Sunku ką patarti
Nuforografuok tas žoleles kur pirma rinkai ir dabar natūroj kur auga pritrauk. Ir pasižiūrėk. O naminiai gali būti didesni žiedeliai ir aukštesni, nes kitokioj žemėj auga.
Kažkaip natūraliai kai juos matau, tai problemų nekyla - kvapas, išvaizda... Miške žalesni lapeliai, didesni žiedynai, šviesesni, pievoj labiau paskurdę, parudavę lapeliai, žiedeliai smulkesni, bet tokie vos ne tamsiai violetiniai žiedeliai. Čia kur aš renku, tokie pastebėjimai mano.
Jau min 10 metų žoliauju, dabar jau nebeapsiriboju vien liepžiedžiais, avietėm, gervuogėm ir čiobreliais. Renku praktiškai visas iš eilės. Iškyla tik viena problema - nebėr kur laikyti tokio kiekio, o sunaudojam. Arbatžolių jau keli metai kaip nebeperku - vien žoleles geriam pakeisdami kas dieną/savaitę. Juk ilgai negalima vienų ir tų pačių gerti. Be to reikia ir kitus niuansus žinoti: tirština, silpnina, šlapima varo ir pan.
PS. Pastarojoj nuotraukoj kai išskirta šakelė - tai tikrai čiobrelis.
Papildyta:
QUOTE(Erkac @ 2011 06 28, 14:55)
nesu ciobreliu zinove, o ir anksciau negerdavau tokios arbatos, tik nuo sios ziemos pradejau...
Kadangi nezinau dar tikruju rinkimo vietu, tik pagal pagooglinima, kad auga smelingose vietose, smelinguose miskuose...
Tik žinok, kad čiobrelių negalima daug gerti sergantiems inkstų ligomis. Ir apskritai, jokių žolelių negalima gerti ilgai. Reikia pamaišyti. Pvz., visi žinome kad temperatūrą muša liepžiedžiai, avietės, gervuogės, jonažolės. Tačiau lygiai taip pat sėkmingai muša pelynas, j. serbentas, dirvinė našlaitė ir kt. Jos taip pat turi be temperatūros mažinančių ir uždegimą slopinančių savybių.