QUOTE(Sadi @ 2008 12 17, 22:53)
Dabar tik susimasčiau kodėl platesnė diafragma yra prie mažesnio skaičiuko
reikės paskaityt teorijos
visi kiti punktai kaip ir aiškus...
Man labai paprastas buvo rastas paaiškinimas - įsivaizduojam kad objektyvas tai čiaupas, šviesa tai vanduo, o bliūdas tai kadras. Kuo labiau užsuktas čiaupas (mažesnė diafragma), tuo ilgiau reikės tekėt vandeniui, kad pripildyt bliūdą - ilgės išlaikymas.
O ISO čia jaučiu kaip seniau būdavo juostelės - 200, 100?
V a va, idealus paaiškinimas. Tik va į bliūdą su vandeniu sunkiai ISO įsipaišo. Na, tarkim taip kuo didesnis ISO, tuo bliūdas mažesnis.
Tarkim, ISO 100 yra litrinis bliūdas. Tai jei paleisim kapsėt vandenį per kokią 16 diafragmą, tai litras prikapsės per minutę.
O jei ISO 200 reikš puslitrinį bliūdą, tai su ta pačia srovele jį pripildysim per pusę minutės.
Ne visai tikslu, bet analogija panaši. Kad juostelė ar jutiklis būtų pripiltas šviesos per trumpesnį laiką, galima padidinti ISO.
ISO jautrumas tai jo, prie juostelių būdavo, 100, 200, 400... Ant skaitmeninių fotoaparatų šitą parametrą galima keisti. Tai daroma tiesiog pakeliant įtampą fotoaparato viduriuose. Deja, tas turi pašalinį efektą prie didesnių ISO pradeda visokie negražumai lįsti. Na, apie tai galbūt kitą kartą.
Na, o diafragmos skaičiukas reiškia atvirkštinį objektyvo skylės santykį su židinio nuotoliu. Jeigu 50 mm objektyvas turėtų 50 mm dydžio stiklą, tai diafragma būtų 1. Jeigu 50 mm objektyvo skylutė 25 mm, diafragma yra 2. O jeigu 50 mm objektyvo skylutė 10 mm, tai diafragma yra 5... taigi skylutė mažėja, o santykis didėja...