Kalbant apie etiketes, tai tikrai ne viska suzymi. Yra kai kurios medziagos kuriu nereikia nurodyti... Pvz nezinau kaip LT bet UK yra pirkti sandariai ipakuotu, supjaustytu darzoviu ar salotu, kuriu sudetyje nera nieko papildoma irasyta, tik kad 100% salotos. O pasirodo visos tos darzoves yra mirkomos kazkokiame tirpale, kaip dirbantys darzoviu fabrike sako ''chlorke'', nes smirda panasiai
Bet to tirpalo nereikia nurodyti, ir guli tos salotytes savaite sviezios, net nepatamsavusios pjuvio vietoje, neapvytusios...
Man dar patiko sitas sakinys
Nežymų
toksikologinį poveikį turinčių priedų galima dėti beveik į visus perdirbtus
maisto produktus. Tai kalcio karbonatas (E 170), pieno rūgštis(E 270), citrinų
rūgštis (E 330), pektinai (E 440), riebalų rūgštys (E 570) ir azotas (E 941).
Kaip miela... Tai jeigu truputeli suvalgai, tada nezymus toksikologinis poveikis, o jeigu tavo racione daug produktu turinciu si poveiki?
Ir dar citata, nezinau, gal jau kazkas apie tai rase, neskaiciau visai visos temos, todel atsiprasau jeigu pasikartosiu:
Maža to, kad etiketėse informacija pateikta itin smulkiu šriftu, neretai nenurodoma ir visa produkto sudėtis. Pavyzdžiui, jei maisto priedų dedama 0,5 proc., to nereikia nurodyti. Tad gamintojai gali įdėti vieno konservanto tiek, kito panašaus veikimo priedo vėl tiek, ir tokių konservantų po 0,5 proc. produkte jau susikaupia nemažai. Tačiau vartotojai to nežino, aiškino A.Gaidamavičius.
Vartotojai etiketėse neranda tikros informacijos ir apie GMO. Mat apie tai privalu informuoti tik tuomet, jei GMO produkte yra daugiau nei 0,9 proc. Pavyzdžiui, soja ir jos produktai, pasak specialistų, įeina maždaug į 25 tūkst. pavadinimų maisto produktų. O gaminant nemažai šių produktų naudojama GM soja ir jos gali pakakti iki 0,9 proc.
Pirkėjų taip pat nereikia informuoti apie tai, kad gyvuliai, paukščiai buvo šeriami ir lesinami pašaru, kuriame yra GMO. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, GM pašarai sudaro daugiau negu pusę visų Lietuvoje pagaminamų pašarų. Tad ES skelbiama teisė rinktis maisto produktus ir žinoti jų sudėtį tampa abejotina.