Aš buvau radus internete vienos tokios kelionės aprašymą, bet dabar neberandu. Įmetu čia išsaugotą aprašymą, man jis patiko, ir galvoju, kad juo pasinaudosiu
Pirmoji diena. Kelionė iki Krokuvos. Kempingas "Krakowianka". Ryte aštuntą val. išvažiavus iš Vilniaus ir porą valandų užtrukus Lazdijų pasienio punkte važiuojant normaliu tempu apie 20 val. galima būti Krokuvoje ( Vilnius-Varšuva ~500 km; Varšuva-Krokuva ~300 km). Lenkijoje leistinas automobilių greitis gyvenvietėse 60, už miesto - 90, greitkeliuose - 110 km/val. Viršijimas iki 10 km paprastai nefiksuojamas, dažniausiai greitis tikrinimas ten, kur stovi ribojantys greitį ženklai, ypač gyvenvietėse.Apie greičio tikrinimo postus vairuotojai dažnai įspėja mirksėdami šviesomis.
Atvažiavus iki Krokuvos patogu apsigyventi vienai nakčiai kempinge "Krakowianka" (ul. Zywiecka Beczna, tel.664191, 661162). Kempingas yra miesto teritorijoje. Kempinge dušai su karštu vandeniu, tualetai, baras ( dirba iki 23 val.).
Antroji diena. Buvusi nacių Osvencimo koncentracijos stovykla. Veličkos druskų kasyklos. Normaliai išsimiegojus, pailsėjus ir pavalgius pusryčius (reikia turėti turistinę dujinę ar benzininę plytelę) su karšta kava apie 12 val. (apie ...... km nuo Krokuvos) galima b?ti Osvencimo (vok.Aušvicas) miestelyje, kur buvo didžiausia nacių koncentracijos stovykla, veikusi 1940-1945 metais ir kur buvo nužudyta apie 4 mln. žmonių. Įėjimas į muziejų (buvusios stovyklos teritoriją) nemokamas, susipažinimui reikia 1.5-2 val. Labai daug turistų, bet vokiškos šnekos niekur neteko girdėti. Tuo pačiu, matyt, bus ir tokių, kurie skaitydami šiame aprašyme apie Osvencimą ir prisimindami ankstesnę sovietinę propagandą numos ranka, įsivaizduodami, kad Osvencimas yra tik tam, kad "pavaizduoti tarybinės liaudies kančias ir žygdarbius". Deja, Osvencimas yra tikresnis ir už "Šindlerio sąrašą".
Išvažiavus iš Osvencimo apie 15 val galima jau būti Veličkos miestelyje (13 km nuo Krokuvos) kur verta apžiūrėti požemines druskos kasyklas. Čia, 130-150 m gylyje viskas iškalta druskos kloduose - koridoriai, skulptūros, grindų plytelės, įrengtas kalnakasybos muziejus, barokinė koplyčia ir kt. Į priekį nusileidžiama laiptais, ekskursijos gale į paviršių iškelia liftas. Temperatūra požemyje pastovi - apie +14C. (viršuje tuo metu buvo +25C). Ekskursija trunka 2 val, požemiais nueinama apie 2 km. Viso kasyklų požemių ilgis apie 200 km, kitur druska kasama ir dabar. Ekskursija labai efektinga.
Apie 18.30 galima išvykti į Zakopanę iki kurios yra .... km. Apie 21.30 val atvažiavus į Zakopanę galima apsigyventi pasirinktame kempinge (turistinė informacija) (jų čia yra keletas). Mes apsigyvenome kempinge "Harenda" (tel.14-700). Visuose kempinguose truputi problematiška kai reikia įkrauti pvz.videokameros akumuliatorius, nes rozetės yra bendrose patalpose, pvz. prie dušo.
Kempingas neblogas - dušai su karštu vandeniu, švarūs tualetai, baras. Tačiau, maistu ir alumi vakariemei reikia apsirūpinti miesto parduotuvėse, nes taip žymiai pigiau. Tačiau, žymiai romantiškiau yra vakarienę valgyti prie palapinės sėdint patogiose kėdutėse, ant staliuko pasistačius degančią žvakę ir gurkšnojant tikrai neblogą "Zywiec" alų. Taip vakarieniauja dauguma kempingo gyventojų, tačiau niekur negirdėti visu garsu įjungtos radijos ar magnetofono. Todėl važiuojant į tokią kelionę reikia vežtis staliuką su kėdėmis, žvakidę, žvakių, puodukų kavai, keletą lėkščių, įrankių ir pan. Tai ir patogu, ir kiti nežiūrės kaip į aborigenus.
Trečioji diena. Kasprowy Wierch viršukalnė (1987 m), lyno kelias. Pagrindinis keliavimo kalnuose būdas norint pamatyti kalnus - pėsčiomis. Reikia įsigyti Tatrų turistinį žemėlapį (mastelis 1cm=500 m), kuriame nurodyti visi turistiniai maršrutai (vadovas po Lenkijos Tatrus), kuriais galima eiti be specialios alpinistų įrangos. Tokiame žemėlapyje nurodytos visos įdomios gamtos vietos, viršukalnės, maršruto ilgis ir nuėjimo laikas. Žemėlapyje ir vietovėje tas pats maršrutas nurodytas ta pačia spalva (vietovėje ant medžių kamienų, akmenų ir pan. yra nudažyta spalvota juostelė tarp dviejų baltų juostų), todėl orientuotis nesunku. Be to, tais takais vaikšto tikrai daug žmonių. Yra įvairių maršrutų pagal kiekvieno galimybes. Aukštieji Tatrai - nacionalinis parkas, todėl įėjimas mokamas, o vaikščioti ne maršrutais draudžiama, o dažnai tiesiog nepraeinama. Siūlau iš anksto susipažinti su vasaros turistine informacija apie Tatrus.
Zakopanės pakraštyje yra lyno kelias, kuriuo galima pasikelti į Kasprovy vierch viršukalnę (1987 m). Nuo automobilių stovėjimo aikštelės iki lyno kelio apie 2 km asfaltuotu keliu.Galima važiuoti arkliu kinkytu vežimu, bet eiti efektingiau (ir mokėti nereikia). Prie lyno kelio eilėje laukėme 2 val.(turistinio sezono metu tai normalu), todėl ateiti čia reikia ne vėliau 9-10 val. O ir atėjus iki lyno kelio pradžios nereikėtų žioplinėti, o iš karto stoti į eile, nes rytais eilė ilgėja tiesiog minutėmis ir veltui praleista minutė gali paskui kainuoti valandą. Labai reikia taikyti, kad būtų giedra, nes esant net nedideliam debesuotumui viso kalnų grožio nesimatis. Keltuvas veikia maždaug iki 18 val. Kilimas apie 20 min., uždaru keltuvu vienu metu kelia apie 20 žmonių.
Viršuje žymiai šalčiau negu apačioje. Kai buvome mes, apačioje buvo +20C, viršukalnėje - +9C. Viršūnėje labai puiki panorama į aplinkinius kalnus. Sniego nėra, tik skurdi žolė ir akmenys. Nuo šios viršukalnės galima leistis apačion pėsčiomis arba eiti į kitus kalnus pėsčiomis - tam yra paruošti maršrutai, bet tam reikia ne mažiau kaip 2-3 valandų. Nuo šios viršukalnės galima keliauti ir kitais turistiniais maršrutais, kurie čia prasideda. Tik tam reikėtų šilčiau apsirengti, pakilti į kalnus kuo anksčiau ir pasiimti gerti ir valgyti. Ant šio kalno yra Lenkijos siena su Slovakija, tdėl kartais ten budi kariškiai. Įsigijus bilietą ten ir atgal, viršukalnėje galima būti 1.5 val. Apačioje prie lyno kelio galima užkąsti.
Ketvirtoji diena. Gubalowka, kėdutinis lyno kelias. Siklawica krioklys. Kopimas į Sarnia Skala kalną (1377 m). Zakopanė. Išvažiuodami iš kempingo palapinę, miegmaišius ir kitus paprastesnius daiktus paliekame kempinge.Taip daro visi ir dėl to nebuvo jokių problemų. Dauguma kempingo gyventojų - užsieniečiai, ypač daug olandų. Nemažai gyvena palapinėse, bet daugiau atvyksta su nameliais-priekabomis arba su specialiais kelioniniais mikroautobusiukais.
Apie 11 val. išvykstame prie kėdutinio lyno kelio (vietovė Gubalowka, kalno aukštis - 1120 m.). Kėlimasis po du žmones kėdėje. Nuo žemės nėra labai aukštai (apie 10-12 m), bet efektinga tuo, kad nesi uždarytas kabinoje, gerai galima apžiūrėti apačioje esančius namelius ir sodybas. Kelio ilgis apie 1 km. Apačioje mokama automobilių stovėjimo aikštelė, viršuje kavinė.
Po to, galima nuvažiuoti prie vietovės Strozyska (prie Dolina Strozyska, prie Zakopanės miesto ribos). Tai, nacionalinis parkas, todėl iėjimas mokamas.Ma?in? galima pastatyti kelkraštyje arba vietinio gyventojo kieme dienai. Iš čia galima nueiti prie krioklio Siklavica, kuriame vanduo krenta maždaug iš 10 metrų aukščio. Po to labai efektinga lipti į kalną Sarnia Skala (1377 m). Maloni, bet nelengva kelion?. Didžioji dalis kelio į kalną eina mišku, po to, apie 300 metrų gana stačiu uolų taku. Viso kopimas į ši kalną užima apie 2.5-3 val. į vieną pusę. Nuo šio kalno viršūnės atsiveria puiki panorama į kalnus ir Zakopanės miestą. Gerai matyti kalnas Giewont (1845 m aukščioio, o viršūnėjeje didžiulis kryžius) į kuri taip pat galima įkopti, bet tam reikia visos dienos. Kopiant į Gievont viršūnę paskutiniai apie 100-200 metrų eina uolomis prie kurių įbetonuotos grandinės, kad būtų už ko laikytis. Gievont viršūnė yra apie 20 m2 ploto, todėl dažnai tenka laukti eileje, kad ten patekti. O esant vėjui, kaip dažnai būna, viršūnėje kartais net nejauku atsistoti visu ūgiu, todėl daugelis čia sėdi arba rėplioja keturiomis. Be to, čia vien tik uola, kur visai nėra lygios vietos.
Po kopimo į kalnus malonu pasivaikščioti tikrai gerai sutvarkyto Zakopanės miestelio centrinėmis gatvėmis. Centrinė gatvė skirta tik pėstiesiems. Gyvenimas verda iki vėlyvo vakaro - groja gatvės muzikantai, dirba dailininkai ir pan. Čia reikėtų nusipirkti maisto produktų vakarienei kempinge.
Penktoji diena. Morsko Oko ežero apylinkės Kelionė į vieną gražiausių Lenkijos Tatrų vietų - Morsko Oko ežero apylinkes. Reikia nuvažiuoti automobiliu prie vietovės Gloduvka po to Lysa Polana (tai apie pusė valandos kelio nuo kempingo automobiliu). šalia Lysa Polana yra pasienio pravažiavimo punktas į Slovakiją Lysa polana -Tatranska Javorina (patogi vieta įvažiuoti į Slovakijos Tatrus). Automobilį reikia pastatyti saugojamoje aikštelėje, mokėjimas išvažiuojant. Nuo šios vietos galima pėsčiomis (arba vežimu pakinkytu arkliais) eiti iki Morsko Oko ežero 9 km asfaltuotu keliuku kylant į kalną. Morsko Oko ežerą pasiekus galima eiti toliau prie Czarny Staw ežero iki kurio yra apie 1 km, bet dėl stataus pakilimo eiti reikia apie 1.5-2 val. Žmonių labai daug - tiek jaunimo, tiek pagyvenusių, kartais net keista matyti senukus kopiančius į gana statų kalną. Abiejų ežerų vanduo labai skaidrus, šaltas ir dėl ištirpusių kalkių elektrik spalvos. Ežeruose draudžiama maudytis, žvejoti, skalbti ir kt. Aplink ežerus kai kurių kalnų tarpekliuose matosi sniegas prie kurio galima bųtu nueiti, tačiau už vaikščiojima ne turistiniai takais yra baudžiama. Nuo šių ežerų galima toliau eiti prie Slovakijos sienos arba grįžti atgal kitais maršrutais, bet tam reikia laiko. Galima eiti prie Dolina Pieciu Stawow Polskich ir Wielki Staw bei kitą ežerą. Tai vienos iš gražiausių Lenkijos Tatrų vietos. Tam, kad ten eiti, reikia išeiti labai anksti ryte.Visos šios vietos yra pasiekiamos tik pėsčiomis be specialiaus pasiruošimo. Žinoma, išeinant visai dienai, reikėtų pasiimti maisto ir vandens. Gal galima išeiti ir kelioms dienoms, nežinau (kadangi tai yra nacionalinis parkas ar galima čia statyti palapines?), mes nebandėme, tačiau daug kur yra perspėjimai,kad reikia saugotis meškų.
Šeštoji diena. Kelionė atgal į Lietuvą. Maudynės Krokuvos vandens parke