Įkraunama...
Įkraunama...

Namo aplinka

Naudingi patarimai ax.gif

Pats vasaros įkarštis, pats daržo vešlumas...Ir stebiesi kitą kartą, kaip iš mažų sėklelių priauga tiek daug žalumos, o rudeniop nebežinai, kur ją ir dėti. Atsirenki, kas valgoma, o visą kitą kemši į komposto dėžę, o ten jau ir nebetelpa.

Tačiau vasarą augalus reikia ir pamaitinti, ir pagirdyti. Vandens trūkumas, kaip ir perteklius, stabdo augimą, mažina derlių.

Svogūnams reikalinga drėgmė tik pasėjus, kol išdygsta ir dar porą savaičių, kol formuojasi šaknelės ir pirmieji laiškai. Ypač reikia gerai laistyti laiškų augimo periodu. O vėliau, nustojus augti, per didelis drėgmės kiekis kenkia, nes stabdo ropučių brendimą.

Kopūstai (ir kiti jų giminaičiai – brokoliai, žiediniai kopūstai) ypač mėgsta laistymą. Nelaistomi jie silpnai auga, o vėliau net galvučių nenori sukti. Pasodinus daigus, stengiuosi laistyti dažnai ir gausiai, ypač laistau ankstyvuosius kopūstus, nes jie anksti formuoja galvas, vėlyvieji reikalauja drėgmės taip pat daug, o ypač kai pradeda intensyviai auginti lapus ir sukti galvas. 2-3 savaites prieš nuimant derlių laistyti nepatartina.

Morkos ir burokai – reikalauja drėgmės dygimo ir augimo pradžioje, taip pat šaknų formavimosi periodu. Jei jos trūksta, šakniavaisiai užauga kieti, sumedėję, o jei per daug – pūna ir skilinėja, blogai laikosi.

Ridikus ir ridikėlius išauginti gerus nelengva, nes jiems ne tik vandens, bet ir atitinkamos oro temperatūros reikia. Reikia nesuvėluoti pasėti, nes kai orai per šilti, jokie laistymai nepadės.

Salierai irgi labai mėgsta laistymą, ypač kai pradeda formuoti lapų rozetę. Trūkstant drėgmės, šakojasi ir medėja šaknys. Vėlgi, esant per daug lietingiems orams, prieš pat derliaus nuėmimą (apie mėnesį), suserga šaknų pūviniu ir žiemą blogai laikosi.

Saldžiuosius ankštinius pipirus auginame šiltnamyje, šalia pomidorų, ir ilgą laiką laistydavome taip, kaip ir pomidorus – retai ir gausiai. Vėliau įsitikinome, kad silpnai laistomi jie sunkiai vystosi ir net mėto žiedus, o vaisiai susiformuoja maži ir išsikraipę. Bet, būdami šilumamėgiai, ankštiniai pipirai bijo šaltesnio pavasario ir laistymo tuo laikotarpiu, todėl geriau palaukti šaltesnių orų. O kai orai šilti ir pipirai pradeda žydėti, laistyti reikia gausiai ir dažnai, neleisti perdžiūti žemei.

Agurkai ir kitos agurkinės daržovės labai reiklios drėgmei, nes jų šaknelės yra dirvos paviršiuje ir todėl greitai išdžiūsta, o lapija, ypač moliūgų, aguročių, yra didelė. Esant drėgmės trūkumui, augalai barsto žiedus bei užuomazgas, vaisiai būna kreivi ir susisukę, o agurkai – kartūs ir greitai pagelsta. Vandens norma – 20-30 litrų į vieną kvadratinį metrą žemės.

Ir svarbiausia taisyklė – visas šilumamėges daržoves laistau tik drungnu vandeniu, kuris kaupiamas tam skirtoje statinėje ir vidury dienos visada būna šiltas
Atsakyti
KAIP SĖTI SMULKIAS SĖKLAS g.gif

Sunku vienodai ir tolygiai pasėti smulkias sėklas, sakysim, morkų, petražolių, krapų, o dar sunkiau išravėti smulkius tankiais sudygusius siūlelius -daigelius.. Skaičiau, kad vienas rusų sodininkas įsigudrino sėklas paruošti žiemą, priklijuojant jas krakmolo kleisteriu ant sukarpyto tualetinio popieriaus juostų.

Kaip besėtumėm morkų sėklas, net ir su smėliu sumaišytas, o pridygsta jų vis tiek per tankiai.

Sėklas galima paruošti taip:

Dvi - keturias dienas prieš sėją, 10-12 valandų pamirkome šiltame vandenyje. Išplaukusias reikia išmesti, vandenį kelis kartus pakeisti. Nupylę vandenį, paskleidžiame sėklas ant sugeriamo ar filtrinio popieriaus, padėto ant lėkštelės, užklojame tokiu pačiu popieriumi ir dar drėgnu skudurėliu. Skudurėlį kelis kartus drėkiname, bet nepilame ant jo vandens, laikome šiltai (20-25o temperatūroje). Kai tik pamatome pirmuosius mažus daigelius, sėklas dar galime palaikyti šaldytuve, kad užsigrūdintų.

Taip paruoštas sėklas lengviau tolygiai pasėti. Gražiai pasėsime, jei sėklas sumesime į lipnų skystį, pavyzdžiui į krakmolo kleisterį. Jį verdame prieš pat sėją. Norėdami pasigaminti pusę litro kleisterio, imame 500 g vandens, 15 g bulvių krakmolo išmaišome pusėje stilinės šalto vandens ir supilame į karštą vandenį. Maišydami pakaitiname. Atvėsinę, nuimame susidariusią plėvelę. Sudygusias sėklas prieš pat sėjimą sudedame į kleisterį, atsargiai išmaišome. Skystį su sėklomis maža srovele iš indo su snapeliu pilame į paruoštas vageles lysvėse (maždaug 20 g į vieną metrą vagelės). Dešimties metrų vagai reikės 2 g morkų sėklų ir 200 g kisieliaus. Užberiame 1,5-2 cm žemėmis.

Atsakyti
QUOTE(ikuska @ 2005 04 05, 10:32)
aciu uz patarima mirksiukas.gif
o del leliju - as irgi ju nusipirkau su vazonu - tai ar geriau jas nudziovinti (nes stebai tai dar zali ir tvirti) - israuti, nukratyti zeme ar tiesiog sodinti taip?
gal tu Gabri esi didesne specialiste sioje srityje  blush2.gif


Tokia as cia ir specialiste blush2.gif As tai nedzioviciau, nudzius pati.
Atsakyti
Aciu, Akyra, už patarimus biggrin.gif Viską nusikopinau.
O sakyk, gal tavo atsiųstose nuotraukose yra ir tavo baseinėlis ar alpinariumas?
Jo, iki tokio lygio toloka, net jei ir pavyktų šiemet augalus teisingai susodinti, bet vis tiek pora metelių reiks palaukti, kol taip gražiai suvešės sad.gif
Atsakyti
QUOTE(Raskis @ 2005 04 08, 09:19)
Aciu, Akyra, už patarimus  biggrin.gif  Viską nusikopinau.
O sakyk, gal tavo atsiųstose nuotraukose yra ir tavo baseinėlis ar alpinariumas?
Jo, iki tokio lygio toloka, net jei ir pavyktų šiemet augalus teisingai susodinti, bet vis tiek pora metelių reiks palaukti, kol taip gražiai suvešės  sad.gif


Turiu kazkokia nuotrauka, kur mano mazoji nufotkinta, tai ten kamputis prudelio matos, bet kokybe nuotraukos tai sh...
Paieskosiu tuoj smile.gif
Atsakyti
Va, radau kazkokia, bet cia negrazu, nes zole nenusienauta blush2.gif
Atsakyti
Kazko neikelia nuotraukos g.gif
Atsakyti
Akyra, laukiam laukiam foto biggrin.gif
Pabandysiu ir aš ką nors įkelti iš savo fotkių, jei rasiu ką nors iš praeitų metų

O dar turiu tokią mintį - o jeigu mes rudenį ar vasarą prifotkintume savo kūrybos ir parodytume viena kitai, juk idomu būtų pasižiūrėti kaip kiti padaro, idėjomis pasidalintume g.gif . Ką jūs į tai?
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Raskis: 08 balandžio 2005 - 12:28
Dar dėl kurmių. Ką tik prisiminus, paskambinau vyrui, kad nupirktų to smirdančio tepalo iš veterinarijos vaistinės, tai jis sako, kad žino dar geresnį. Pasirodo, tai "atrobotke" nuo variklio g.gif , kas čia per velnias, galvoju, ogi tepalas nuo variklio, kas automobiliuose susigaudo, tai tikrai žinos. Jam ten kažkas išaiškino, kad irgi galima skudurą sušlapinti tuo tepalu ir į kurmiarausį įkišti, arba tiesiog įpilti į urvą. Žodžiu, kovosime visaip su tais padlomis biggrin.gif
Atsakyti
Nuostabus vaizdeliai, Akyra! thumbup.gif
Toks ikvepimas pagavo, paziurejus. Nors stokis ir bek i kiema lysviu kapstyti. smile.gif
Raskis ir kitos dalyves, labai prasau idekite dar dar nuotrauku. Labai norisi nauju ideju, nes si pavasari ruosiames is pagrindu pertvarkyti savo sklypa...
Atsakyti
Na AKYRA aš stačiai žado netekau kiek tu visko moki,labai dėkui,kad daliniesi su mumis patirtimi.Viskas įdomu ir naudinga,stengiuosi įsiminti.O įdėtos nuotraukos duoda naujų idėjų.Aš labai noriu turėti vandens telkiniuką,bet vis nesiryždavau,kad maži vaikai,tačiau,jeigu jis gali būti toks seklus manau nepavojinga.Tik įdomu,ar neužžaliuja vanduo,juk jo pakeisti neįmanoma?
Atsakyti
Ačiū, Raski, reiks ir man tų vadinamų "atrabotkių" vyro užsiprašyti, gal pavyks tuos bjaurybes išvaryti smile.gif O kas dėl nuotraukyčių, tai mintis labai gera thumbup.gif O pas mane kieme jau blindė sprogsta, gražu biggrin.gif ( nu negalėjau nepasigirti ax.gif )
Atsakyti