QUOTE(Tuse @ 2012 12 09, 22:15)
Ačiū Zay
. Reiškia, tingintys su šunimis užsiiminėti sugalvojo, kad jiems būtina žaisti tarpusavy
Na aš to taip vienareikšminškai nevertinčiau ir šunų žaidimų taip nenurašyčiau...
Iš karto pasakysiu, kad aš ne tik kad leidžiu savo šunims žaisti, bet net ir visapusiškai tai skatinu.
Žaidimai gali turėt labai daug teigiamos įtakos šuns elgsenos formavimui. Nesutinku, kad tai pjautynių skatinimas. Bet koks žaidimas yra rungimasis, tokia savotiška pasyvi kova, spaudimas, kurie moko elementarių gyvenimo tiesų. Pjautynėmis tai gali virsti tik tuo atveju, kai šunys nesugeba emociškai susitvarkyt su patiriamu spaudimu ir jie nežino kaip išspręst tą situaciją kitaip, todėl tą spaudimą pašalint ir gauti palengvėjimą ir situacijos išrišimą bando per agresiją, eliminuodami tą, kuris tą spaudimą inicijavo. Kitaip tariant tai gali nutikti su:
a) silpnos psichikos šunimi, kuris nesusitvarko su patirtu spaudimu
neturinčio bendravimo su kitais šunimis patirties, negebančio skaityt gentainių kūno kalbą, atpažint kur yra reali grėsmė o kur ne.
Taigi vienareikšmiško atsakymo čia nėra - tam kad išvengt pjautynių, galima uždraust šunims žaisti, t.y. nesukurt tam palankios situacijos, stengtis, kad tie, kas potencialiai gali "pratrūkti" nepatirtų konkuravimo ir spaudimo. Taip, tokiu būdu galima sumažint pjautynių riziką savo gaujoje, bet pasirodžius horizonte kitam, svetimam šuniui, kuris lodamas artės link jūsiškių, deja tas gali nesuveikti.
Žaidimas, ypač kai vyresni šunys žaidžia su jaunesniais, būtent jaunesnius išmoko pažinti kur yra ribos ir kaip jų neperžengti. Be to išmoko pagarbos ir nuolankumo.
Nėra socialaus gyvūno, kuris nesistengtų išvengti tiesioginio konflikto ir kovos. Tai įrodo daugybė tyrimų ir stebėjimų. Gyvūnams yra nenatūralu žaloti vieni kitus, ypač socialinės grupės viduje, kur kiekvienas individas nepriklausomai nuo jo hierarchijos yra labai svarbus ir atlieka jam skirtą vaidmenį. Bet koks sužalojimas natūralioj gamtoj gali baigtis mirtimi, nes nėra kam susiūti žaizdų ir apdoroti jų antibiotikais. Tos visos kovos yra grynai psihologinės - daug triukšmo, klapsėjimo dantimis, maksimum išpešamas kuokštas plaukų. Ir visi gaujoje mokosi prisegerinti statusi aukštesniam ir neprovokuoti jo, neskatinti konflikto, o jam kilus, gražiai iš jo išeiti, be muštynių. Viso to yra mokomasi būtent per žaidimus.
Taip pat viskas priklauso nuo šeimininko indėlio. Kiekvienas šuo turi gauti atitinkamą fizinį ir protinį krūvį, kad būtų patenkinti jo poreikiai. Jeigu pvz. mano šunims reikia 1,5 val. kasdien išsilakstyti paleistiems nuo pavadėlio, tai jiems lenktyniaujant laukuose ar miške, žaidžiant jėgos žaidimus, tas fizinis krūvis yra maksimaliai efektyvus. Protinį krūvį jie irgi gauna šalia to. Tuo tarpu, jeigu neleisčiau jiems žaisti ir rungtyniauti, tai kad jie gautų atitinkamą fizinį krūvį, man tektų bėgti krosą, pasivaikščiojimas truktų min. 2,5 val. ir aš turėčiau daug daugiau dėmesio skirt jų protiniam krūviui, kad juos užimt. Jeigu neleidi šunims žaisti tarpusavy, Jūs turit žaisti su jais patys. Pakelkit rankas, kas iš neleidžiančių žaisti tarpusavy, žaidžia su savo šunimis (su kiekvienu individualiai ir su grupe kartu) 2,5 val. Netikiu kad kažkas taip daro
Nieko negali būt geriau už natūralų pasilakstymą, ypač jauniems, besivystantiems šuniukams. Bidzenimas greta, įsistebeilijus į kišenę kur yra kamuolys ir 15 minučių palakstymas paskui tą numestą kamuolį, niekad neatstos tokio "laisvo" pasilakstymo lauke ar miške,jeigu kalbėt apie fizinį vystymąsi. Ir žaidimai (griuvinėjimai, pasikramtymai, gaudynės), kai svorio kategorija ta pati puikiai padeda vystytis fiziškai.
Šiaip tai svarbiu šuniui galima tapti ir daugybe kitų būdų. Jeigu santykiai sukurti ir šunys yra valdomi, žaidimai tikrai nepakenks. Neleisčiau žaisti tik vienu atveju - jeigu norėčiau pasiekti aukštų rezultatų sporte ir gyvenčiau ir kvėpuočiau šuns treniravimu, tada taip, man reikėtų maksimalios koncentracijos į mane ir tik į mane visada, bet kokioj situacijoj.