Sveiki, norėjau padiskutuoti apie Infra plokščių ir kitų "spindulinių" šildymo prietaisų savybes.
Šiek tiek teorijos pradžiai.
Panagrinėsiu kokius infraraudonuosius spindulius skleidžia paviršiai.
Iš pradžių norėjau pateikti keletą faktų ir išsklaidyti šiek tiek rūko apie infraraudonuosius spindulius.
Infraraudonųjų spindulių isiskverbimo gylis į žmogaus kūną (odą):
http://www.part.lt/p...d7e4567a982.gifKaip matome giliausiai prasiskverbia ne "tolimieji" infraraudonieji spinduliai, bet kaip tik "artimieji" 700-750nm, kurie vis dar matomi plika akimi kaip silpna sodri raudona spalva.
Taigi nelieka pagrindo teigti, kad vidutinio ar tolimojo infraraudonojo spektro spinduliai giliau prasiskverbia. Akivaizdžiai ne.
Tiesiog žmogaus šilumos jutikliai yra ne tokie jautrūs artimiesiems infraraudoniesiems spinduliams.
Nuo ko priklauso kokius infraraudonuosius spindulius skeidžia šaltinis - ne nuo paviršiaus medžiagos, o nuo paviršiaus temperatūros:
http://www.part.lt/p...fe4576c6859.gifKuo šaltesnis paviršius, tuo tolimesniojo infraraudonojo spektro spindulių porcija bus didesnė. Kuo paviršius karštesnis, tuo didesnė bus trumpesniųjų infraraudonųjų spindulių dalis ir tuo pačiu bendras spinduliuotės kiekis yra daug didesnis.
Galėčiau atsakyti konkrečiau į kažkokį klausimą jeigu kartais būtų įdomu.
Panagrinėkime kas tai yra akmenine Infra plokštė ir kiti infraraudonųjų spindulių šildytuvai.
Ji sudaryta iš kaitinamojo elemento (dažniausiai nichromo viela), spinduliuojančio paviršiaus (akmuo, metalas ar stiklas) ir izoliacinės/atspindinčios galinės dalies.
Nėra nieko stebūklingo ir sudėtingo.
Savo infraraudonųjų spidulių spektro sudėtimi (temperatūra) Infra plokštė yra
tarp grindinio šildymo (+25С) ir krosnelės (+80... +150С). Ir visai greta radiatorių (+50... +80С).
Išvada: Infraraudonųjų spidulių spektras (artimųju/vidutinių/tolimųjų mišinys) skleidžiamas Infra plokščių nėra išskirtinis. Identišką spindulių mišinį gali skeisti ir elementarus radiatorius jeigu temperatūros būtų vienodos. Spektrui neturi juntamos įtakos iš kokios medžiagos yra spinduliuojantis paviršius ar jo spalva.
Apie Infra plokštes kalbama taip lyg jos vienos skleidžia IR spindulius, o radiatoriai tai jau grynai konvekcinis šildymo prietaisas ir spindulių beveik neskleidžia. Tai yra netiesa. Jeigu radiatorius būtų tokios pačios formos ir temperatūros kaip ir Infra plokštė jų spinduliavimas būtų vienodas.
Kai Infra plokštė pastatyta vertikaliai (prie sienos), tai šalia jos įkaitusio paviršiaus vyksta tokia pati intensyvi konvekcija kaip ir prie
Tiesiog radiatoriaus geometrinė forma (daug uždarų vertikalių plokštumų) sąlygoja, kad jis šilumą perduoda daugiausiai konvekcijos būdu (šildydamas cirkuliuojantį orą).
Drįsčiau teigti, kad Infra plokštė skiriasi nuo tradicinio tepalinio radiatoriaus tik forma, dydžiu ir izoliuota nugarine dalimi. Kai kurie plokšti tepaliniai radiatoriai
http://www.skelbimai...is-5245706.htmlizoliavus "nugarinę" galėtų būti prilyginti Infra plokštėmis (nelyginant dizaino ir motavimo galimybių). Infra plokštės iš esmes yra tie patys elektriniai radiatoriai
tik su plokščiu paviršiumi.
Akmuo ar stiklas yra tik dizaino detalės, kurios neturi nieko bendro su infraraudonųjų spindulių sudėtimi (spektru) ar intensyvumu. Ir akmuo, ir stiklas, ir metalas skleidžia tuos pačius infraraudonuosius spindulius jeigu jų paviršiaus temperatūra yra vienoda.
Skirtumas tik tas, kad Infra plokštės išdėstomos skirtingai nei radiatoriai ir duoda kitokį efektą.
Spinduliai vienodi.
Padarykite eksperimentą. Užsimerkite tamsoje ir pridėkite savo delną 5 cm atstumu nuo savo veido. Net visiškai nejautrus vyras mometaliai pajustų šilumą (IR spindulius). Atvirkštinis rezultatas būtų priglaudus ledo maišelį 5 cm atstumu nuo veido. Iškart jaustume šaltį, nors oras tikrai nespėtų taip momentaliai atšalti.
Išvada - bet kuris šiltas daiktas, net ir tos pačios šildomos grindys, skleidžia juntamai šildančius infraraudonuosius spindulius. Tai nėra vien tik Infra plokštėms būdinga savybė.
"Šildo ne orą, o sienas, daiktus ir žmones" - turi prasmę tik kai oras greitai keičiasi.
Paskaičiuokime apie ka čia kalbama:
30 kv. m. kambaryje yra 80 kub.m. oro, kurį pašildyti nuo +15 iki +25 laipsnių Сelsijaus sunaudotume 80m3 x 1,2 kg/m3 = 96kg; 96kg x 10K x 1003 J/kgK = 963kJ = 0,27kWh energijos.
Paskaičiuokime kiek kg sienos galėtume pašildyti 10 C su 0,27kWh.
X= 963kJ/ (10 Kelvinų x 900 J/kgK) = 107 kg arba ~ 1 kv. m. mūro. O kiek kambaryje sienų ir daiktų kg...?
Išvada. Orui kambaryje sušildyti reikia labai mažai šilumos energijos lyginant su sienų, baldų sušildymu. Ir teiginys, kad šildo daiktus, o ne orą nelabai turi prasmės. Daiktams ir sienoms šylant oras taip pat šyla labai neatsilikdamas, nors jo tiesiogiai ir beveik nešildo Infra plokštė.
Oras nesušyla tik tada kai didžioji dalis daiktų kambaryje taip pat yra šalti, o šildoma tik ten kur yra žmogus, o kitos vietos šaltos - zoninis šildymas. Ar čia komfortas?
Bet koks šilumą spinduliuojantis šaltinis bus super malonus šąlančiam žmogui.
O jeigu oro ir daiktų temperatūra yra komfortiška, tai tie spinduliai jokio papildomo malonumo iš plokštės nesuteiktų.
Teiginiai, kad akmeninis radiatorius kaisdamas išskiria drėgmę, o šaldamas sugeria taip palaikydamas santykinę drėgmė patalpoje 52-58% lygyje sunkiai net laboratorinėmis sąlygomis pasiekiama užduotis. Išvirus arbatos tokiame kambaryje drėgmės pusiausvyra subyrėtų.
http://www.akmensrad...is-sildymas.htm Žmonės gal nesuvokia kaip skaičiuoti kiek vandens gali sukaupti ir atiduoti jų akmeniniai radiatoriai ir daro kiekybinę prielaidą (52-58%) iš kokybinės prielaidos - akmuo šąla, drėgmė sugeriama; šyla-atiduodama aplinkai. O kokie skaičiai per daug galvos neskauda. Tarkim tokie, kad drėgmė būtų optimali 55%...
Granitas "įgeria" daug mažiau vandens lyginant su kitais minkštesniais akmenimis.
Kalkakmenis daug geriau tiktų šiai funkcijai...
Teiginys dėl rasos taško pasistūmimo į sienos vidurį taip pat nėra aiškiai pagrįstas, jeigu oro ir sienų temperatūra panaši. Problemos dėl sienų drėgmės nepavyks išspręsti su laikinai įjungiamu mažo galingumo (<500W) infraraudonųjų spindulių šildymo prietaisu. Problema čia su šildymo prietaisais mažai susijusi.
Kuo geriau apšiltintos sienos, grindys, lubos, tuo mažesnis temperatūrų gradientas (skirtumas nuo lubų iki grindų). Šildymo būdo pasirinkimas suvienodinti temperatūrai yra tik kova su pasekme. Priežastis yra apšiltinime/sandarume.
"Įrodyta, kad mes jaučiame šilumą, jei bendra oro ir sienų temperatūra yra lygi 39°C" - įdomus teiginys. Ką reiškia "jaučiame šilumą"? Ar mano pateiktas pavyzdys su delnu jau yra "šilumos jautimas"? Jeigu taip, tai delnas buvo tik +35С. Garantuoju, kad ir didesnį +30С daiktą pajaustume užsimerkę.
Bunant 0C kambaryje pajaustume ir +20С šilumos daiktą. O šiltame gal ir to +39 nejaustume. Tai reliatyvu.
Asmeniškai man atsikėlus ryte +22C kambario sienų spinduliuojama šiluma jau yra juntama šiluma. Nereikia nei +39С.
"šildo kūnus kambaryje, kurie yra iki 8,5 m atstumu nuo jų" - viskas priklauso nuo spinduliuojančio ploto ir temperatūros. Čia tikrai nekalbama apie 350W modelį.
Greičiau 3kW, kuris "ryja" 1,5Lt/val.
"Neįtikėtinas ENERGIJOS TAUPYMAS: iki 40%!
- apie tai gal rytojVeikia tuo pačiu principu, kaip grindinis šildymas
- okPusiau akumuliacinis šildymas
- efektas (masė), net napalyginamas su šildomomis grindimis.Nesukelia dulkių tinka alergiškiems žmonėms
- dulkes reikia valyti nuo bet kurio radiatoriaus. Šiuo atveju tai padaryti lengviau. Dar mažiau dulkių kelia šildomos grindys.Nedegina oro, deguonies
- deguonies sudeginti neįmanoma... Spinduliuoja ilguosius šilumos spindulius
-kaip ir bet kuris kitas tokios temperatūros paviršius. Čia nieko ypatingo. Palaiko pastovų drėgmės lygį (52-58%) patalpoje
- be komentarų Akmuo šildo visų tipų pastatus gipso kartono, medžio, plytų, akmens [/I]- čia buvo paaiškinimas apie tuos infraraudonuosius spindulius, kad nereikėtų aiškintis kaip jie veikia.
Lengva priežiūra
- TAIP, tai didžiausias pranašumas.Gali būti derinama su bet kuria kita šildymo sistema
- kaip ir bet kuri kita Džiovina sienas bet ne orą
- tik jeigu sienos prastai apšiltintos ir į patalpą paduodama daug šaltesnio oro.Galima reguliuoti temperatūrą atskiruose kambariuose
- savaime suprantamaPaprastas ir greitas montavimas
- taipIšsikraustant šildymo sistemą galite išsivežti su savimi
- jeigu išsikraustote ne dėl didelių elektros sąskaitų. Infraraudonųjų spindulių šildymas
Taupo energiją (18% lyginant su visomis šildymo sistemomis)
- Energijos kaina taip pat labai skirtinga 0,10-0,50 Lt/kWh, bet apie tai jau rytojTaupo energiją (30-40% lyginant su konvekciniu šildymu)
- apie tai rytojVisiškai ekologiška šildymo sistema
- dujinis šildymas labiau ekologiškas, nes elektrai pagaminti ir transportuoti iš Elektrėnų iki Jūsų namo sunaudojama nepalyginamai daugiau dujų nei Jūsų dujinis katilas sunaudotų pašildymui. KKK atskira diskusija. Visi kiti būdai tokie pat eklogiški arba dar ekologiškesni (saulės energija).Reikalauja mažai investicijų
- žiūrint su kuo lyginti, bet yra daug tiesos.Prašau paaiškinti mechanizmą kaip taupoma energija šildant šiuo būdų. Panagrinėkime pagal STR pastatytą šiandienos namą: 130 kv.m., R~5, kai akmeniniai radiatoriai yra pagrindinis ir vienintelis šildymo šaltinis.
Atsiprašau, kad ne nuosekliai dėsčiau mintis. Jeigu rasit klaidų, pataisysim kartu.