QUOTE(aifa @ 2008 07 28, 14:19)
1. Mano nuomone bausmės paskirtis yra skatinti vaiką ateityje nebesielgti "blogai", t.y. taip, kaip tėvams nepriimtina. Žaloti negalima, jeigu žalojimu vadiname negrįžtamus ir vaikui kenksmingus fizinės arba psichinės sveikatos pakitimus, tačiau bausmė pati savaime turi būti nemaloni. Kitaip tai ne bausmė.
2. O diskusijai pagyvinti pateikiu konkrečią situaciją.
Vaikas baiginėja ketvirtą klasę ne per geriausioje pradinėje. Po susirinkimo būsimoje vidurinėje, taip pat paskaičius atsiliepimus internete, paklausinėjus baigusių tą mokyklą tėvai visgi nusprendžia, kad reikėtų mokyklą keisti ir pabandyti įstoti į gimnaziją. Pabandžius testą matosi, kad paruošimas yra nepakankamas gimnazijos stojamiesiems. Su vaiku sutariama, kad likusį iki egzaminų laiką (6 savaitės) po 1,5 val. per dieną darbo dienomis ir po 3 val. savaitgaliais bus skiriama pasiruošimui. Darbo dienomis tai yra laikas nuo 19:30 iki 20:30 ir nuo 21:00 iki 21:30. Nes tokiu laiku visi iš savų kasdieninių užsiėmimų būna susirinkę ir pavalgę vakarienę.
Vaikui tai didžiulis papildomas krūvis, juk yra nuovargis nuo kasdieninių užsiėmimų ir suprantama, kad jis irzlus, sunku susikaupti. Tarpe pasiruošimo kalbėti teko apie viską kodėl ten stoti, kam iš viso tas mokslas reikalingas (geriausio draugo tėvai nieko nebaigę, užsiima ne visai legaliu verslu ir gyvena tikrai ženkliai prabangiau,o jis svečiuose neretai būna), kodėl nebuvo vedamas į gerą mokyklą, kodėl nesiruošta anksčiau. Nepaisant visų pašnekesių pirmos savaitės pabaigoje vaikas pareiškė, kad jis nesiruoš stojamiesiems.
Taigi, jūsų pasiūlymai ką daryti išgirdus iš dešimtmečio aiškų ir vienareikšmišką nesimokinsiu ir nestosiu į tą gimnaziją.
1. Taip, vaikas turi būti skatinamas gerai elgtis. Bet diržas tik užkerta kelią (ir tai toli gražu ne visada) blogam elgesiui, tačiau toli gražu neskatina vaiko elgtis blogai. O neretai paskatina atsirasti ir vystytis kitoms blogybėms. Bausmė turi būti susijusi su vaiko blogu darbu. Pvz sudaužė puoduką ar neišplovė indų- neturi iš ko gerti ir valgyti. Nesusitvarkė žaislų, neranda savo mėgstamo žaislo. Nepadarė pamokų- gauna pastabą, dvejetą, papeikimą iš mokytojos, papildomą krūvį. Diržas čia rolės neturi.
2. Tai jūsų pasiūlymas būtų prilupti vaiką ir taip priversti jį mokytis?
Pirmiausia, tai tokio amžiaus vaikas jau šį tą supranta ir turi savo nuomonę- ir tai normalu.
Antra, toks krūvis yra tikrai labai didelis ir vargu, ar tinkamas tokiame amžiuje.
Kodėl tėvai anksčiau nepagalvojo apie tai, kur mokysis jų vaikas, o tik prieš porą mėnesių?
Kodėl nuo pirmų klasių nebuvo ugdomi tinkami mokymosi įgūdžiai?
Galiausiai, ar mirtinas reikalas yra stoti į gimnaziją? Ir būtent dabar? Galima tą padaryti po poros ar kelių metų pasiruošiant vaikui normaliu tempu. O gal užtenka pasiieškoti geresnės vidurinės mokyklos? jeigu vaikui tikrai nepatiks, paaugęs jis gali pakeist mokyklą į paprastą vidurinę ir nieko jūs nepadarysit.
Gimnazija yra šioks toks pliusas, bet tikrai ne visose jose geriau paruošia vaikus nei paprastose vidurinėse. Galiausiai, atestate parašoma, kad vaikas yra baigęs gimnaziją, o ne kiek laiko jis ten mokėsi.