Įkraunama...
Įkraunama...

Fotografijos pradžiamokslis

user posted image
****Naudingos nuorodos****

Fokusavimas
Išlaikymas
Ryškumo zona
''Triukšmai''
Trečdalių taisyklė

**NUOTRAUKŲ ALBUMAS**
vardas: pradziamoksles
slapt.: nuotraukos


user posted image

Ankstesnės temos
I tema II tema III tema IV tema V tema


Norintiems prisijungti prie musu, rekomenduojama pasiskaitineti ankstesnes temas, bei pasipraktikuoti atliekant techninius namu darbus:

1. Fotografuojam kokį nors daiktą nekeisdami atstumo iki objekto, nezūmindami, tik kaitaliodami diafragmą. Didžiausia, maženė, dar mažesnė... (Mažindami diafragmą didinkit iso).

2.Fotografuojam daiktą nekeisdami diafragmos, nekeisdami atstumo iki objekto, bet zūmindami - t.y. keisdami objektyvo židinio nuotolį. Pasirenkat fotografavimo tašką, tada vis arčiau ir arčiau "pritraukiat" objektyvu objektą.

3. Fotografuojam daiktą nekeisdami diafragmos, nezūmindami, bet fiziškai keisdami atstumą iki objekto. Iš toliau, iš arčiau iš visai arti.

4.Trys daiktai. Fotografuojame tris, priesais fotoaparata padetus daiktus, paeiliui fokusuodami i pirma, antra, ir trecia. Viso turi buti trys foto. Pavyzdziu galima pamatyti cia


Siek tiek naudingos teorijos (aciu Raigei 4u.gif ):

ISO

ISO (ISO speed) - matricos arba foto juostos jautrumas šviesai. Kuo didesnė ši reikšmė (100, 200, 400 ir t.t.), tuo jautriau matrica reaguoja į šviesą, tuo mažiau šviesos užtenka nuotraukai gauti.

Galimybė padidinti matricos jautrumą šviesai padeda dirbti prasto apšviestumo sąlygomis, bet to kaina - padidėjęs triukšmų kiekis.

Labai didelę įtaką nuotraukos triukšmingumui keliant ISO turi matricos dydis. Mažoje matricoje pikseliai mažesni ir arčiau vienas kito, todėl keliant ISO ima "trukdyti" vienas kitam. Štai kodėl kompaktiniais aparatais (muilinėmis) fotografuotose fotografijose triukšmai gana ryškūs net nelabai žymiai pakėlus ISO.


Išlaikymas

Išlaikymas (shutter speed) parodo, kiek laiko šviesa pro objektyvą ir atvertą diafragmą kris ant matricos (arba juostos). Laikas paprastai skaičiuojamas nuo dešimčių sekundžių (tamsoje) iki kelių tūkstantųjų sekundės dalių.

Nesunku suprasti, kad kuo ilgesnis išlaikymas, tuo ilgesnį laiko tarpą šviesa pro objektyvą apšviečia kadrą, tuo šviesesnis bus atvaizdas matricoje/juostoje.

Jei prisiminti čia jau minėtą analogiją su į dubenį iš čiaupo bėgančiu vandeniu, tai išlaikymas bus tas laikas, kurį bėgs vanduo (šviesa). Vanduo turi bėgti tiek laiko, kad dubuo būtų pilnas (teisingai išeksponuota nuotrauka). Jei vanduo bėgs per trumpai - dubuo nebus pilnas (nuotraukoje trūks šviesos), jei per ilgai - dubuo persipildys ir vanduo bėgs per krastus (gausime peršviestą kadrą).

Ekspozicija

Ekpozicija ir išlaikymas - dažnai painiojamos ir net tapatinamos sąvokos.

Ekspozicija (exposure) - bendras šviesos kiekis, patenkantis ant matricos/juostos fotografavimo metu.

Taigi - išlaikymas tai laikas, per kurį šviesa krito ant matricos, o ekspozicija - šviesos kiekis per tą laiką patekęs ant matricos.

Grįžtant prie mūsų analogijos - vandens kiekis per tam tikrą laiką pritekėjęs į dubenį.

Tai va, pagrindinės sąvokos, kurias norėjau kad žinotumėt ir suprastumėt. Rytoj pabandysiu apjungt viską ir parašyt traktatą, kurį laaaaabai gerai supratę ir įsisavinę, pagrindinę techninę dalį jau kaip ir žinosit. Beliks smulkmenos ir svarbiausia - lavinti ranką ir akį



Papildyta:

Ryškumo zona ir ją įtakojantys faktoriai

Ryškumo zona arba gylis (angl. DOF -Depth Of Field) - atstumų zona, kurioje fotografuojamas objektas yra ryškus. Atstumų zona, kaip ir bet koks atstumas, matuojamas ilgio vienetais. Todėl ir sakom - ryškumo zona labai maža, vos keli mm, arba atvirkščiai - didelė, siekianti kelis metrus.

Yra trys pagrindiniai faktoriai įtakojantys ryškumo gylį:

1) Diafragmos reišmė

Kuo plačiau atverta diafragma, t.y. kuo f reikšmė mažesnė, tuo ryškumo zona mažesnė. Čia buvo pirmoji mūsų ekperimento dalis.

f/8.0 user posted image

f/5.6 user posted image

f/2,8 user posted image

2) Objektyvo židinio nuotolis.
Kuo didesnis objektyvo židinio nuotolis, tuo ryškumo zona mažesnė.

Židinio nuotolis matuojamas milimetrais, o objektyvai skirstomi į fiksuoto židinio nuotolio ir kintamo židinio nuotolio objektyvus. Pastarieji žargonu dar vadinami zoomais. Ir ko gero dauguma jūsų tokius ir turit išskyrus keletą mergaičių, kurios fotografuoja su 50 mm objektyvais. Konkretaus objektyvo židinio nuotolis ar jo galimos kitimo ribos nurodytos ant paties objektyvo.

Taigi labai paprastai kalbant, norint kuo mažesnės ryškumo zonos reikia didinti mm skaičių, t.y. zoominti.

Aiškumo dėlei dar šis tas. Objektyvai pagal tai kokiame mm diapazone dirba, skirstomi į plataus kampo objektyvus, tele objektyvus ir standartinius objektyvus.

Čia jums šiokia tokia lentelė, skirstymas tas toks gana sąlyginis, bet maždaug:
user posted image

Ir vat čia yra atsakymas į tą dažnai skyrelyje girdėtą klausimą: kodėl su paprasta muilinuke sunku ar net neįmanoma gauti gražiai sulieto fono. Paprastai tokių aparatų objektyvai plačiakampiai, t.y. su mažai mm (pasiimkit, pažiūrėkit). Taigi šitas faktorius ir nulemia didelę ryškumo zoną. Ir kartais kiti du faktoriai jau nebegelbėja.

Tiesa, yra dar vienas aspektas - matricos dydis. Kompaktinių aparatų matricos mažesnės lyginant su veidrodinių aparatų matricomis. Taigi: kuo aparato matrica didesnė, tuo prie tų pačių likusių parametrų (diafragmos, židinio nuotolio, atstumo iki objekto) ryškumo zona bus mažesnė.
3) Atstumas iki objekto.

Kuo mažesnis atstumas iki objekto, tuo ryškumo zona mažesnė.

Čia buvo mūsų trečioji ekperimento dalis.
Taigi: kuo plačiau atverta diafragma, kuo didesnis objektyvo židinio nuotolis ir kuo fotografuojamas objektas arčiau objektyvo – tuo ryškumo gylis bus mažesnis.

Jei dar kas neaišku - laukiu klausimų. Yra visokių DOF skaičiuoklių, pažaidimui galit pabandyt: pakaitaliokit diafragmą, židinio nuotolį, atstumą iki objekto ir įvertinkit gautą rezultatą:

http://www.cambridge...th-of-field.htm
http://www_dofmaster_com/dofjs.html
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Peperoni: 07 sausio 2009 - 21:43
Nu naujos temos auga kaip ant mieliu thumbup.gif
Atsakyti
aciu uz nauja temuke nereali visa info kaip ant delno saunuole bigsmile.gif 4u.gif 4u.gif

dabar galvoju ar gerai pasakiau bandau parodyti vaizdziai blush2.gif
Atsakyti
QUOTE(Uogienė @ 2009 01 08, 09:15)

o kas yra tas sharpinimasblush2.gif

fotke paryskina mirksiukas.gif bet prasta foto, neryskia ir pan -tai daznai pablogina vazideli -triuksmai visokie ir pan labai isryskeja mirksiukas.gif
Atsakyti
QUOTE(bonda @ 2009 01 08, 09:47)
fotke paryskina mirksiukas.gif  bet prasta foto, neryskia ir pan -tai daznai pablogina vazideli -triuksmai visokie ir pan labai isryskeja mirksiukas.gif

blush2.gif ne taip parasiau turejau omeny triuksmus o sharpas yra ryski foto aciu tau 4u.gif
Atsakyti
Laba ryta 4u.gif Jei verst pazodziui, sharpinimas yra nuotraukos paastrinimas biggrin.gif o jei suprantamai - tai paryskinimas... ax.gif internetui visas foto reikia sharpinti nors truputi - nes tada visai kitaip foto atrodo... ax.gif
Atsakyti
sveikutes,

atleiskit man paklydelei blush2.gif ar priimsit mane po tokios ilgos pertraukos, atsilikau nuo Jusu doh.gif

Tik paskaitinedavau apie ka rasot, o laiko ND taip ir neturejau, ir dabar aisku nelabai turiu, bet pasistengsiu.
Atsakyti
Ačiū už naują temą, Peperoni 4u.gif

Aš kankinu savo nuotrauką.
Alio-nka, ką darei su PS, nes man neišeina išgauti tokios nuotraukos.

Niekaip nedingsta violetinis atspalvis:

Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Rustė: 29 sausio 2009 - 15:46
Armana - duok ir man ta fotke biggrin.gif (astapetra*gmail.com)
Atsakyti
Dėkui už naują temą 4u.gif Jaučiu man iš darbo reik imti atostogas, kad spėčiau paskui jus hihihi.gif
Atsakyti
Labas rytas,

Na, nieko ypač ypatingo su ta fotografija nedariau. PS išmanantys žmonės sako, kad atsisėdus prie PS turi žinoti, kokį nori vaizdą pamatyti finale (o ne daryti bet ką ir laukti kokio nors rezultato). Na, bet tai nėra taip sunku, sunkiau visada vienu būdu pasiekti tą finalą.

Ką dariau su ta nuotrauka labai tiksliai ir nepasakysiu. Bet maždaug: pastumdžiau levels, tada uždėjau cross filtrą (pamoka kaip tai padaryti čia, tačiau norint nuotrauką dar ir pašviesinti naudoju panašų į šitą būdą. Tik vietoj siūlomos žalios spalvos dėjau tokią beveik baltą-žalsvai gelsvą spalvą). Be abejo, galima rasti ir šio proceso action'ų, bet kartais geriau pačiam valdyti situaciją smile.gif Kodėl naudojau šį procesą? Tiesiog nuotraukai trūko šviesos, o man šis būdas kartais padeda. Toliau reikia redaguoti spalvas. Tai galima daryti irgi daugybe būdų. Aš šiuo atveju dirbau su variation. Dar mažinau saturation, tada beliko uždėti dar vieną spalvotą filtrą (jei gerai prisimenu), tai dariau su fill layer (dėjau tokią šaltą gelsvą spalvą berods). Sumažinau triukšmų su reduce noise. Pagyvinau akis ir viskas. Iš aprašymo atrodo daug darbo, bet iš tiesų, kai viską darai - ilgai netrunki smile.gif

Beje, kiekvienam žingsniui atlikti reikkia susikurti pagrindinio sluoksnio kopiją ir atlikus veiksmą suderinti jos opacity ir kartais blending options. Tada sulieti su pagrindiniu ir t.t.

Visa tai ką aprašiau nėra vienintelis būdas ir turbūt ne pats patogiausias. Tiesiog aplinkiniais keliais irgi galima pasiekti finišą (nors čempionu ir netapsi).
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Saulės pūga: 08 sausio 2009 - 10:18
Aciu Saules puga 4u.gif tik abi nuorodos tos pacios gavos... blush2.gif gal galetum pataisyt... ax.gif
Atsakyti