QUOTE(ŠypSne @ 2009 01 28, 13:39)
pvz.diazolidinilkarbamidas ar koks metilparabenas... Daug čia šnekėjo apie tuo parabenus merginos.. Aš pvz nieko bendra su chemija neturiu, tai net nežinau nuo kurio galo pradėti ieškoti tokių pavadinimų, kad ne tik būtų parašyta kas tai (dažnai dar sudėtingesnaiis žodžiais), bet ir įtaka parašyta... Niu, pažiūrėsiu dar vakare tam psl., kur rašei, gal ka rasiu
super trumpas sarasiukas butu toks (siaip internete galima rasti labai daug ivairios informacijos anglu kalba):
Kenksmingiausios sudedamosios medžiagos, kurių neturėtų būti mūsų kosmetikoje:
* Butylated Hydroxythaluene (BHT)
* Butylene Glycol
* Diethanolamine (DEA)
* Dimethicone
* Dimethicone Copolyol
* Cyclomethicone
* EDTA
* Ethylparaben
* Isobutylparaben
* Laureth Sulfate
* Methylparaben
* Mineral Oil
* Paraffinum Liquidum
* Petrolatum
* Phenoxyethanol
* Polyethylene Glycol (PEG)
* Polypropylene Glycol (PPE)
* Propylene Glycol
* Propylparaben
* Triclosan
* Triethanolamine (TEA)
ir cia siek tiek komentaro, internetinio saltinio nedesiu, nes dar pradesit putotis, kad reklamuoju kita gamintoja
Kaip suprasti savo kosmetikos sudėtį?
1. Žingsnis: įsidėmėk sudėtį, kurios nepageidauji matyti savo kasdieninėje kosmetikoje
Šiais laikais kosmetikos gamyboje naudojama apie 8 tūkstančiai skirtingų ingredientų. Dalis jų imami iš gamtos augalų aliejai, ekstraktai, vaškai, eteriniai aliejai, bet taip pat didelė dalis ingredientų yra laboratorijoje sintezuoti cheminiai sujungimai. Labai dažnai sintetinės medžiagos organizmui yra kenksmingos ir naudojamos ilgainiui gali stipriai pakenkti imuninei sistemai, sukelti alergiją tau pačiai ir tavo atžaloms, taip pat vėliau sukelti ir vėžio ląstelių atsiradimą. Žinoma, neįmanoma žmogui įsiminti visų įmanomų sudėties dalių ir jų poveikio, tačiau, besirūpinantiems sava sveikata patartina įsidėmėti kelėtą pavojingiausių bei dažniausiai panaudojamų. Apie jas skaityk kitame puslapyje.
2. Žingsnis: surask tikrąjį sudėties sąrašą
Įstatimai nustato, kad ant kiekvieno kosmetikos gaminio būtinai nurodama pilna priemonės sudėtis. Tai turi būti nurodama ant indo, kuriame produktas įpilamas, arba ant dėžutės, kurioje įdėtas pagrindinis įpakavimas. Parduotuvėje, paėmus į rankas gaminį, sudėtis turi būti lengvai surandama ant įpakavimo. Kartais, kad peržiūrėti sudėtį, atrodo reikia ateiti su padidinamuoju stiklu, nes gamintojai dažnai sugeba surasti šiam tikslui mikroskopišką raidžių dydį. Sudėtis dažnai nurodama naudojant anglų kalbos žodį ingredients arba raidėmis INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients).
3. Žingsnis: surask joje pageidaujamos ir nepageidaujamos medžiagos
Sudėtis surašoma mažėjimo tvarka kuo daugiau medžiagos, tuo arčiau ji sąrašo pradžios. Daugelyje produktų pagrindinė sudėties dalis yra destiliuotas vanduo (Aqua arba Aqua purificata), tada rašomi kiti ingredientai. Kremuose iš kart po vandens paprastai rašomos aliejaus tipo medžiagos (labai tikime, kad ant Jūsų kremo tai bus augalų aliejus ir ne pigus mineralinis aliejus, arba klastingas silikonaliejus dimethicone, cyclomethicone arba kiti, su panašia galūne). Sąrašo pabaigoje paprastai nurodami konservantai, dažikliai, čia taip pat žiūrėk, ar produkcijoje nėra parabenų arba kitų kenksmingų medžiagų. Yra gerai, jei sudėties sąraše galim surasti daug skirtingų augalinių medžiagų pavadinimų. Augalai nurodami su pavadinimais lotynų kalba ir dažnai skliausteliuose minėtas angliškas pavadinimas. Pavyzdžiui, ramunėlės: Chamomile Recrutita (Camomile) Extract arba Avokado aliejus: Persea Gratissima (Avocado) Oil.
4. Žingsnis: Tu gali atšifruoti koks yra veiksmingųjų medžiagų kiekis
Egzistuoja įdomus triukas, pagal kurį galime maždaug atšifruoti kokį kiekį veiksmingųjų medžiagų turime produkte. Konservantų, parabenų maksimaliai leistinas kiekis produkte yra 0,5%. Jeigu gamintojas teigia, kad šio kremo veiksmingoji medžiaga yra ramunėlės, bet ramunėlių ekstraktas pasirodo sąrašo gale, dar po parabenų, tai rodo, kad ramunėlių kreme yra mažiau negu 0,5%, o tai yra labai nereikšmingas kiekis, kad realiai Jūsų odai darytų poveikį, todėl tokį produktą neverta pirkti dėl parabenų ir dėl to, kad ramunėlės dominuoja tik pavadinime. Jeigu medžiagos pavadinimas yra sąrašo pradžioje arba viduje, turime suprasti, kad jo kiekis yra realityviai didesnis.
Kokių medžiagų turime vengti kosmetikoje?
Kosmetikoje naudojama tūkstančiai nenatūralių medžiagų, kurios gali pakenkti sveikatai. Žinoma, porą kartų patepus kremą su parebenu arba propileno gliukoliu, nieko baisaus neatsitiks, tačiau naudojant jį kasdien, kengsmingosios medžiagos susikaupia organizme ir kenkia sveikatai. Peržiūrėjome mūsų rinkoje esančią kosmetiką ir nustatėme dažniausiai naudojamas medžiagas, kurios turi neigiamą poveikį organizmui. Turėtume vengti jų kasdien naudojamoje kosmetikoje.
1. Parabenai, Paraben (Metyl, Butyl, Propyl, Isobutyl)
Naudojama beveik visose plaukų bei odos priežiūros produktuose.
Tikslas: tai konservantas, kuris naudojamas produkto galiojimo laikui prailginti.
Nepageidaujamas poveikis: gali būti daugelio alerginių reakcijų ir odos išbėrimų priežastimi. Jie yra mutogenai ir imituoja moteriškųjų hormonų veiksmus, pažeidžia endokrininę sistemą, yra toksiški. Parabenai turi savybę įsisiurbti į giliausius odos sluoksnius, absorbuotis kraujotakos sistemoje bei susikaupti organizmo audiniuose. Taip šios medžiagos gali pasiekti paaukštintą koncentraciją ir pastebimai gadinti imuninę sistemą, kas gali įtakoti įvairių ligų bei anomalijų atsiradimą. Be to, šios medžiagos per motinos organizmą yra perduodamos palikuonims (parebenai surasti ir motinos piene).
2. Propileno glikolius, Propylene Glycol
Dažniausiai naudojamas tonikuose, veido, akių ir kūno kremuose.
Tikslas: odos drėkintojas ir priedų skystintojas kosmetikos gamyboje, taip pat naudojamas antifrizų, stabdžių skysčių bei lakų gamyboje.
Nepageidaujamas poveikis: toksiškas, sukelia kepenų anomalijas, (testuoti su gyvūnais), turi ypač mažą, molekuliarinį svorį, dėl to lengvai patenka į audinius. Išsiurbia drėgmę, dėl ko sausėja oda. Žinomas kaip galimas alergijos, dilgėlinės ar egzemos sukėlėjas. Propileno glikolio vietoje patariama naudoti augalų gliceriną.
3. Mineralinis aliejus, Mineral Oil (Paraffinum Liquidum)
Naudojamas visų tipų kremuose masažiniuose aliejuose, tai yra pagrindinė vaikų aliejaus medžiaga
Tikslas: odos minkštinimas, riebinimas.
Nepageidautas poveikis: pigus naftos subproduktas, kuris padengia odą nekvėpuojančiu sluoksniu, sudaro komedonus (juoduosius taškus, uždegimus). Gali turėti poli- cikliškiuosius aromatizuotus angliavandenius (PHA), taip pat yra kancerogenai ir mutagenai. Kosmetikoje dažniausiai naudojamas dėl pigumo, lyginant su aukštos vertės augalų aliejais.
4. Trietanolaminas, Dietanolaminas, Triethanolamine (TEA), Diethanolamine (DEA)
Naudojamas įvairiuose kremuose, dezodorantuose, šampūnuose
Tikslas: putojanti medžiaga ir kosmetikos skystintojas gamyboje
Nepageidaujamas poveikis: gali būti įvairių alerginių reakcijų priežastimi, dirginti, sausinti odą bei plaukus. Dažnai kosmetikos produktuose taip pat naudojamas Isopropyl Mystrate (aliejaus tipo minkštinanti medžiaga), kuris sujungtas su TEA arba DEA formuoja vėžį sukeliančius kancerogeninius cheminius junginius - nitrosaminus.
5. BHT (Butylated Hydroxythaluene)
Naudojamas kremuose bei dezodorantuose
Tikslas: antioksidantas, kas pailgina kosmetikos galiojimo laiką
Nepageidaujamas poveikis: sintetinis antioksidantas, kuris sukelia alergines reakcijas. Vietoj BHT patariama naudoti natūralius antioksidantus, pav. E, C vitaminus ir kitus.
6. Phenoxyethanol
Naudojamas įvairiuose kremuose
Tikslas: konservantas
Nepageidaujamas poveikis: kancerogenas, mutagenas ir toksinis.
Straipsniui parengti naudoti šaltiniai:
Vance, J., The Cosmetic Consequence
Michalun, N., Michalun, V., Skin Care and Cosmetic Ingredients Dictionary
Wenninger, J., International Cosmetic Ingredient Dictionary and Handbook, 8th Ed.
A. Hampton, http://www.aubrey-or...eat_10synth.cfm