QUOTE(Sensi @ 2013 01 06, 12:50)
Vilna yra maloni odai, mat lanolinas (vilnos riebalas), esantis chemiškai neapdorotoje vilnoje, puoselėja odą.
Vilna puikiai sugeria drėgmę. Mažyliui suprakaitavus, sudrėkusi medvilnė prilimpa prie kūno tarsi šaltas šlapias kompresas. Tuo tarpu vilna geba sugerti gana daug drėgmės ir liečiant atrodyti sausa. Sudrėkęs vilnos pluoštas dar labiau papūra, o plyšeliuose atsiradęs oras reaguoja su vilna ir išskiria šilumą.
Ir dar pabaigai... O idomu,ant pakuociu zymi,kurie gaminiai nera chemiskai apdoroti? koks tas zymejimas buna? kazkaip demesio neatkreipdavau... nes kitaip nieko gero...
Norėčiau įsiterpti į diskusiją - man atrodo, kad sąvoka "Vilna" yra tokia plati, kad bedrais bruožais apibūdinti jos savybes yra labai sudėtinga. Visų pirma, kokia vilna gali būti? Avies tos "paprastosios", merino (irgi avis), moherio (ožka), kašmyro (ožka), alpakos vilna ir t.t.. Ir jos visos turi visiškai skirtingas charakteristikas.
Avies vilna turi lanolino, o pvz. alpakos vilna ar kašmyras lanolino sudėtyje neturi. O kuo geras lanolinas, tai aš iki galo nesuvokiu. Puoselėja odą? O kiek aš esu skaičiusi, lanolinas kaip tik yra priskiriamas prie alergenų ir savyje kaupia dulkes, nešvarumus, kitus alergenus. Jis šalinamas iš avies vilnos cheminėm priemonėm, dėl ko, jau jūs ir minėjote ta pati vilna jau nebūna natūrali. Dar jei pridėsime visokius minkštiklius, dažus ir kitas apdirbimo priemones turbūt galo joms nėra.
Dar Lietuvoje apie alpakos vilną mažai žinoma, bet man tai tikras pastarųjų metų atradimas. Nes kuomet šalta, o aš negaliu pakęsti šalčio, tai ir pati ir vaikus rengiu kuo šilčiau tad labiausiai pasitikiu alpakos vilnos mezginiais ir pūkiniais kombinezonasi. Kažkaip apatiniams rūbams šiuo atveju skiriu mažiau dėmesio, rengiu natūralesne medvilne. Taigi kas liečia šilumą, tai alpakos vilna dėl tuščiavidurio plauko skirtingais šaltiniais teigiant yra nuo 3 iki 7 kartų šiltesnė nei avies vilna. Dėl tos pačios savybės ją tinka devėti ir šiltesniu oru - ang. tai vadinama thermal insulation (nežinau, kaip teisingai išversti).
O dėl drėgmės atstūmimo/sugėrimo man iki galo neišku. Nes kiek šaltinių, tiek nuomonių turbūt. Kiek man yra žinoma, tiek vilna, tiek medvilnė drėgmę savyje sulaiko, avies vilna tokiu atveju pasunkėja. Kašmyras, alpakos vilna kvėpuoja, t.y. sunkiai sugeria drėgmę ir ją išgarina, atstumia, dėl to vaikas nešunta. Tokiomis drėgmę atstumiančiomis savybėmis pasižymi sintetiniai audiniai, iš kurių siuvami drabužiai sportui.
Šilkas į vilnonius audinius jungiamas dėl švelnumo, taip pat audiniui sustiprinti, nes šilkas apskritai vienas tvirčiausių pluoštų, o apie jo švelnumą turbūt nereikia kalbėti.