QUOTE(Zydryne @ 2009 09 10, 19:42)
trr man įdomu kokius darbus laikote vertingu menu?
kaip jį atpažinti? aš tai kreipiu dėmesį į techniką, idėją, atlikimą. O portretus, gal peizažus priskirtumėte prie vertingo meno?
Kaip vertinate žymius dailinkų darbus, nutapytus dėmėmis, dažų varvinimu? Ta prasme, kai pagalvoji tikriausiai jie neužėmė daug laiko, bet atsirado kas įvertino. Tikrai slidus dalykas.
nu uždavėte esminį meno klausimą, į kurį žmogus bando atsakyti jau tūkstančius metų
nu tai ką aš laikau vertingu bus subjektyvu.
o apskritai garantuotai vertingas turbūt tas, kurį patikrino laikas, kurį pripažino ne tik to laikmečio profesionalai (kiti dailininkai, kritikai, kolekcionieriai, apie paprastą žiūrovą ar pirkėją jau nekalbu), bet ir kartų kartos.. tačiau kai perki sau darbą juk vistiek remiesi patinka/nepatinka, ir paprastai vertini ne vien techniką, idėją, atlikimą, bet ir kažkokius iracionalius, pasąmoninius, sunkiau įvardijamus dalykus... kurie užkabina sielą, ne tik akį ar mintis..
dar gali būti, kad pvz vienas laikmetis kažkieno kūrybą vertins palankiai, o kitas laikmetis jau abejingai, ar atvirkščiai..
dar svarbu kada tai nutapyta, tai kūrinio vertei turi reikšmės ir konktekstas, ir kūrinio kilmė, intesijos... tarkim tie taškymai tiesiog buvo tapybos raidos dalis, tuo metu buvusi nauja raiškos priemonė, vienas iš abstrakcijos būdų.. bet dabar taškymusi nieko nenustebinsi. bet net ir tuo atveju vienas taškosi ir jam gaunasi kažkas įspūdingo, o kitas taškosi ir nieko jam nesigauna meniško.
tai tik atrodo kad paprasta.
portretai, peizažai yra tiesiog žanras, dėl to jie nėra savaime vertingi arba ne, tiesiog priklauso nuo konkretaus darbo meninės kokybės.. juk nieks nepasiginčys, kad turnerio, friedricho ar van gogo peizažai nėra vertingi.. portretai dar sudėtingesnis dalykas. šiuolaikinių gerų portretistų ir nėra daug... senovėje portretai atliko žmogaus įamžinimo ir pagerbimo vaidmenį, nes nebuvo fotografijos, todėl jie tokie realistiniai ir mums atrodo neįdomūs
. vėliau modernizmo laikais plastinė raiška portretuose keitėsi, įvairėjo, individualėjo (pvz jei prisiminsim pikaso portretus). tačiau portrete apskritai turi matytis ne tik tikslūs atpažįstami portretuojamojo veido bruožai, bet ir atsispindėti jo padėtis visuomenėje, veikla, charakteris, būdas, nuotaikos, gyvenimas, žodžiu jo vidus taip pat... tad gerą portretą padaryti yra sudėtinga.
oi užsivedžiau ir vistiek dar galima kalbėti ir kalbėti apie tai..