Sveiki visi, diskutuojantys apie surenkamus gelžbetoninius namus. Kadangi turėjau garbės statytis tokį namą ir šiuo metu jame gyvenu, galiu trumpai papasakoti šia tema. Taigi, namo projektas kartotinis, Aksos "Gintarinis", su tam tikrais minimaliais pakeitimais. Namo sieninius elementus pirkom su jų transportavimo į statybų aikštelę paslauga (įėjo į kainą). Patiem reikėjo organizuotis kraną namo sumontavimui ir samdyti firmą, sugebančią sumontuoti tokį namą. Pamatai ir komunikacijos buvo įrengtos prieš montuojant namą.
Šiek tiek apie pačius sieninius elementus. Jie susideda iš 3 dalių - 12 cm laikantis gelžbetonio sluoksnis, 20 cm baltas polistirolas, 8 cm apdailinio gelžbetonio sluoksnis. Tokio "buterbrodo" deklaruojamoji konstrukcijos varža ~5 m2K/W. Reiktų paminėti, jog šiuo metu "Aksos" konkurentai deda pilką polistirolą ir ne 20, o 30 cm storio, tokios sienos šiluminė varža žymiai didesnė. Nors, kaip žinom, didesnė dalis šilumos prarandama ne per sienas, bet per stogą, todėl statant namą labiau rekėtų akcentuoti būtent šios namo dalies šilumos laidumą.
Namo statyba vyko keliais etapais. Pirmiausiai ant pamatų sumontuojami 1 aukšto sieniniai elementai, kurie tarpusavyje surišami armatūra ir užbetonuojami. Taip gaunamas vientisas monolitas. Kad elementai neišvirstų (kol betonuojami sujungimai), jie tvirtinami atramomis, kurios remiasi viena puse į grindis, kita tvirtinasi prie sienos. Atramas reikėjo papildomai nuomotis, taigi, tai reikia įskaičiuoti į sąmatą. Pilnai susibetonavus 1 aukšto sieniniams elementams (sujungimams), buvo sumontuotos perdengimo plokštės, o ant jų 2 aukšto sieniniai elementai. Namo statyba vyko žiemos metu, todėl viskas šiek tiek užtruko, vasarą tokį namą galima būtų pastatyti per 2 savaites.
Paminėtina, jog sienų elementų sujungimus būtina apšiltinti ir užsandarinti. Aš tam panaudojau Paroc akmens vatą ir Bostic hermetiką, skirtą būtent tokiems darbams Išorės sienas tiesiog nudažėme ir nemanau, kad artimiausius 10 metų reikėtų rūpintis namo fasadu.
Name gyvename jau lygiai metai laiko, įspūdžiai tikrai neblogi. Namas visiškai nevaikšto (neskaitant gipso kartono deformacijų dėl mūrlotų ir gegnių susitraukimų). Namas ganėtinai šiltas,nors ir nepretenduoja į pasyvaus namo titulą
134 kv bendro ploto namo šildymas per mėnesį kainuoja nuo 150 lt (spalį-lapkritį, kovą-gegužę) iki 350 lt (praeitą sausį, kai buvo -25 pora sav) vidurkis - 250 lt. Šildymas tik dujomis, turbo kondensacinis katilas, įrengta rekuperacija, 1 aukšte šildymas grindinis, 2 aukšte radiatoriai. Langai 3 stiklų, selektyviniai stiklai, rėmai mediniai, storis 7,6 cm.
Artimiausiu metu, kai stipriau atšals kėtiname daryti namo termovizines nuotraukas, praeitais metais neprisiruošėm. Jos turėtų parodyti ar nėra trūkumų sieniniuose elementuose. Bus matyti, ar nėra didelių tarpų tarp polistirolo lapų.
Namo statybos kainos sąmoningai nenorėčiau minėti, nes tai buvo prieš pat prasidedant krizei ir šiuo metu, manau viską tikrai galima būtų pasidaryti pigiau ir, be abejo, geriau, nes technologijos tobulėja.
Nenorėčiau diskutuoti ir lyginti šio namo su kitais statybos būdais pastatytais namais (iš blokelių, plytų, medžio, molio, šiaudų ir t.t.), kadangi norint lyginti, reikia turėti patirties statant tokius namus ir be abejo, juose gyvenant. Todėl žmonės, teigiantys, jog vienokie ar kitokie namai yra geresni už kitus, manau yra neteisūs. Nėra absoliučiai tobulo namo, visi turi savų pliusų ir minusų. Šio namo pliusai - greita ir sąlyginai nebrangi statyba, lyginant su kitais kokybiškai pastatytais namais, minimali tikimybė išaugti statybų kaštams statybų eigoje, lygios vidaus sienos. Minusai - būtina gera kelių infrastruktūra namo elementų atgabenimui (geras privažiavimas), apribota namo architektūra (nepagamins išlenkų sienų), ateityje ribotos galimybės koreguot pastatytą namą, diskutuotinas namo minusas gelžbetonio radioaktyvumas ir jo poveikis žmonių sveikatai...
Keletą namo statybos foto galite pamatyti čia:
www.facebook.com/album.php?aid=31933&id=100000350686425&l=fd2264407a
Jei kiltų kokių klausimų, susijusių su namo statyba, klauskit, bandysiu atsakyt.