Va dar ka radau Delfyje apie probiotikus:
Vilniaus universiteto ir Nacionalinėje visuomenės sveikatos laboratorijoje lygiagrečiai buvo atlikti kelių Lietuvoje populiarių preparatų, gerinančių žarnyno veiklą, kokybės tyrimai. Tyrėjai bandė išsiaiškinti, ar realus gyvybingų mikroorganizmų skaičius atitinka nurodytą informaciniuose lapeliuose. Kai kurių šalių duomenimis, net pusės probiotinių preparatų sudėtis neatitinka deklaruojamos. O kaip yra Lietuvoje?
Tyrimui atsitiktiniu būdu atrinkti dažniausiai Lietuvoje perkami probiotikai: Linex, Bifoval, Bifolac, Yogurt liftas ir Lactoseven bei Vega Acidophilus Bifidus. Tyrimu nepretenduota pasakyti, kuris preparatas geresnis ar blogesnis, mat kiekvienas turi savo specifiką. Buvo tirtas tik vienas aspektas - gyvybingų bakterijų skaičius.
Probiotikais vadinami žmogaus organizmui giminingi mikroorganizmai, gebantys apsigyventi žmogaus organizme ir teigiamai veikiantys jo sveikatą gerina virškinimą bei stiprina imunitetą.
Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos birželio 28 d. atlikto tyrimo duomenimis, Linex mikroorganizmų gyvybingumas per 24 valandas pasiekė deklaruojamą informaciniame lapelyje (10 septintuoju laipsniu), o po 48 val. vienu laipsniu jį viršijo. Po 72 valandų mikroorganizmų jau nebuvo padaugėję.
Bifolac gyvybingų ląstelių skaičius, gautas laboratorijoje, - 10 septintuoju laipsniu. Toks skaičius nurodytas ir informaciniame lapelyje.
Bifoval gyvybingų mikroorganizmų skaičius tyrimo metu, anot Vilniaus universiteto doc. Lilijos Kalėdienės, ženkliai svyravo nuo 10 trečiuoju iki 10 devintuoju. Kaip teigė moklsininkė, toks kontraversiškas rezultatas, kai viena pakuotė buvo visiškai negyvybinga, o dvi visiškai normalios, gali priklausyti nuo preparato laikymo bei transportavimo sąlygų. Deklaruojamas preparato aktyvių bakterijų skaičius - 10 devintuoju laipsniu, gautas - 10 trečiuoju ir 10 aštuntuoju bei devintuoju.
Savo akimis mačiau, kaip vaistinėse jis laikomas lentynose, nors jis turėtų būti griežtai dedamas į šaldytuvą. Netinkama temperatūra per savaitę probiotiko gyvybingumą gali sumažinti nuo 10 iki 100 kartų, - teigė mokslininkė. Beje, kad probiotiką reikia laikyti šaldytuve ar bent jau pakankamai vėsioje patalpoje, nurodyta daugelio probiotikų anotacijose.
Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijoje Lactoseven po 12 val. rasta 4,7x10 penktuoju laipsniu bakterijų. Deklaruojamas skaičius - 0,6x10 aštuntuoju.
Preparate Yogurt liftas po 12 val. bakterijų rasta 10 septintuoju laipsniu, po 24 val. - 10 aštuntuoju. Deklaruojamas skaičius - 10 devintuoju.
Preparatų Lactoseven ir Yogurt liftas gyvybingų mikroorganizmų skaičius, anot mokslininkės, matyt, taip pat svyravo priklausomai nuo probiotikų galiojimo laiko, pardavimo vietos, tyrimų laiko.
Vega acidophilus bifidus informaciniuose lapeliuose, anot mokslininkės, nenurodomas probiotikų gyvybingų ląstelių skaičius vienetais, todėl nėra su kuo lyginti tyrimo rezultatų. Tyrimo metu preparato Vega acidophilus bifidus sudėtyje rasta 7-7,7x10 aštuntuoju mikroorganizmų.
Anot pašnekovės, kad probiotikas būtų veiklus, jis turi turėti ne mažiau 10 septintuoju - 10 devintuoju laipsniu mikroorganizmų. Antraip nespėja prisigaminti jų reikiamas skaičius.
Atliktu tyrimu apibendrinančių išvadų nesiekiama daryti. Buvo ištirtas tik gyvybingų mikroorganizmų skaičius preparatuose, tačiau į visapusišką rinkos ištyrimą nepretenduojame. Tuomet reikėtų tikrinti kas antrą kiekvienos partijos pakuotę, o šiuo atveju atsitiktiniu būdu buvo pasirinkta tik po tris, - sakė L. Kalėdienė.
Placiau galite
cia paskaityti