QUOTE(Grand @ 2010 07 13, 17:59)
Dabar baisiai karšta, tačiau ne už kalnų ir šildymo sezonas. Perskaičiau daugybę temų, bet kompleksinio šildymo klausimo nagrinėjimo taip ir neradau. Mane (manu ir daugelį kitų) domina visa namo šildymo sistema: nuo įvairiausių katilinių (kietas kuras, dujos, geoterminis, saulės kolektoriai ir t.t.) iki radiatorių ir grindų, kuro sandėliavimo patalpų, priežiūros ir t.t.
Trumpiau tariant, statau naują namą: kokią visą šildymo sistemą rinktis, koks geriausias kainos/kokybės arba kainos/komforto šildymo būdas, kokia sistema turi ateitį? Suvedam kaktomis (kaip bulius) visas įmanomas šildymo sistemas vienoje vietoje ir surandam optimaliausią variantą pagal N pjūvių.
Asmeniskai turiu vienareiksmiska atsakyma is daugelio galimu (kai reikejo rinktis ivertinau visus imanomus tuo metu variantus ir pasirinkau optimaliausia kainos/kokybes/komforto atveji; kaip bebutu keista jis buvo labai aiskus ir vienintelis).
Is eiles: kainos/komforto yra geriausia dujos, jei neturite gamtiniu, tai suskystintos (beje suskystintos turi nepriklausomybes jausma, gamtines - ne - tik Gazprom). Komfortas pilnas ir pigiau nei elektra. Katilas paprastas dujinis, turbo. Sildymas butinai grindinis kur tik imanoma. Beje, jei plotas milziniskas - gali buti, tik gali buti, kad geoterminis pasiteisina, jei ne - jokio ten geoterminio su 6kW elektriniu greitu pasildymu ir kitais kW ryjanciais elektros monstrais
Ziurekit kiek elektra kainuoja ir kainuos tik daugiau ir daugiau iki po kokiu 50-100 metu viska pakeis atsinaujinanti saules/vejo/juros bangu ar kokia nors dar nauja energijos forma. Bet tada ramiai ismesit lauk senu senoveje atsipirkusia sistema ir pasidarysit nauja.
Kainos atzvilgiu pigiausia yra kietas kuras, bet komforto mazai, jei isvis yra...
Daugiau nera ka rinktis - dyzelis/mazutas per brangu ir niekad neatpigs. Kas lieka? Elektra? Elektra - brangiausia is visu imanomu.
Viskas nera ka mastyt. Jei nenori buti peckuriu, nors ir pigiai, ar smirdeti dyzeliu uz astronomine kaina, lieka tik dujos ir elektra. Elektra daug brangiau net uz suskystintas. Praktiskai variantu kaip ir nelieka isskyrus gana ekologiskas ir su perspektyva nepriklausomas suskystintas dujas. Dar gamtines imciau, jei salia vamzdis, bet priklausysit nuo vieno pavadinimo Gazprom amziams. Viskas kaip ir parasta
. Nepriklausomybei/paranojai numalsinti pasistatykit galingesne geros firmos kapsule - bedai esant (kaip kad man buvo MN avarija) - nenumirsit nuo salcio, o siaip ir tas sildymo budas su ortakiais yra pakankamai geras kaip "atsarginis variantas, jeigu kas atsitiktu...".
Tokie mano 2 centai.
Dalis skaiciavimu/atsakymu yra cia: tik reikia kainas pasikeisti i siandienines:
http://www.gilius.in...Lentele Nr1.pdf
Papildyta:
QUOTE(Grand @ 2010 07 15, 11:42)
Žmogau, neskubėkit su išvadomis ir moralais. Šios temos esmė: visa šildymo sistema. Tai reiškia, kiek man kainuoja viskas - pradedant pečiais gaibiant mažesnia ar didesnia katilien radiotoriais arba grindiniu šildymų ir kaminų monatvimų, valymu bei sandėliavimu. Esmė ta, kad Lietuvoje nėra kompleksnio šildymos sistemos sprendimo būdo, nes: jei renkiesi šildyma kietu kuru, tai turi numatyti minimu 8-10 kv. katilinę, o štai geotermai užtenka vos kelių kvadratų, vienam reikia kamino, kitam - ne. Taigi jau projektuojant namą galimą išvengti daugybės klaidų: kam man per didelė katilė, jei šildysiuosi geoterma. Arba atvirkšiai - mano katilinė tik 4-5 kv., todėl komfortiškos kieto kuro katilinės neįsirengsiu. O jūs kalbate tik apie pečius ir dar kelias smulkmenas. Aš gi kartoju, kad namo šildymas - tai kompleksas klausimų, kuriuos reikia išspręsti dar projektuojant namą. Todėl ir noriu dar prieš pasirenkant namo projektą viską teisingai susidėlioti.
optimistas....
Papildyta:
QUOTE(EVOY© @ 2010 07 15, 17:39)
Teks kiek prigesinti Jūsų entuziazmą- nieko tikslaus ir aiškaus tikrai nesužinosite! Ir jokių tikslesnių skaičių nerasite- tik ką tai už ausų pritemptai orientacijai!
Ką duos šiandieninės plikos šildymo sistemų ir kuro kainos? Be burtų/prognozės kuro/energijos kainų augimui bent porai sekančių dešimtmečių? Be mokestinės politikos pokyčių prognozės? Be statistikos apie įvairių šildymo sistemų vertės atstatymo (remonto) kaštus?
Ir kokiais balais vertinsite komfortą?
Be visų paminėtų ir nepaminėtų burtų- tesurinksite visiškai nieko nereiškiančius (t.y. reklaminius) skaičiukus! Aišku, pagal juos galima pasirinkti šildymo sistemą. Tačiau. Su lygiai tuo pačiu pasisekimu galėtumėt traukti degtukus, ar kreiptis patarimo į ekstrasensą. Sistemų teisingo pasirinkimo prielaidos ir paklaidos bus absoliučiai identiškomis...
P.S. Jei jau vis kalbate apie kompleksinį požiūrį- kodėl ignoruojate šiltinimą? Tai vienintelis būdas, kai kiekvienas išleistas litas- kasmet sutaupo vis daugiau centų. Nė viena šildymo sistema tuo nepasižymi (jei nekalbėti apie alternatyvas). Ypač pavarčius kuro kainų augimo prognozes. Pagal neseniai paviešintą: iki 2013 m. sausio 1 d. iškastinio kuro kainos bus jau šoktelėjusios apie 70 %. Priminsiu: malkų kainos tikrai nestovės vietoje, o žengs koja kojon...
Neminėsiu prognozių porai dešimtmečių. Pasiieškokite pagal savo nuostatas. Bet kuriuo atveju: kelios iš Jūsų išvardytų šildymo sistemų jau nė neegzistuos...
Pritariu - namo apsiltinimas , langu varzos parinkimas, grindu siltinimas, stogo siltinimas, salcio tasku isgaudymas yra svarbiausi klausimai norint neprasauti ir nemoketi tukstanciais litu kurui "post faktum". Nuo cia ir reikia pradeti.
Sildymo sistema net ir efektyviausia neisgelbes, jei kampe bus pramusta skyle. Cia alegoriskai, manau esme pagavote.
Papildyta:
QUOTE(Grand @ 2010 07 16, 17:23)
Dar trūksta kelių pasiūlymų, bet tai ką turiu pateiksiu. Visus žemiau pateikiamus skaičiavimus atliko specializuotos firmos. Jos skaičiavo 207 kv. bendro ploto namui iš kurio šildomas plotas - 160 kv.
Kietas kuras
Komfortiškai katilinei reikia:
1. Minimu 8,26 kv. (3,07x2,69 m) patalpos vien katilui ir akumuliacinei talpai. Šiuo atveju montuojama 2000 litrų akumuliacinė talpa ir pats katilas bei paliekami atitinkami atstumai komfortiškam sistemos aptarnavimui. Skaičiuokime, kad 1 kv. metro tokios patalpos pastatymo kaina - 1200 Lt, todėl
visa patalpa kainuos 9912 Lt.
2. Patalpos kietam kurui sandėliuoti:
2.1) pjuvenų briketams ir granulėms reikia sausos patalpos, kurios plotas būtų minimu 5 kv. Taip yra todėl, kad šildymo sezonui reikia apie 4 tonų pjuvenų briketų. Viena europaletė užima apie 1 kv. Žinoma, galima sandėliuoti ir taip, kad viena paletę krauti ant kitos. Tokiu atveju galima išsiversti su maždaug 3 kv. dydžio patalpa. Vėlgi 1 kv. apie 1200 Lt arba
visa sistema - apie 6000 Lt.
2.2) jei kurenti malkomis, taip pat reikalinga patalpa joms sandėliuoti. Šlapioms malkoms reikalinga speciali malkinė lauke.Tikrai sausas malkas galima sandėliuoti ir namo viduje: pvz., sandėliuke. Galima rasti ir pigiau, bet man patikusios malkinės kaina -
apie 3000 Lt.
3. Kieto kuro katilinė puikiai draugauja su radiatorinę sistema, t.y. nereikalinga brangesnė grindinio šildymo sistema. Radiatorinė šildymo sistema minėtam namui kainuotų apie
10-12 000 Lt.
4. Kieto kuro katilinei reikalingas kaminas. Minėtam namui jo aukštis - 8 m.
Toks kaiminas kainuotų (Schiedel) su darbu - 3405 lt (be ventilaicijos) arba 3777 Lt su ventiliacija.
5. Reikia bent kartą per metus (bet geriau du kartus per metus) valyti kainą. Jei be sutarties vienkartinis kamino valymas kainuotų
nuo 150 Lt, o pasirašius ilgalaikę kamino valymo paslaugą kaina siektų
nuo 50-60 Lt.
Lyg ir nieko nepamiršau. Dabar keliaujam prie konkrečių pasiūlymu apie kieto kuro katilinę.
1. Balterma (arba šil.ta prekės ženklas) 2000 litrų akumuliacinę talpą su karšto vandens pašildymo kontūru, Viadrus 25 kW katilu ir daugybe kitų dalykų siūlo už 18 - 22 000 Lt. Pridėjus aukščiau minėtus kaštus išeitų, kad tokia šildymo sistema kainuotų:
nuo 47 317 iki 53 689 Lt. Tiesa, jie žadėjo po atostogų paskaičiuoti ir radiatorių ar grindinio šildymo sistemos kainą su viskuo.
2. UAB Vidargana. Jie katilinę (kurenti malkomis, pjuvenų granulėmis) su mišriu šildomų grindų ir radiatorių sistema įrengtų
už 32 195 Lt, o tokią pačia sistemą su granuliniu katilu -
už 35 918 Lt. Tačiau reikia pridėti minėtas sudedamąsias dalis.
Tokiu atveju šildymo sistema man kainuotų: nuo 51 512 iki 55 235 Lt.
Išvedus vidurkį (visų pasiūlymų) kieto kuro šildymo sistema kainuotų: 51 938 Lt. SIAUBAS!
Geoterminis šildymas
Komfortiškai katilinei reikia:
1. Minimalus katilinės plotas: 3-4 kv. Tokiu atveju jos kaina (po 1200 lt už 1 kv.) - 3600-4800 Lt. Aš visur skaičiuosiu, kad reikia 4 kv. ploto katilinės.
2. Reikalingas grindinis šildymas. Sistemos kaina: 12-15 000 Lt.
3. Kamino nereikia, patalpų ar malkinių sandėliuoti kietą kurą - nereikia.
Dabar apie konkrečius kiekvienos firmos pasiūlymus. Visur pateiksiu su vertikaliu kolektoriumi, nes sklypo plotas mažas ir horizontalus netelpa.
1. Vilpra. Šilusmo siurblys, akumuliacija, automatika ir t.t. - 40 143 Lt. Už gridninį šildymą - dar 14 744 Lt. Visa suma su katilinę išeina:
59 687 Lt.
2. Sveo. Šildomų grindų įrengimo medžiagos - 8464, grindų įrengimo darbai - 2510 Lt, šildymo sistema - 35 583,68 Lt. Viso - 46 558 Lt, o pridėjus ir katilinės plotą -
51 358 Lt.
3. Statybu energija. Jie už viską imtų 63 500 Lt, o pridėjus ir katilinę suma išauga iki
68 300 Lt.
4. Naujos idėjos. Už viską imtų 49 252, o pridėjus ir katilinės ploto kaina išeina -
54 052 lt.
Išvedus vidurkį (visų pasiūlymų) geoterminio šildymo sistema kainuotų:
58 349 Lt. Net pats nesitikėjau tokios mažos sumos.
Apibendrinant išeina, kad kieto kuro katilinę už geoterminę sistemą kainuotų maždaug 6411 Lt pigiau. Už šiuos pinigus aš į kieto kuro katilinę įsirengčiau saulės kolektorius (Ideatherm kaina apie 7490 Lt). Tokiu atveju abi šildymo sistemos kainuotų labai panašiai.
Belieka išspręsti suvartotos energijos, ilgaamžiškumo ir patikimumo klausimą. Kalbant apie energijos sąnaudas Vilpra pateikė labai viliojančius skaičius:
1) jei
malkos tikrai sausos per metus mano namui šildymo ir karšto vandens ruošimas
kainuotų 1520,45 Lt (čia žinomą būtų galima minusuoti tai, ką kompensuotų saulės kolektoriai);
2)
geoterma - 2982,83 Lt.
Taigi skirtumas - 1462,38 Lt. Tarkim kad abi sistemas eksploatuoji apie 10 metų. Per tą laikotarpį
susitaupo nemenka suma - 15 000 Lt. O tai reiškia, kad atėjus laiku atnaujinti katilinę katilas kainuos nemokamai ir dar liks pinigų apie 8-10 metų malkų išlaidoms. Įdomu ir kol kas neaišku ar gestų, kas gestų vertinant geoterminį šildymą, bet galutinė šios sistemos eksploatacija mano galva per tų pačių 10 metų laikotarpį būtų didesnė.
Kol kas nesu 100 proc. apsisprendęs, bet manau, kad tikrai rimta kieto kuro katilinė su saulės kolektoriais apsimokėtų labiausiai. Ir kas įdomiausiai - tai turėtų būti ganėtinai komfortiška sistema, nes kurti pečiaus kiekvieną dieną tikrai nereikėtų.
Pateiksiu vien skaiciu - man visa sildymo sistema su viskuo kainavo <20000Lt. Ir tai yra suskystintos dujos su didziuliu baku zemeje, iskaitant grindini sildyma.