėjus nepažįstamam žmogui, trinktelėjus durims čia pat puls pažindintis, bendrauti, žaisti. pasiūlius maisto noriai valgys.
Šuniukas nr.2
Atneštas į nepažįstamą aplinką ir padėtas ant grindų, susigūžęs ir drebėdamas išgulės 5-10 minučių, nepradės domėtis aplinka, o bandys kažkur nušliaužti ir pasislėpti, krūpčios nuo kiekvieno garsesnio garso, nereaguos į žaislus, į kuriuos paprastai labai noriai reaguoja, neatbėgs pašauktas, nesidomės maistu.
Taigi - vienodos sąlygos, tie patys tėvai, ir skirtingas elgesys. Kodėl? Todėl, kad skirtingas temperamentas. IR TODĖL, KAD JIS YRA ĮGIMTAS, o ne įgytas. Vienas iš svarbiausių ir labiausiai šuns temperamentą apsprendžiančių faktorių yra gebėjimas adaptuotis. Stabili psichika lygu žaibiška adaptacija.
Tačiau jeigu aš su šuniuku nr.2 padirbėsiu ir nešiu ir nešiu ir nešiu jį į tą kitą kambarį, tai po 4-5 dienų jis tame kambaryje elgsis lygiai tai pat kaip ir šuniukas nr. 1 Tai bus suformuota elgsena. BET (diiidelis BET).. esmė yra tame, kad vos tik šuniukas nr.2 papuls į kitą, jam nepažįstamą, stresinę aplinką, jis elgsis taip, kaip elgėsi pirmu atveju - bijos, stresuos, galbūt vėliau pradės elgtis net agresyviai.., taigi jis demonstruos ĮGIMTĄ temperamentą. Socializacija be abejo yra svarbi, bet nereikia jos sureikšmint, kai kalbam apie individualias šuns charakterio sąvybes. Socializacija padės jam prisitaikyt, sumažint stresą ir kiek įmanoma komfortiškai jaustis vienoje ar kitoje aplinkoje, bet juk negali numatyt ir pripratint šunį prie visų įmanomų gyvenimiškų situacijų, kurios nutiks per artimiausius 10 metų. Todėl kas kartą, kai šuo stresuos ir dirgikliai bus stiprūs, jis demonstruos būtent įgimtas temperamento savybes - pirmiausia tai įgimtą temperamento tipą (cholerikas, flegmatikas, sangvinikas), gebėjimą adaptuotis naujoje aplinkoje, pasyvią ar aktyvią reakciją į dirgiklį. ( iš prigimties linkęs dominuoti šuo elgsis agresyviai, pasyvus - tiesiog bijos). Be abejo viskas priklauso nuo problemos mastų - kai kuriais atvejais užtenka elementarios kasdieninės socializacijos, minimalios dresūros, kad su šuniuku nr.2 būtų galima komfortiškai gyventi po vienu stogu. Tačiau būna ekstremalūs atvejai, kai niekas nepadeda, kai šuo pvz. yra cholerikas, linkęs dominuoti ir visiškai negebantis adaptuotis. Tokiu atveju JŪs turėsite praktiškai nesuvaldomą, neprognozuojamą pavojingą žvėrį, su kuriuo gyvent po vienu stogu bus kančia, ir kurį sukūrė ne aplinka, ne socializacijos stoka, o tam tikra genų kombinacija. Iš savo 10 metų asmeninės veisimo patirties galiu drąsiai teigti, kad tėvų, senelių ir prosenelių charakterio savybes šuniukai paveldi lygiai taip pat kaip ir eksterjero privalumus ar trūkumus.
Jūsų parašytas pavyzdys apie Jūsiškio ir šuniuko iš užsienio skirtumas tai ir yra tai, apie ką aš kalbėjau - pirmiausia skirtingas įgimtas temperamentas.
Kaip ir daugelis veisėjų aš parodoms, darbui ir veisimui atrinkčiau šuniuką nr.1, o ne šuniuką nr.2..
Taigi dokumentai iš vienos pusės nors tai tik informacija apie gyvūno kilmę, iš kitos pusės, žinančiam į ką atkreipti dėmesį, gali būti puikiu informacijos šaltiniu renkantis šunį ne tik pagal eksterjerą ir kailio spalvą, bet ir temperamentą ir psichiką.