QUOTE(Vita L. @ 2012 11 21, 17:15)
...Del temperaturu svyravimo, tai pas mus yra vidaus ir lauko temperaturu davikliai, todel sildymo sistema kaip ir turetu teoriskai reaguoti ne tik i vidaus, bet ir lauko temperaturu svyravimus atitinkamai tam, kad palaikytu vienoda temperatura patalpoje.
Tarp "turėtu" ir "palaiko" yra skirtumas. Temperatūros davikliai matuoja dabar esančią temperatūrą, o automatika turi apskaičiuoti kas bus už poros valandų. Jei naudosite superprotingą programuojamą valdiklį, tai jis yra pamokytas, kad naktį temperatūrą krenta. Galima nustatyti kada tai atsitinka ir kiek laipsnių krenta, bet -tik vidutiniškai. Suprantama, jei dangus bus giedras - bus gerokai šalčiau. O jei vėjas pasisuks ir atneš šiltą cikloną - gali atsitikti taip, kad naktį bus šilčiau, negu prieš tai buvusią dieną. Tuomet, joks protas automatikai nepadės. O kai jį supras, kad suklydo - reikės poros valandų tai ištaisyti, (ir ne faktas, kad ištaisys teisingai o ne per daug).
O jei kambaryje staiga nuspręsite atidaryti langą, ar užkursite orkaitę, ar vietoje vieno žmogaus, 4 subėgs žiūrėti televizoriaus - jokia automatika tuo ne sugebės atspėti prieš 2 valandos.
Visa laimė jei namas gerai apšiltintas, tai galios pasikeitimai nėra tokie didelį ir temperatūros svyravimai dažniausia neviršija porą laipsnių. Jei jus ne stovėsite prie termometro, pergyvendami, dėl kiekvieno bereikalingai išlesto Wt, tai niekaip negadins jums gyvenimo. Tiesiog bus proga pasimėgauti netikėta šilumą, (arba pasigrūdinti, jei pasidarys kiek vėsiau).
Kita išimtis - kai laukė baisus šaltis ir šviečia saulė. Pagal lauko daviklį katilas paruoš karščiausią įmanomą vandenį, sistema pripumpuos jo į grindys ... o po to saulė ims taip pleškinti per vitrinas, kad vien jos energijos užtektų sušildyti visą namą. Kaip automatikai tą atspėti iš anksto?
QUOTE
Kaip tada klausimas del kondensaciniu katilu, kurie deklaruoja kad yra (nepamenu tiksliai) iki 40 proc ekonomiskesni, nes maziau kaitina vandeni ir yra tinkami butent grindiniam sildymui?
Klausimas: 40 proc ekonomiskesni už ką? Už "buržuikę", kuri išmetą tos 40% pro kaminą? Tikrai taip!
QUOTE
Tai esant vienodom aplinkybem, kuris sildymas ekonomiskesnis?
Esant vienodom aplinkybėm, pagal ekonomiškumą išsidėsto taip:
Orinis, radiatoriai, grindinis, lubinis, sieninis.
...Bet nebūna vienodų aplinkybių.
Visada kas nors skiriasi.
Pvz. jei lubos pastogėje aukštesnės - radiatoriai ir lubinės panelės iškart praranda savo patrauklumą. Palubėje oras bus kelias laipsniais šiltesnis ir šilumą per stogą išeidinės ~10% greičiau. ...Tačiau, jei stogas gerai izoliuotas - tie nuostoliai yra labai maži.
Jei grindinis padarytas taip, kad grindis juntamai šyla ne tik prie lango (kur reikia kompensuoti išėjusią pro stiklą šilumą) o ir - patalpos vidurį, tai jis turės tą pačią įdą, kaip ir radiatoriai. Šiltas oras kaupsis palubėje. Dar blogiau - jis iš ten niekaip nenorės nusileisti kad sušildyti sienas bei langus. Tiksliau - iš vidurio kambario niekaip nenorės leistis, o pakraščiuose jam teks leistis per prievartą, nes atvėsęs šalia lango ar sienos oras nuslinks žemyn ir kažkam teks užimti jo vietą. (Tiesą, dėl teisės pakovoti už tą vieta varžysis ir kambario oras iš žemesnių sluoksnių, ir esant didesnio kampo stogo šlaitui, šaltesnis oras tą kovą nugalės o karštesnis taip ir pasiliks viršuje). Norint kad prie sienų ir sienų būtu pakankamai šilta, reikės pradžiai karštu oru pripildyti visą palubė, kad žemesniuose sluoksniuose būtu pakankamai aukšta temperatūra, kad sušildyti sienas. Gausime per šiltą orą vidurį bei palubėje ir kaip pasekmę - didesnės išlaidas. Oras nuo radiatoriaus, prieš pakylant į viršų, bent jau, sušildo langus. Tik sienos lieka kiek šaltesnės.
Iš kitos pusės, jei jums nerūpi, kad prie langų ir sienų yra šalčiau, tai grindinio šildymo dėka galite gerokai sutaupyti. Šildote grindis tik toje zonoje kur dažniausiai būnate, jums ten šilta ir nusispjauti, kad kitur šalčiau.
Tokiu atveju, langu bei sienų temperatūra bus žemesnė ir atitinkamai sumažės nuostoliai per jas. ...Tiesa, galima taip prisižaisti iki tuo, kad langai pradės rasoti. Tai ne labai gražu, bet tai dažniausia tai gyventi ne trukdo.
...Jei vėdinimas padarytas taip, kad aktyviai maišo orą viršuje (arba maišo orą, kylantį virš radiatoriaus - tai į viską ką parašiau aukščiau galima nekreipti dėmesį. Tačiau, realiam gyvenime tuo, toli gražu, ne visada galima pasiekti. Vienas difuzoriukas prie lango nesugeba maišyti orą visoje patalpos ertmėje...
Gerai jei įrengėte galinga sistemą, skirtą ne tik minimaliam vėdinimui bet ir pvz. kondicionavimui, o projektuotojas parinko tokią oro judėjimo schemą, kad apimtų visą patalpos ertmę, (kartu - ne viršijant oro judėjimo greičio darbo zonose). Gerai jei dizaino apribojimų ar kambario išplanavimo ypatumų ne teko montuoti padavimo grotelių ne visai tinkamuose vietose. Bet taip yra, toli gražu, ne visur.
Lengviausia išspręsti visas šias problemas, įrengiant orinį šildymą su kanalinių kondicionieriumi. Nereikia galvoti kas šildys orą, kur jis nukeliaus kai įšils ir kaip priversti jį atsidurti ten kur reikia ir/ar susimaišyti su kitu oru. Tiesiog nukreipiate oro srautus į visas reikiamas vietas ir baigta.
Ir inercija yra minimali. Nereikia laukti, kol įšils grindys ir nuo jų - oras. Ar - kol pasiskirstys oras nuo radiatoriaus. Galite, išeidami į darbą išjungti šildymą, o įsijungęs prieš sugrįžimą, sistema per 20 min. pripildys kambarius šiltu oru...
Vienu žodžiu, grindinis šildymas tikrai nėra geriausias variantas visiems gyvenimo atvejams, bet prie tam tikru sąlygų - visai neblogas.