QUOTE(rasų lanka @ 2008 11 01, 20:49)
Bet juk ta pati varškė, ar tas pats jogurtas yra daromi iš to PATIES PIENO.
Nors aš šeimai perku tik ekologišką jogurtą ir varškę be jokių koncervantų, vis tiek kyla daug abejonių.
O pirkti pas diedukus ir močiutes irgi nedrąsu vien dėl antisanitarinių sąlygų. O dar kai pasižiūri, kad nedideliame mieste ar priemiestyje tos pačios karvutės dieną naktį pakelės žolytę rupšnoja - iš kur tas pieno ekologiškumas, nors ir negauna ta karvutė jokių hormonų... Sudėtinga.
aha, is tiesu sudetinga. viskas taip neatsiejamai susije, kaip voratinklis - uz vieno siulelio trukteli, suvirpa visi.
as visada sakydavau, "kokios ekologiskos darzoves. as gal netresiu ir nepurskiu savo triju lysviu morku, bet kaimynas tresia ir purskia - o mano darzas nera ir negali buti visiskai atskirtas nuo jo darzo... vejas, lietus, pozeminiai vandenys pernesa tersalus..."
bet toj pacioj knygoj, kuria nurodziau, autorius cituoja tyrima, kuriame apie dvidesimt vaiku kelias savaites buvo maitinami ekologiskais produktais, o kiti dvidesimt - iprastais. buvo tiriamas vaiku slapimas ieskant pesticidu likuciu. jau po keliu dienu ekologiskais produktais maitinamu vaiku slapime pesticidu likuciu pastebimai sumazejo. o kai jie vel pradejo valgyti iprastus produktus - padaugejo.
taciau jis (ir dar kitas dietologas, Patrick Quillin, kurio interneto puslapio nuoroda buvau davusi anksciau), raso, kad geriau jau valgyti neekologiskas darzoves, negu visai ju nevalgyti. darzoviu, vaisiu ir prieskoniniu augalu teikiama nauda atsveria galima neekologiskai ukininkaujant naudojamu medziagu zala.
Patrick Quillin rekomenduoja vaisius ir darzoves, kurios vartojamos "visos" (neluptos ir sviezios), pvz., brokoliai, spinatai, salotos, obuoliai, pomidorai ir kt, pamirkyti rugsciame tirpale: i 4 l drungno vandens ipilti 2 saukstus acto ir darzoves mirkyti 5 minutes.
tokiu vaisiu, kaip bananai, apelsinai, citrinos ir pan, kuriuos pries vartodami nulupam, mirkyti nereikia.
is to, ka skaiciau apie piena, man susidare ispudis, kad saldu piena reiktu vartoti atsargiai. saldziame piene yra laktozes, o nemazai suaugusiuju neturi laktoze virskinancio fermento. be to, pieno baltymas daznai sukelia alergijas.
rauginto pieno produktuose (jogurte, varskeje) beveik visa laktoze buna suskaidyta. be to, "gyvuose" jogurtuose yra naudinguju bakteriju.
as vartoju liesa jogurta ir liesa varske be priedu, bet pagerinu juos semenu aliejumi. i 2/3 puodelio varskes (arba 2 puodelius jogurto) dedu 6 valgomuosius saukstus semenu aliejaus ir ismaisau iki vientisos mases. "pasisaldinu" bananu, obuoliu arba uogomis (labai naudingos "antivezines" uogos yra avietes, melynes, spanguoles, vysnios...).