Įkraunama...
Įkraunama...

Skalbimo priemonės - 2

QUOTE(pikkolo @ 2009 09 11, 07:48)
Jei kam būtų įdomu galėčiau pateikti keletą rekomendacijų kaip išsirinkti geriausius skalbimo miltelius.

Labai idomu, laukiam 4u.gif
Atsakyti
Šiek tiek trumpai apie tai kas sudaro skalbimo miltelius. Svarbiausi komponentai yra paviršiaus aktyvios medžiagos (PAM), vandens minkštintojai, užpildai, pH reguliatoriai, antiresorbcinės medžiagos, enzymai. PAM - mažina vandens tempimo jėgas, atlipina purvą iš audinių ar indų, laiko vandenyje, kontroliuoja putojimą, ji yra svarbiausias plovimo priemonių komponentas. Anijoninės PAM puikiai skalbia žemoje temperatūroje, tačiau reaguoja su Ca ir Mg jonais (kalkėmis), todėl sumažėja skalbimo efektyvumas. Nejoninės PAM – skirtos skalbti aukštoje temperatūroje, nejautrios vandens kietumui, mažai putoja. Skalbimui naudojamos anijoninės ir nejoninės PAM, būdamos kartu jos sustiprina viena kitos veikimą, todėl į skalbimo miltelius dedama ir anijoninių, ir nejoninių PAM. Katijoninės PAM naudojamos tik galutinei audinių apdailai – minkštinimui. Amfoterinės PAM, priklausomai nuo terpės pH, gali elgtis kaip anijoninės ar kaip katijoninės PAM, todėl gali būti naudojamos ir skalbimo milteliuose, ir minkštikliuose.
Reiktų įsidėmėti, kad skalbimo priemonėm puikiai tinka pasakymas: tai kas tinka viskam, netinka niekam. Tad skalbimo milteliai, kurie ne tik skalbia bet ir minkština, iš tikrųjų tinkamai neatlieka nei vienos, nei kitos funkcijos. Tam, kad anijoninės ir katijoninės PAM nesureaguotų tarpusavyje (plovimo metu), dedami įvairūs stabilizatoriai.
Skalbimo procesas vyksta šarminėje terpėje (pH~10), tačiau vilnos bei šilko negalima skalbti šarminėje terpėje. Todėl tiek vilnai, tiek šilkui reiktų rinktis specialius skalbimo miltelius, o ne universalius. Nenustebkite jei jų sudėtyje rasite sieros rūgštį, ji palaikys pH<7, kad skalbimas vyktų efektyviai. Šilkui ir vilnai skalbti tinka nejoninės PAM, netgi tada kai nurodomas valymo būdas yra – sausas.
Baliklis. Geriausia rinktis atskirai, o ne pirkti miltelius su balinimo efektu, nes tuomet pridedama papildomų komponentų, kurie aktyvuotų baliklį reikiamu metu. Atkreipkite dėmesį koks baliklis: ar chloro, ar deguonies pagrindu. Geriausia rinktis deguonies pagrindu. Sudėtyje neturi būti jokių chlorjunginių. Taip apsaugosite ne tik gamtą, bet ir save.
Vandens minkštintojai – geriausi yra fosfatai. Tačiau dėl to, kad Lietuvoje nėra tinkamų valymo įrenginių, didžioji dalis fosforo patenka į vandens telkinius ir sukelia žydėjimą. Įvairios visuomeninės organizacijos siekia, kad fosfatai būtų uždrausti plovikliuose. Bet fosfatai sumažina kitų komponentų skaičių, nes atlieka kelias funkcijas: minkština vandenį, palaiko pH terpę, išlaiko teršalus vandenyje, padidina PAM efektyvumą. Pakaitalai: ceolitai, polikarboksilatai, fosfonatai. Vengti EDTA (arba trilonas cool.gif, NTA.
Dažniausi alergenai: kvapai, optiniai balikliai (skirti suteikti baltumo pojūtį), enzymai (valyti organinėm dėmėm). Jei esate alergiškas, rinkitės miltelius be kvapų. Geriausia rinktis miltelius ir be optinių baliklių (dažnai jie nedetalizuojami, o parašoma FWA). Labai dažnai kvėpavimo takų sutrikimus sukelia patys milteliai nes dulka, tada geriau rinktis skystas plovimo priemones.
Komponentai sudėtyje visada vardinami koncentracijos mažėjimo kryptimi.
Tikiuosi bent kažkiek padės ši informacija renkantis skalbimo miltelius ir jūs atrasite tuos, kurie skalbs be priekaištų.
Atsakyti
QUOTE(pikkolo @ 2009 09 09, 11:33)
O ko jūs dar tikitės, kai per visus kanalus aplinkosaugininkai rėkia: uždraust skalbimo miltelius su fosfatais. Fosfatai yra geriausia priemonė suminkštinti vandenį, jie taip pat gerokai padidina plovimo efektą. Jei skalbimo milteliai nefosfatiniai (P-free), tai jokio skirtumo iš kokios parduotuvės pikrsite ar kokioj šaly jie bus pagaminti, skalbimo efektas bus žymiai prastesnis.


nieko nesitikiu mirksiukas.gif . "pakeliu" temperatura iki 50, sumazinu milteliu kieki, ipilu papildomai kelis saukstus geriamosios sodos. ir gaunu visai nebloga rezultata.

del balinimo. senas budas. bet musu mamu ir mociuciu isbandytas. mirkimas skalbiniu ir virinimas ukisko muilo tirpale. isbalina puikiai. isskalbia taip pat. bet jau skalbimas arba rankomis, arba uzsilikusia kokia "RIGA". 4u.gif
Atsakyti
QUOTE(janna @ 2009 09 11, 19:03)
nieko nesitikiu  mirksiukas.gif . "pakeliu" temperatura iki 50, sumazinu milteliu kieki, ipilu papildomai kelis saukstus geriamosios sodos. ir gaunu visai nebloga rezultata.

del balinimo. senas budas. bet musu mamu ir mociuciu isbandytas. mirkimas skalbiniu ir virinimas ukisko muilo tirpale. isbalina puikiai. isskalbia taip pat. bet jau skalbimas  arba rankomis, arba uzsilikusia kokia "RIGA".  4u.gif

O kokį poveikį daro soda?
Atsakyti
QUOTE(staselė @ 2009 09 12, 16:53)
O kokį poveikį daro soda?


suminkstina vandieni blush2.gif
Atsakyti
QUOTE(janna @ 2009 09 12, 18:00)
suminkstina vandieni  blush2.gif

Aišku, supratau, kad vandenį suminkština, o skalbimo mašinai ta soda nekenkia?
Atsakyti
QUOTE(staselė @ 2009 09 13, 15:23)
Aišku, supratau, kad vandenį suminkština, o skalbimo mašinai ta soda nekenkia?


ta pacia soda gi dedame ir i blynus, i pyragus kepant. plauname buteliukus, stiklainius. tai yra valgomoji soda. jei ji nekenkia zmogaus organizmui (neteko girdet kad ja naudojant kas nors numirtu biggrin.gif mirksiukas.gif ), tai nemanau kad pakenktu "gelezies kruvai". mirksiukas.gif
Atsakyti
Reikės ir man sodos įberti skalbiant, gal geriau ,,veiks'' skalbimo milteliai.
Atsakyti
Tai kokie geriausi jūsų manymu skalbikliai iš mūsų parduotuvių,aš dėmėm pradėjau naudoti muilą su tulžimi lietuvišką,efektas neblogas thumbup.gif
Atsakyti
o kaip jums tas white reniew Perwoll? Vertas pirkti, ar tikrai atgaivina balta spalva?
Atsakyti
QUOTE(staselė @ 2009 09 12, 16:53)
O kokį poveikį daro soda?



QUOTE(janna @ 2009 09 12, 18:00)
suminkstina vandieni  blush2.gif


Soda yra vienas prasčiausių vandens minkštintojų, ypač valgomoji, kalcinuota dar dar, bet ir tai jos tada turėtų būti nemažas kiekis. Soda padidina plovimo efektyvumą dėl to, kad ji palaiko pH~10, nes plovimas vyksta šarminėje terpėje, išskyrus šilką ir vilną.
Atsakyti
o kiek sodos reiketu detu skalbiant? g.gif
Atsakyti