[quote=TOCAMI,2009 02 02, 15:51]Apie vaikų mitybą iki metų informacijos nestinga pareigingos mamos kas mėnesį pasikonsultuoja su gydytojais, kokiais produktais mažylį metas primaitinti, skrupulingai rūpinasi, kaip kūdikiui, atskirai nuo visos šeimos, paruošti kuo sveikesnį maistą. Juolab ir tyrelių, košelių, specialiai kūdikiams skirtų desertų parduotuvėse tikrai galima išsirinkti iš daugybės pavadinimų. Tačiau kas gi nutinka, kai vaikučiui sukanka vieneri?
Tradiciškai teigiama, kad nuo vienerių metų laikas pratinti mažylį prie bendro stalo. Nors... atidžiau patyrinėjus rekomendacijas vis dėlto lieka akivaizdu: maistas ūgtelėjusiam pypliukui turėtų būti ruošiamas atskirai.
"Rimtieji" patiekalai
Apie pirmuosius metus itin sparčiai besivystant vaiko kramtymo įgūdžiams jo lėkštėje turėtų atsirasti įvairių rūšių kieto maisto, pagal poreikius šiek tiek pasmulkinto. Kaip ir iki metų, jo racione turėtų netrūkti pieno ar jo produktų (apytikriai apie 500-600 ml pieno ar jo pakaitalų, 50 g varškės, 5 g sviesto, grietinės arba grietinėlės).
Metukų sulaukusio vaikučio valgiaraštyje taip pat turėtų būti įvairių rūšių mėsos: visų pirma, žinoma, jautienos bei veršienos, taip pat vištienos, triušienos, neriebios kiaulienos ar avienos, po truputėlį galima duoti ragauti mėsos subproduktų, pavyzdžiui, kepenėlių, kuriose gausu mažyliui reikalingos geležies. Vaikui iki 3 metų per dieną vidutiniškai turėtų tekti 85 g mėsos ir 25 g žuvies. 4-5 dienas per savaitę rekomenduojama duoti mėsos (po 100-120 g), o 2-3 dienas žuvies (po 70-100 g).
Vyresniam nei metų vaikui galima 2-3 kartus per savaitę duoti visą kiaušinį, jau nebe tik trynį, kaip buvo iki metų. Tačiau prie šio produkto reikėtų pratinti atsargiai: kiaušini baltymas kai kuriems vaikams gali sukelti gana stiprias alergines reakcijas. Jei jūsų vaikui pasireiškė alergija kurį laiką kiaušinio baltymo nebeduokite, tačiau gali būti, jog tokią organizmo reakciją jis išaugs ir po kurio laiko kiaušinį vis dėlto galės valgyti.
Iš riebaus maisto vis dar geriausias pasirinkimas truputis natūralaus sviesto (jį galima tepti ant sumuštinių ar pagardinti šiltus patiekalus) ir aliejaus (juo skaninamos daržovės bei jų patiekalai). Taukų ir margarino tokio amžiaus mažyliui geriau neduoti.
Sudarant valgiaraštį jame, be abejo, turėtų būti užtektinai patiekalų iš grūdų. Avižos, grikiai, miežiai, kviečiai, perlinės kruopos, jų košės ar sriubos visa tai yra sveiki ir itin maistingi patiekalai jūsų mažyliui. Tuo tarpu makaronus geriau duoti kuo rečiau juose yra pernelyg daug angliavandenių ir per mažai vitaminų.
Ankštinius augalus pupeles, sojos pupeles, žirnius, geriausia dėti į sriubas vaikui, vyresniam nei 1,5 m. patogiausia bus šias sriubas pertrinti.
Ar saldumynai tabu?
Pagrindinis angliavandenių šaltinis vaiko, vyresnio nei 1 m., mityboje yra cukrus, tačiau jo kiekis turėtų būti griežtai ribojamas. Jei cukraus per daug gali sutrikti vaikučio medžiagų apykaita, pablogės apetitas, ims augti viršsvoris. Mažyliui iki 3 metų cukraus paros norma nuo 35 iki 50 g.
Iš konditerijos gaminių tokio amžiaus vaikams jau galima ragauti marmelado, vaisinės karamelės, uogienės, džemo, medaus (jei mažylis nealergiškas). Bendras konditerijos gaminių kiekis per parą neturėtų viršyti 10-15 g. Tačiau vietoje jų daug geriau rinktis šviežius vaisius bei uogas juose, skirtingai nei konditeriniuose saldumynuose, gausu mineralinių medžiagų ir vitaminų. Be abejo, vaisių ir uogų galima duoti kur kas daugiau.
Salotų baras
Tokio amžiaus vaikui siūlomų daržovių asortimentas jau gerokai platesnis, nei iki metų: ridikėliai, ridikai, svogūnų laiškai, česnakai, prieskoniniai žalumynai, špinatai, salotos. Vidutiniškai per dieną mažyliui reikia 120-150 g bulvių ir iki 200 g kitų daržovių. Kasdien būtina duoti šviežių (ar šaldytų) vaisių, uogų ir po 100-150 ml sulčių.
Vaikai iki 1,5 m. dažniausiai dar valgo po 5 kartus per dieną, nors kai kurie jau pereina ir prie 4 kartų maitinimo: pusryčiai, pietūs, pavakariai ir vakarienė.
Dantukai ne veltui dygsta
Po pirmojo gimtadienio dar ne visi vaikai noriai ragauja kietesnio maisto. Taigi daugelį patiekalų jiems būtina smulkinti, pertrinti. Tačiau vis dėlto nuosekliai pratinkite mažylį prie kramtymo ir kietesnių gabaliukų jo patiekaluose. Ilgai nelavinantys kramtymo įgūdžių vaikai vėliau itin nenoriai skanauja mėsos, daržovių, nepertrintų vaisių, o tai gali tapti maistingųjų medžiagų stygiaus organizme priežastimi.
Nuo 1,5 m. vaikučiams jau duodamas nebesutrintas minkštas maistas kruopų (nebe dribsnių) košės, apkepai, troškiniai, maltinukai.
Vyresniems nei 2 m. vaikams gaminami guliašai, ragu, troškinta ar kepta žuvis (būtina kruopščiai išvalyti kaulus!).
Šviežių daržovių salotos turėtų įeiti į kasdienį vaiko, vyresnio, nei 1 m., valgiaraštį. Iki 1,5 m. geriausia, jei salotas gamintumėte iš stambiai tarkuotų daržovių, vėliau jau galima jas ir smulkiau pjaustyti. Tokios daržovės duodamos ne tik pietums, prie mėsos ar žuvies patiekalų, bet ir pusryčiams ar vakarienei.
Saugokite vitaminus!
Norėdama išlaikyti patiekalų maistingumą, griežtai laikykitės jų gaminimo rekomendacijų.
Pieną virinkite ne ilgiau kaip 2-3 min., taigi į pieniškas košes jį pilkite jau bebaigiant virti kruopoms.
Mėsą geriau troškinti stambesniais gabalais, juos dėti jau į užvirusį vandenį. Tada mėsos paviršiuje sukimba riebalai ir į vandenį neišteka mėsos sultys.
Jei mėsos gabalėlius ar maltinukus apkepate dėkite į jau gerai įkaitusius riebalus: mėsos paviršiuje susidaro plutelė, kuri taip pat neleidžia ištekėti mėsos sultims.
Ypač svarbu taisyklingai ruošti daržoves. Jas lupdama ar skusdama, pasistenkite nupjauti kuo plonesnį sluoksnį luobelės, mat būtent viršutiniuose daržovių sluoksniuose susikaupia daugiausia vitaminų. Salotoms ir mišrainėms daržoves geriausia virti neluptas nedideliame vandens kiekyje arba troškinti garuose. Nuluptas ar nuskustas daržoves nerekomenduojama ilgam palikti mirkti vandenyje, mat taip išplaunami vitaminai ir mineralinės medžiagos. Virti geriausia kuo mažesniame vandens kiekyje ir, jei galima, tą daržovių nuovirą taip pat suvartokite gamindama patiekalus. Virimo laikas taip pat neturėtų viršyti rekomenduojamos normos: bulvės, kopūstai, morkos verdamos ne ilgiau kaip 25-30 min., burokai 1-1,5 val., cukinijos, špinatai, brokoliai, kalafiorai apie 10 min.
Šviežių daržovių salotos gaminamos prieš pat jų vartojimą, kadangi oro veikiami vitaminai smulkintuose produktuose yra daug greičiau, ypač naudingasis vitaminas C.
[/quote]
teisingai pasakyta...as irgi siaip nepradejau tik metukams suejus visko is kart...po truputuka, pamazu...nes pacios nescios budamos save priziurim sveikai valgom ir t.t. papildoma maista vaikuciui pradedam duoti kai kurios atsargiai, kitos apskritai tik pirktinem tyrem maitina...o po metu viska kisa is eiles...nesva teiskindamosis, kad vistiek vaikas prisivalgys visokio s...o o kas cia rase apie karves piena nuo 11 men., duoti gerti pasterizuota ir dar nevirinta...nu atleiskite...gal supyksite ir pradesite koneveikti mane, bet...absurdas mamos, nejaugi mazai info apie karves piena ir dar nevirinta kudikiui???
maniskei virs metuku as neduodu ir net nesiruosiu duoti karves pieno gerti, visaikita kalba apie kosiu balinima ar rugsciuosius opieno produktus kaip suris, jogurtas ir t.t.juos galima.
VA KIEK INFO MAMOS....(as atsiprasau, bet nesusilaikiau neidejusi nuorodeliu....)
http://www.mamosdien...dex.php?id=1298
http://www.tavovaika.../print/103.html ir t.t. ir t.t. SEKMES MAMYTES.
http://www.katalogas...ar-priesas.html
Papildyta:
[quote=laurrencja,2009 02 14, 17:30]
GREITASIS PLOVAS
Reikes:
1 pak. ryziu;
sauja farso;
1 nedidele morka;
2 saukstai pomidoro padazo svelnaus;
druskos
Ryzius isvirti ir perplauti saltu vandeniu. Farsa apkepint, sudet smulkiai kubeliais pjaustyta morka, pakept apie 5min. Idet pomidoro padazo, druskos padal skoni ir subert i puoda. tada sudet ryzius ten, ismaisyti ir pasildyti.
Tinka nuo 1m.
Pati dar nebandziau gamint sito, bet radau recepta ''Mazylis'' zurnale
na nezinau...keptas maistas riebaluose nuo metu???
Papildyta:
[quote=Truzka,2009 02 23, 10:19]mes irgi nevirinam nuo tada kai ji pradejom gerti, nuo 11 menesio. Jis ir taip pasterizuotas, o dar jei pavirintumem, visai neliktu jokiu vertingu medziagu
[/quote]
na nezinau...as turiu savo nuomone aoie karves pieno vartojima kaip pagridini maista....nemanau, kad kudikiams jis tinkamas yra....
Papildyta:
[quote=Laumiux,2007 11 26, 19:38]Ai, jei ne aš, tai užaugusią pasimatymuose bernai išmokys
.
Humoras čia, žinoma. Sunku mums su kramtymu. Jei maistą sutrinu grubiai, tai žiaugčioja, suvalgo tik kelis šaukštus. jei dar kokį įsiūlau - viską išvemia. O suplaktos suvalgo po 250 ml ir daugiau. Klausiau daktarės dėl to kramtymo, sakė, kad iš bėdos tinka ir piurė, svarbu, kad ne per žinduką, bet šaukšteliu būtų maitinama.
O dėl pirštų, tai jai patinka maistą tarp jų trinti ir žlekenti. Kol kas mano dukrytės supratimu, pirštukai tinkami viskam, tik ne valgiui burnytėm dėti.
TAip ir sėdžiu dabar pasimetus: nežinau, ar dėl to nerimauti ir skambinti pavojaus varpais, ar dar laukti...
[/quote]
zinai...tikrai nereikia kisti vaikui gabaliuku nepriklausomai, kad jau turi dantu arba jauturi 10 ar daugiau men., tiesiog ateis laikas ir kramtys...maniske nieko nekramte...taciau viena diena paeme ir pradejo kramtyti, svarbiausia, kad mamos kisdamos gabaus maisto tiesiog isgazdina ir atgraso vaika nuo valgymo...nes pacios pagavokite ar noretumet kad jums kistu gabalus maisto, jeigu jus ziaubciojat? labai kramtyti noretumet? as visada stengiuosi atsidurti viko kailyje ir pameginti suprasti...ir aciu dievui kol kas sekasi gerai.
Zinot paskaiciau kai kuriu pasisakymus ir pasibaisejau ka duodat kai kurios asavo mazgams...mokrobangeje ruostas maistas, keptas maistas, kotletai, zuvu pirsteliai, karves pienas ir t.t,metuku vaikuciui siaubas...ir po to stebites kodel jusu vaikai nevalgo...
atsiprasau jeigu kazka izeidziau, bet issakia savo nuomone