QUOTE(lawandorder @ 2005 06 16, 14:55)
čia trumpas straipsniukas, norintiems apsisaugoti nuo uodu
"siekiant apsisaugoti nuo uodų ir mašalų, pirmiausia patartina vengti ryškiaspalvių, gėlėtų, tamsių rūbų - šviesūs vienspalviai drabužiai vabzdžiams yra ne tokie patrauklūs.
Nukentėjus nuo kraujasiurbio įkandimo, niežtinčią, skaudančią ar patinusią vietą taip pat patartina tepti acto tirpalu, citrinos sultimis, sutrintu pelynu, gysločiu ar svogūnų košele arba ne ilgiau kaip 15 minučių palaikyti ledo, įsukto į audinį, gabalėlį. Atsiradus bėrimams, kvėpavimo ar rijimo sutrikimams, galvos svaigimui ar kitiems negalavimams, būtina kreiptis į gydytoją.
Gyvuoja ir keletas "liaudiškų" patarimų, kaip apsisaugoti nuo vabzdžių ir jų įkandimų. Pavyzdžiui, jei kambaryje yra uodų, įberti į įkaitintą keptuvę truputį kamparo ir atverti langus - neprašyti svečiai kaipmat išsidangins.
Į iškylą gamtoje galima pasiimti namie pasigaminto tepaliuko - 5 gramus gvazdikėlių užpilkite 1 stikline vandens, 15 minučių pavirinkite, perkoškite, 10 lašų šio nuoviro sumaišykite su 1 valgomuoju šaukštu odekolono ir patrinkite atviras kūno vietas.
Jeigu įgelia bitė, būtina pašalinti geluonį ir prie įgėlimo vietos priglausti cukraus gabalėlį arba gysločio lapą - jie pašalina iš žaizdelės nuodus ir apsaugo nuo tinimo."
Cia pratesimui:
SKRUZDŽIŲ IR UODŲ ĮKANDIMAI
Požymiai:
odoje matyti įkandimų žymės;
įkandimo vietoje oda patinsta, niežti ir skauda.
Pirmoji pagaba:
1. Įkandimo vietą nuplaukite vandeniu.
2. Ant sukandžiotų vietų uždėkite ledo arba šaltą kompresą.
3. Patepkite kremu, kurio sudėtyje yra antibiotikų.
Kad uodai mažiau kandžiotų, vykdami į gamtą vartokite repelentus (uodus atbaidančias medžiagas), specialias aromatizuotas žvakes tai atbaido kraujasiurbius vabzdžius.
UPINIŲ MAŠALŲ ĮKANDIMAI
Požymiai:
sukandžiotą vietą labai niežti ir skauda;
oda patinsta.
Gausūs sukandžiojimai sukelia simuliotoksikozę stiprų tinimą (žmogus gali ištinti visas), sutrinka širdies ritmas, kraujospūdis, judesių koordinacija ir kvėpavimas, skauda ir svaigsta galva, žmogus jaučia nerimą.
Pirmoji pagalba:
1. Stenkitės nusiraminti, lėtai eikite namo.
2. Nusiprauskite vėsiu vandeniu.
3. Atsigulkite, tik šiltai neapsiklokite.
4. Ant galvos dėkite šaltą kompresą..
5. Kvieskite medicinos pagalbą.
Visuomenės sveikatos specialistai pataria gamtoje vilkėti margais arba baltais drabužiais ir vartoti mašalus atbaidančius preparatus.