Atsiprašau, kad vakar nedalyvavusi turininguose Jūsų pokalbiuose, šiandien išdrįstu įsikišti. Pratryniau vien tik tam, kad ir taip užimsiu nemažai vietos.
QUOTE(Moonte @ 2011 11 26, 19:57)
*Tarkim vieni i partizanus ejo del idejos, kiti, kad dezertyrais buvo, nenorejo tarybu armijoje tarnauti, treti, kad ju seimas i sibira istreme ir dar buvo kita dalis, kurie tarnavo fasistu junginiuose, nespejo laiku pasitraukti ir t.t. ir t.t.
**Stribais irgi tapdavo del skirtingu motyvu. Is idejos, buvo ir tokiu kurie gviesesi turto, kuris likdavo po istremtuju, kiti eidavo i stribus, kai su ju artimaisiais susidorodavo.
* Kažkodėl visoje diskusijoje nepaminėta M. Pociaus knyga "Kita mėnulio pusė". Istorikas, kuris visą partizaninį judėjimą žino praktiškai iki pavienio dalyvio. Radikalūs patriotai ją pasmerkė dėl šviesiosios pusės nepavaizdavimo.
** Atleiskite, neįsivaizduoju idėjinio stribo. Ėjo visokie girtuoklėliai, padugnės. Kelios išimtys per visą Lietuvą padėties nekeičia. Net sovietmečiu žmonės juos niekino. Beje, didžiulę daugybę jų atsiminimų yra užrašęs tas pats Romas Kaunietis.
QUOTE(Moonte @ 2011 11 26, 22:46)
Tai paprastu zmoniu deka, taip, taip, tu kurie anot jusu koloboravo su valdzia, musu seneliu, mociuciu, tevu, tetu, dedziu, kaimynu ir t.t. Lietuva pakilo. Nes jie kele is griuvesiu, dirbo, state, kure, vyste gimtine. Veliau atejo zmpones su graziais lozudngais ir prichvatizavo ju darba.
Na tarkim, jums niekada nekilo klausimas kur dingo pionieriu, komjaunuoliu, komunistu, profsajungu turtas, as nekalbu apie piniginius idnelius, kalbu apie NT? Kieno kisenese nusedo? Sovietai buvo blogi, bet tai buvo anKsciau, dabar negali jiems nurasyti, nes dabar kas per 20 metu isgrobste, ar ne nuosavas SAVAS TAUTIETIS?
Turtą prichvatizavo toli gražu ne žmonės su lozungais (jų lygiai tiek mažai kaip ir stribų idealistų), o tie patys komunistai, ypač komjaunuoliai, kolchozų pirmininkai, gamyklų direktoriai ir pan. Tam jie prisidėjo prie Sąjūdžio. 1992 m. jie, atrodo ne be tam tikros didelės šalies pagalbos, grįžo ir į politinę valdžią, viską įteisino. Jiems liko tarnauti beveik visa teisėsauga ir teisėtvarka. Jie priėmė įstatymus, kad prichvatizacijai taikoma senatis, todėl 1992-1996 suprichvatizuotas turtas liko jų rankose. (Teko truputį pasidomėti konkrečiai)
QUOTE(Sunute @ 2011 11 26, 23:13)
*Ach taip, buvo, berods Beriozovas nelietuvis, dar Landzbergis (net žemkalniu nesivargino pagal senelį persivadinti).
**Vat idealistai buvo ir Kuolelis su Burokevičiusmi (gerbiu už idealizmą, nors pozicijos nepalaikau (tą naktį per atsitiktinumą miegojome konservatorijoje ant grindų, nes buvo nemiegotos jau trys naktys). manau, kad buvo kalinti už politiką ir nieką kitą. Tiesiog tuomet taip reikėjo tokiems, kaip jūs. Gaila, bet vėliau tokie žmonės -idealistai kraštutiniai maksimalistai be pagarbos buvo pavadinti "megstomis beretėmis"
*Dar R. Ozolą pamiršote, latvis gi, ne kitaip. Vasarą teko pagulėt ligoninėje, perskaičiau jo "Aušros raudonius". O V. Landsbergį, manau, savo laiku įvertins kaip vieną įžvalgiausių lietuvių politikų. Apie jį Liūtas Mockūnas dar 1989 m. rašė, kad nepažįsta kito tokio nuosekliai
nekomunistinio žmogaus.
**Burokevičius gal ir buvo idealistas (jo išsilavinimas buvo septynmetė, ir protelio labai riboto), bet tik ne Kuolelis, o juo labiau ne Jermalavičius (čia tas, kurio balsas sausio dienomis skambėjo iš tankečių; ano tėvas karo metais priklausė kaimo savigynai, sūnus dar studentas šnipinėjo ir skundė saugumui kursiokus, vėliau - bendradarbius). Komunistas idealistas buvo, pvz., Romas Šarmaitis (ilgametis Partijos instituto direktorius), kuris po Sausio nuo jų nusisuko.
QUOTE(Heilė @ 2011 11 26, 23:16)
Kas čia per komjaunuoliška mąstysena?
Kažkokios dvidešimties metų senumo šmėklos vis dar valdo mus?
Ir Snorą sovietiniai vaiduokliai sugriovė, ir krizė, matyt, dėl jų įvyko, o ir globalinis atšilimas ryškiai jų darbas. Ššššš...būkim atsargūs - mus stebi JIE.
Išskirkime dvi puses: 1) tautinio atgimimo ir valstybės atkūrimo; 2) komunizmo žlugimo. Jei su pirmąja aiškiau, diskusijos dėl antrosios Lietuvoje vos prasideda ir vyksta labai vangiai. Tai pasaulinė problema, nėra čia ko ironizuoti. Tai rinkos laisvės ir perskirstymo problema, jų santykis. Jei perdaug laisvės kapitalui, 1 proc. visuomenės užvaldo didžiąją dalį turto, priešingai - didėja pašalpinių minios. Iš ten Pietų Europos krizė, gresianti visai ES. Atrodo, kad pusiausvyrą bus radusios tik Skandinavijos šalys.
QUOTE(sunute @ 2011 11 26)
*/.../paminklo statytojų požiūris. Ten tikriausiai vienas iš dokumentų apie miškinių nekaltų žmonių žudynes. Nemanau, kad ten surašyti žuvusių sąraše politiniai veikėjai ar istrebiteliai. Kas žino...
paminklas laikmečiui ir žuvusiems. Man netrukdo, gal galima stendą su komentarais pastatyti (jei žeidžia vadinamų buržuaziniais nacionalistais jausmus).
**Vat man Jokūbonio (berods) liūdinti motina (gi gali liūdėti už visus žuvusius) Kryžkalny daug mielesnė buvo už dabartinius neskoningus kryžius ir komunikacijų stulpus. Gaila - vandalai sunaikino.
*Ne statytojų požiūris, o LKP CK ideologinė klišė. Buržuazinis nacionalistas buvo kiekvienas, kuris buvo už nepriklausomą Lietuvą, net tautinis komunistas.
** Kryžkalnio motina yra ne Jokūbonio, o Broniaus Vyšniausko. Ji nėra sunaikinta, stovi Grūto parke, praeitą vasarą mačiau
QUOTE(senmerge @ 2011 11 26, 23:58)
nusėdo tų pačių komunistų stribų kišenėse kartu su žmonių santaupomis keičiantis pinigams iš rublių į vagnorkes.
, dažniausiai taip.
QUOTE(Moonte @ 2011 11 27, 00:03)
Labai drasiai pasakyta, bet ar tai yra tiesa, cia jau didelis klausimas. Idomu, ar jau cia minetas ponas Lansbergis i stribu sarasiuka ieina, ar ji priskirsit sventom karvem?
Šventa karve Saulius Pečeliūnas per Tv vis pavadindavo Konstituciją
V. Landsbergio pakartotinai siūlyčiau nežeminti: jam nebuvo kuo pasiremti: "kairėje" [nomenklatūrininkų] pusėje nebuvo garbės ir padorumo, o dešinėje - intelekto. Jis pasirinko pastaruosius. Pasielgė bent jau garbingai, nors, manau, matė perspektyvą. Prisipažinsiu, 1992 m. vasarą ir man neužteko proto "parlamentinę rezistenciją" suvokti kaip pasipriešinimą nomenklatūros restitucijai.
Paskutinės pastabos: Lietuva išvengė rusų antplūdžio ne tiek dėl komunistinės viršūnės tautiškumo, kiek dėl žemdirbiškos visuomenės vyravimo: į statomas gamyklas pigiau buvo sutraukti savus kaimiečius nei atsivežti kitataučius (ko nebebuvo Latvijoje ir Estijoje). A. Sniečkus buvo kilęs iš l. stambių ūkininkų ir į ūkio klausimus žiūrėjo labai praktiškai (pvz., pasiūlė negriauti Šv. Jokūbo bažnyčios vien todėl, kad geras pastatas, tegu stovi). Tačiau ideologiniais klausimais jis buvo nuoseklus bolševikas stalinistas iki mirties.