Mano dukrytės nevalgė jokių pirktinių košyčių. Sulčių pirktų irgi negėrė
Viską dariau pati. Dėl daržovių ekologiškumo, tikrai galima rasti koią tetulytę, kuri augina "sau", ekologiškai ... Blenderių irgi nenaudojau, jie truputį pakeičia skonį. Daržoves gerai sutrindavau šakute, mėsytę smulkiai pjaustydavau ir dar virdavau košes. Yra kukurūzų, maltų ryžių, kurioms tikrai nereikia didelių kramtymo pastangų Kitas košes truputį ilgiau pavirdavau ir patrindavau šakute
Paskaitymui Tikrai daug kam bus aiskiau, kaip elgtis
Keletą mėnesių Jūsų mažyliui pakakdavo mamos pieno arba atitinkamos pieno porcijos iš buteliuko. Tačiau dabar, augdamas vis didesnis, jis pradeda reikalauti ko nors daugiau. Kada geriausia kūdikiui pradėti duoti ir neskysto maisto? Nuo ko reikėtų pradėti?
Kada pradėti
Neskysto maisto vaikui reikėtų pradėti duoti baigiantis šeštajam mėnesiui - tai naujausios rekomendacijos. Didesnieji kūdikiai gali pareikalauti tokio maisto kiek anksčiau. Tačiau pienas (tiek motinos, tiek pienas iš miltelių) turi būti mažylio valgiaraščio pagrindas iki pirmųjų gyvenimo metų pabaigos arba ir ilgiau.
Nepaisant to, ką Jums tikriausiai sako Jūsų mamos, skubėti duoti neskysto maisto nėra reikalo. Tai, kokio amžiaus būdamas Jūsų mažylis pradės valgyti neskystus produktus, neturi ir niekuomet neturės jokios įtakos jo protui. Be to, reikia turėti omenyje, kad vaikams, kurie pradeda valgyti neskystą maistą neišgyvenę 6 mėnesių, dažnai būna gana sunku išmiegoti visą naktį; buvo atlikta daugybė bandymų - jie paneigė senus prietarus. Taigi neskubėkite ir nieko nedarykite per jėgą.
Metas kietesniam maisteliui
Jūsų vaikas yra pasirengęs susipažinti su neskystu maistu, kai jis:
Pradeda domėtis, ką valgo kiti žmonės.
Matydamas, kaip kiti ką nors valgo, krutina burnytę.
Nors iš krūties arba buteliuko išgėrė nemažą pieno porciją, vis tiek liko alkanas.
Neatstumia liežuvėliu šaukštelio, kai pabandote jį pamaitinti.
Gaudamas valgį, apatinę lūpą ne išpučia, o įtraukia.
Savarankiškai laiko galvutę vertikalioje padėtyje.
Šiek tiek pasiremdamas, lengvai išsilaiko sėdimoje padėtyje.
Pasirengimas
Kai pradėsite vaiką valgydinti neskystu maistu, darykite tai pamažu ir palaipsniui, pridėdama po vieną produktą. Kas savaitę pradėkite duoti po vieną naują produktą. Tai leis Jums nustatyti, ar mažylis nėra tam produktui alergiškas arba pernelyg jautrus. Turint alergiją kokiam nors valgiui, organizmas paprastai reaguoja veiduko ir vystyklais pridengtos odelės išbėrimais. Alergiją gali rodyti ir maisto atpylimas arba laisvos išmatos.
Vaikui nereikia nei suaugusiųjų maiste esančio cukraus, nei druskos. Todėl nedėkite jų į savo mažyliui ruošiamus patiekalus, nors jie Jums ir atrodytų neskanūs.
Visuomet maitinkite mažylį šaukšteliu. Niekuomet neduokite jam neskysto maisto buteliuke.
Pradėkite nuo košelių
Dauguma kūdikių pradeda nuo vaikiškų košelių, pagamintų iš vienos rūšies javų. Paprastai tai būna ryžių košelės, kurios labai lengvai virškinamos. Sumaišyta su motinos pienu, pieno milteliais arba vandeniu, košelė turi labai daug geležies ir B grupės vitaminų bei Jūsų vaikui reikalingų kalorijų. Sumaišykite košelę su atitinkamu kiekiu skysčio, kad Jūsų mažasis smaližius galėtų ją lengvai nuryti. Kai jau išmėginsite ryžių košeles, galite pamėginti pasiūlyti mažyliui kitokios košelės - pavyzdžiui, avižų arba miežių.
Pasisodinkite savo mažylį ant kelių arba pasodinkite į jo kėdutę ir duokite jam po vieną mažą šaukštelį, kad jis galėtų paragauti naujo patiekalo ir priprasti, jog jį reikia ne gerti, o valgyti. Iš pradžių mažylis tikriausiai suvalgys tik kelis šaukštelius (žinoma, jis toliau įprastais kiekiais maitinsis pienu). Jeigu jis sučiaupia lūpas arba atsisako valgyti nugręždamas galvutę - tai gali reikšti, jog jis tam dar nėra pasirengęs. Pamėginkite dar kartą po savaitės. Niekuomet neverskite vaiko valgyti. Kai ateis laikas, jis vienu kartu išvalgys pusę puodelio košės.
Metas daržovėms, o po to vaisiams
Kadangi geltonos daržovės, kaip antai moliūgai arba morkos, yra saldesnės nei žalios, iš pradžių vaikui geriau duoti žaliųjų žirnelių arba pupelių. Jeigu mažylis iš pat pradžių įpras prie saldesniųjų daržovių skonio, žaliosios daržovės gali jam jau niekada nebepatikti!
Kol Jūsų mažyliui nesueis 1 metukai, venkite burokų, ropių ir tamsiai žalių daržovių - pavyzdžiui, garbanotųjų kopūstų arba brokolių. Šios daržovės turi tokiam mažam vaikui per daug nitratų.
Dauguma kūdikių labai mėgsta vaisius - ar tai būtų trintas nunokęs bananas, trintos slyvos ar obuolių tyrelė. Tačiau kai kurie vaisiai bei pernelyg daug sulčių tokiems mažiems vaikams netinka.
Venkite citrusinių vaisių. Jie gali būti per rūgštūs Jūsų mažylio pilvukui; be to, nuo jų vaiką gali išberti. Citrusiniai vaisiai dažnai sukelia alerginę reakciją. Todėl reikėtų neskubėti jų duoti vaikui, kol jam nesueis dveji metukai. Be to, daugelis pediatrų pataria iki to laiko susilaikyti ir nuo citrusinių vaisių sulčių. Į kai kurias obuolių tyreles gamintojai įdeda cukraus ir prieskonių. Kol kas jų vaikui neduokite. Jeigu jau labai norite, duokite mažyliui tik vieną mažą sulčių porciją per dieną - jokiu būdu ne daugiau kaip 120 ml. Šviežius vaisius valgyti labai sveika, tačiau vaisių sultis daugiausia sudaro cukrus ir vanduo, ir jos nenumalšina troškulio net perpus tiek, kiek motinos pienas arba pienas iš miltelių. Išgėręs visą porciją sulčių, Jūsų mažylis gali ir toliau likti ištroškęs, tarsi apskritai nebūtų nieko gėręs. Sultis vaikui geriau pilti į puodelį, negu į buteliuką. Tada vaikas greitai įpras gerti nauju būdu ir netaps priklausomas nuo sulčių. Iš buteliukų sultis geriantys vaikai paprastai išgeria jų labai daug, pakeisdami jomis motinos pieną, pieną iš miltelių arba kitokius maistingus produktus.
Ar jau atėjo laikas mėsai?
Mėsa į vaiko mitybą paprastai įtraukiama besibaigiant šeštajam jo gyvenimo mėnesiui. Virta mėsa turi būti kruopščiai supjaustyta, sumalta arba sutrinta; paprastai mėsa geriau pasisavinama, kai ji būna sumaišyta su daržovėmis. Jeigu nuspręsite savo vaikui mėsos neduoti, įsitikinkite, ar jis valgydamas košeles su priedais arba gerdamas pieną iš miltelių gauna pakankamai geležies. Be to, daugybę geležies turi kiaušinio trynys, pupos ir riešutų sviestas (nepamirškite, kad sviestą galima pirkti tik vienalytės faktūros). Kai kurie kūdikiai gali turėti alergiją kiaušinių baltymams.
Pagrindinės žinios apie vaikų valgį
Pirmąkart ragaujančių neskystus produktus vaikų valgis turi būti minkštas, švelnus ir sutrintas. Daugeliui pirktinių produktų būdinga įvairi sudėtis, pritaikyta prie vaiko amžiaus, bei visokiausias įmanomas skonis. Nepirkite vaikui produktų su papildais - atidžiai skaitykite etiketes.
Galite vaikui valgį ruošti savarankiškai - maišytuvu sutrindama virtus vaisius ir daržoves.
Nepamirškite, kad visi produktai ir valgio gaminimo prietaisai turi būti švarūs ir kruopščiai nuplauti. O didesnį maisto kiekį padėkite į šaldiklį. Puikus variantas yra dėžės su ledu, kurias naudojant galima atšildyti po vieną valgio porciją (nuo dviejų iki keturių gabaliukų).
Nemaitinkite vaiko tiesiog iš stiklainiuko. Geriau įdėti truputį maisto į dubenėlį arba lėkštutę. Tada stiklainėlyje likęs maistas nesuges nuo sąlyčio su vaiko burnytėje esančiais fermentais, kurie maitinant lieka ant šaukštelio.
Valgymas rankytėmis
Baigiantis 8 arba 9 gyvenimo mėnesiui vaikai tobulina savo gebėjimą suimti daiktus smiliumi ir nykščiu. Jiems labai patinka įvairius smulkius daiktus imti pirštukais. Šiuo laikotarpiu jie entuziastingai pradeda bandyti ir savarankiškai valgyti. Tai puikus metas papildyti vaiko mitybą maistu, kurį jis gali valgyti rankomis.
Mažyliui sėdint duokite jam kelis gabaliukus maisto. Maistą padėkite tokioje vietoje, kad vaikas galėtų jį lengvai pasiekti. Jei padėsite maistą lėkštutėje arba dubenėlyje, netrukus indas bus apverstas aukštyn kojom! Ir tai mažajam smaližiui, be abejo, sukels daug džiaugsmo.
Niekuomet nemaitinkite vaiko per prievartą! Kai vaikui bus jau gana, jis sučiaups lūpas, nugręš galvutę arba atstums maistą. Tada baikite maitinti, pasakykite "Jau užtenka", nušluostykite mažyliui burnytę ir leiskite jam pažaisti.
Vaikai labai mėgstą maistą, kurį galima valgyti rankomis. Štai keletas išbandytų vaikų skanėstų:
kukurūzų dribsniai ir javainiai,
krekeriai arba piršteliai (nesūdyti),
bandelės,
gerai išvirti arba šutinti daržovių gabaliukai,
banano gabaliukai, nulupti kriaušių arba persikų gabaliukai, arba konservuoti vaisiai,
kiaušinienė arba gabaliukais supjaustytas vaikiškas omletas (1 kiaušinis, jokių priedų),
maži fermentinio sūrio gabaliukai,
virti makaronai,
maži duonos gabaliukai.
Būkite atsargūs
Ir kūdikiai, ir kiek vyresni vaikai kai kuriuos patiekalus valgydami gali paspringti.
Štai ko niekuomet savo vaikui neturėtumėte siūlyti:
nesmulkintų vynuogių, alyvuogių arba kitokių mažų, apvalių produktų,
ledinukų arba saldainių iš želės,
pakepintų kukurūzų,
žemės bei visų kitų riešutų,
kitokių kietų ir smulkių produktų.
Jeigu norite būti tikri, kad Jūsų vaikas valgydamas nepasprings, niekuomet nepalikite jo vieno. Tada, net jeigu mažylis užspringtų, galėsite greitai reaguoti ir padėti jam atsikrenkšti. Maitinkite vaiką tik sėdintį - geriausiai specialioje aukštoje kėdutėje.
Tolesnis žingsnis
Artėjant pirmajam Jūsų vaiko gimtadieniui, visiškai susmulkintus ir išmaišytus produktus palaipsniui keiskite ne tokios vienalytės struktūros valgiais. Mažyliui, kuris jau dabar ims pratintis prie minkštų maisto gabalėlių, vėliau bus lengviau pasisavinti įvairesnį maistą. Tačiau jeigu pastebėsite, kad jis ima springti, savaitę ar dvi nuo tokio maisto susilaikykite. Kai kurie jautresni vaikai bandys Jūsų kantrybę, kai mėginsite juos įpratinti prie ne tokio vienalyčio valgio.
Įdėję vaikui keletą minkštų gabaliukų iš savo lėkštės, leiskite jam pasimokyti valgyti savarankiškai. Pamatysite, kaip jis džiaugiasi valgydamas tą patį, ką ir Jūs. Be to, mažylis sužinos, kad valgant susitinka visa šeima.
Ruošdami sau įvairius minkštus valgius, nepamirškite prieš įberdami į juos druskos, cukraus ar kitokių prieskonių atidėti nedidelę porciją vaikui. Gerai būtų virtos daržovės, banano gabalėliai arba makaronai. Šių produktų nereikia smulkinti arba trinti maišytuvu. Svarbu, kad jie būtų minkšti, o jeigu reikia - sutrinti.
Dantys neturi reikšmės
Nepamirškite, kad neturite laukti, kol Jūsų mažyliui išdygs dantukai, kad galėtumėte duoti jam pirmiau aprašytų valgių. Krūminiai dantys vaikams išdygsta maždaug tik po vienerių metų. Jeigu Jūsų duodami produktai bus pakankamai minkšti, vaikas juos puikiai sukramtys ir dantenomis.
Med. dr. Suzanne Dixon
Keletą mėnesių Jūsų mažyliui pakakdavo mamos pieno arba atitinkamos pieno porcijos iš buteliuko. Tačiau dabar, augdamas vis didesnis, jis pradeda reikalauti ko nors daugiau. Kada geriausia kūdikiui pradėti duoti ir neskysto maisto? Nuo ko reikėtų pradėti?
Kada pradėti
Neskysto maisto vaikui reikėtų pradėti duoti baigiantis šeštajam mėnesiui - tai naujausios rekomendacijos. Didesnieji kūdikiai gali pareikalauti tokio maisto kiek anksčiau. Tačiau pienas (tiek motinos, tiek pienas iš miltelių) turi būti mažylio valgiaraščio pagrindas iki pirmųjų gyvenimo metų pabaigos arba ir ilgiau.
Nepaisant to, ką Jums tikriausiai sako Jūsų mamos, skubėti duoti neskysto maisto nėra reikalo. Tai, kokio amžiaus būdamas Jūsų mažylis pradės valgyti neskystus produktus, neturi ir niekuomet neturės jokios įtakos jo protui. Be to, reikia turėti omenyje, kad vaikams, kurie pradeda valgyti neskystą maistą neišgyvenę 6 mėnesių, dažnai būna gana sunku išmiegoti visą naktį; buvo atlikta daugybė bandymų - jie paneigė senus prietarus. Taigi neskubėkite ir nieko nedarykite per jėgą.
Metas kietesniam maisteliui
Jūsų vaikas yra pasirengęs susipažinti su neskystu maistu, kai jis:
Pradeda domėtis, ką valgo kiti žmonės.
Matydamas, kaip kiti ką nors valgo, krutina burnytę.
Nors iš krūties arba buteliuko išgėrė nemažą pieno porciją, vis tiek liko alkanas.
Neatstumia liežuvėliu šaukštelio, kai pabandote jį pamaitinti.
Gaudamas valgį, apatinę lūpą ne išpučia, o įtraukia.
Savarankiškai laiko galvutę vertikalioje padėtyje.
Šiek tiek pasiremdamas, lengvai išsilaiko sėdimoje padėtyje.
Pasirengimas
Kai pradėsite vaiką valgydinti neskystu maistu, darykite tai pamažu ir palaipsniui, pridėdama po vieną produktą. Kas savaitę pradėkite duoti po vieną naują produktą. Tai leis Jums nustatyti, ar mažylis nėra tam produktui alergiškas arba pernelyg jautrus. Turint alergiją kokiam nors valgiui, organizmas paprastai reaguoja veiduko ir vystyklais pridengtos odelės išbėrimais. Alergiją gali rodyti ir maisto atpylimas arba laisvos išmatos.
Vaikui nereikia nei suaugusiųjų maiste esančio cukraus, nei druskos. Todėl nedėkite jų į savo mažyliui ruošiamus patiekalus, nors jie Jums ir atrodytų neskanūs.
Visuomet maitinkite mažylį šaukšteliu. Niekuomet neduokite jam neskysto maisto buteliuke.
Pradėkite nuo košelių
Dauguma kūdikių pradeda nuo vaikiškų košelių, pagamintų iš vienos rūšies javų. Paprastai tai būna ryžių košelės, kurios labai lengvai virškinamos. Sumaišyta su motinos pienu, pieno milteliais arba vandeniu, košelė turi labai daug geležies ir B grupės vitaminų bei Jūsų vaikui reikalingų kalorijų. Sumaišykite košelę su atitinkamu kiekiu skysčio, kad Jūsų mažasis smaližius galėtų ją lengvai nuryti. Kai jau išmėginsite ryžių košeles, galite pamėginti pasiūlyti mažyliui kitokios košelės - pavyzdžiui, avižų arba miežių.
Pasisodinkite savo mažylį ant kelių arba pasodinkite į jo kėdutę ir duokite jam po vieną mažą šaukštelį, kad jis galėtų paragauti naujo patiekalo ir priprasti, jog jį reikia ne gerti, o valgyti. Iš pradžių mažylis tikriausiai suvalgys tik kelis šaukštelius (žinoma, jis toliau įprastais kiekiais maitinsis pienu). Jeigu jis sučiaupia lūpas arba atsisako valgyti nugręždamas galvutę - tai gali reikšti, jog jis tam dar nėra pasirengęs. Pamėginkite dar kartą po savaitės. Niekuomet neverskite vaiko valgyti. Kai ateis laikas, jis vienu kartu išvalgys pusę puodelio košės.
Metas daržovėms, o po to vaisiams
Kadangi geltonos daržovės, kaip antai moliūgai arba morkos, yra saldesnės nei žalios, iš pradžių vaikui geriau duoti žaliųjų žirnelių arba pupelių. Jeigu mažylis iš pat pradžių įpras prie saldesniųjų daržovių skonio, žaliosios daržovės gali jam jau niekada nebepatikti!
Kol Jūsų mažyliui nesueis 1 metukai, venkite burokų, ropių ir tamsiai žalių daržovių - pavyzdžiui, garbanotųjų kopūstų arba brokolių. Šios daržovės turi tokiam mažam vaikui per daug nitratų.
Dauguma kūdikių labai mėgsta vaisius - ar tai būtų trintas nunokęs bananas, trintos slyvos ar obuolių tyrelė. Tačiau kai kurie vaisiai bei pernelyg daug sulčių tokiems mažiems vaikams netinka.
Venkite citrusinių vaisių. Jie gali būti per rūgštūs Jūsų mažylio pilvukui; be to, nuo jų vaiką gali išberti. Citrusiniai vaisiai dažnai sukelia alerginę reakciją. Todėl reikėtų neskubėti jų duoti vaikui, kol jam nesueis dveji metukai. Be to, daugelis pediatrų pataria iki to laiko susilaikyti ir nuo citrusinių vaisių sulčių. Į kai kurias obuolių tyreles gamintojai įdeda cukraus ir prieskonių. Kol kas jų vaikui neduokite. Jeigu jau labai norite, duokite mažyliui tik vieną mažą sulčių porciją per dieną - jokiu būdu ne daugiau kaip 120 ml. Šviežius vaisius valgyti labai sveika, tačiau vaisių sultis daugiausia sudaro cukrus ir vanduo, ir jos nenumalšina troškulio net perpus tiek, kiek motinos pienas arba pienas iš miltelių. Išgėręs visą porciją sulčių, Jūsų mažylis gali ir toliau likti ištroškęs, tarsi apskritai nebūtų nieko gėręs. Sultis vaikui geriau pilti į puodelį, negu į buteliuką. Tada vaikas greitai įpras gerti nauju būdu ir netaps priklausomas nuo sulčių. Iš buteliukų sultis geriantys vaikai paprastai išgeria jų labai daug, pakeisdami jomis motinos pieną, pieną iš miltelių arba kitokius maistingus produktus.
Ar jau atėjo laikas mėsai?
Mėsa į vaiko mitybą paprastai įtraukiama besibaigiant šeštajam jo gyvenimo mėnesiui. Virta mėsa turi būti kruopščiai supjaustyta, sumalta arba sutrinta; paprastai mėsa geriau pasisavinama, kai ji būna sumaišyta su daržovėmis. Jeigu nuspręsite savo vaikui mėsos neduoti, įsitikinkite, ar jis valgydamas košeles su priedais arba gerdamas pieną iš miltelių gauna pakankamai geležies. Be to, daugybę geležies turi kiaušinio trynys, pupos ir riešutų sviestas (nepamirškite, kad sviestą galima pirkti tik vienalytės faktūros). Kai kurie kūdikiai gali turėti alergiją kiaušinių baltymams.
Pagrindinės žinios apie vaikų valgį
Pirmąkart ragaujančių neskystus produktus vaikų valgis turi būti minkštas, švelnus ir sutrintas. Daugeliui pirktinių produktų būdinga įvairi sudėtis, pritaikyta prie vaiko amžiaus, bei visokiausias įmanomas skonis. Nepirkite vaikui produktų su papildais - atidžiai skaitykite etiketes.
Galite vaikui valgį ruošti savarankiškai - maišytuvu sutrindama virtus vaisius ir daržoves.
Nepamirškite, kad visi produktai ir valgio gaminimo prietaisai turi būti švarūs ir kruopščiai nuplauti. O didesnį maisto kiekį padėkite į šaldiklį. Puikus variantas yra dėžės su ledu, kurias naudojant galima atšildyti po vieną valgio porciją (nuo dviejų iki keturių gabaliukų).
Nemaitinkite vaiko tiesiog iš stiklainiuko. Geriau įdėti truputį maisto į dubenėlį arba lėkštutę. Tada stiklainėlyje likęs maistas nesuges nuo sąlyčio su vaiko burnytėje esančiais fermentais, kurie maitinant lieka ant šaukštelio.
Valgymas rankytėmis
Baigiantis 8 arba 9 gyvenimo mėnesiui vaikai tobulina savo gebėjimą suimti daiktus smiliumi ir nykščiu. Jiems labai patinka įvairius smulkius daiktus imti pirštukais. Šiuo laikotarpiu jie entuziastingai pradeda bandyti ir savarankiškai valgyti. Tai puikus metas papildyti vaiko mitybą maistu, kurį jis gali valgyti rankomis.
Mažyliui sėdint duokite jam kelis gabaliukus maisto. Maistą padėkite tokioje vietoje, kad vaikas galėtų jį lengvai pasiekti. Jei padėsite maistą lėkštutėje arba dubenėlyje, netrukus indas bus apverstas aukštyn kojom! Ir tai mažajam smaližiui, be abejo, sukels daug džiaugsmo.
Niekuomet nemaitinkite vaiko per prievartą! Kai vaikui bus jau gana, jis sučiaups lūpas, nugręš galvutę arba atstums maistą. Tada baikite maitinti, pasakykite "Jau užtenka", nušluostykite mažyliui burnytę ir leiskite jam pažaisti.
Vaikai labai mėgstą maistą, kurį galima valgyti rankomis. Štai keletas išbandytų vaikų skanėstų:
kukurūzų dribsniai ir javainiai,
krekeriai arba piršteliai (nesūdyti),
bandelės,
gerai išvirti arba šutinti daržovių gabaliukai,
banano gabaliukai, nulupti kriaušių arba persikų gabaliukai, arba konservuoti vaisiai,
kiaušinienė arba gabaliukais supjaustytas vaikiškas omletas (1 kiaušinis, jokių priedų),
maži fermentinio sūrio gabaliukai,
virti makaronai,
maži duonos gabaliukai.
Būkite atsargūs
Ir kūdikiai, ir kiek vyresni vaikai kai kuriuos patiekalus valgydami gali paspringti.
Štai ko niekuomet savo vaikui neturėtumėte siūlyti:
nesmulkintų vynuogių, alyvuogių arba kitokių mažų, apvalių produktų,
ledinukų arba saldainių iš želės,
pakepintų kukurūzų,
žemės bei visų kitų riešutų,
kitokių kietų ir smulkių produktų.
Jeigu norite būti tikri, kad Jūsų vaikas valgydamas nepasprings, niekuomet nepalikite jo vieno. Tada, net jeigu mažylis užspringtų, galėsite greitai reaguoti ir padėti jam atsikrenkšti. Maitinkite vaiką tik sėdintį - geriausiai specialioje aukštoje kėdutėje.
Tolesnis žingsnis
Artėjant pirmajam Jūsų vaiko gimtadieniui, visiškai susmulkintus ir išmaišytus produktus palaipsniui keiskite ne tokios vienalytės struktūros valgiais. Mažyliui, kuris jau dabar ims pratintis prie minkštų maisto gabalėlių, vėliau bus lengviau pasisavinti įvairesnį maistą. Tačiau jeigu pastebėsite, kad jis ima springti, savaitę ar dvi nuo tokio maisto susilaikykite. Kai kurie jautresni vaikai bandys Jūsų kantrybę, kai mėginsite juos įpratinti prie ne tokio vienalyčio valgio.
Įdėję vaikui keletą minkštų gabaliukų iš savo lėkštės, leiskite jam pasimokyti valgyti savarankiškai. Pamatysite, kaip jis džiaugiasi valgydamas tą patį, ką ir Jūs. Be to, mažylis sužinos, kad valgant susitinka visa šeima.
Ruošdami sau įvairius minkštus valgius, nepamirškite prieš įberdami į juos druskos, cukraus ar kitokių prieskonių atidėti nedidelę porciją vaikui. Gerai būtų virtos daržovės, banano gabalėliai arba makaronai. Šių produktų nereikia smulkinti arba trinti maišytuvu. Svarbu, kad jie būtų minkšti, o jeigu reikia - sutrinti.
Dantys neturi reikšmės
Nepamirškite, kad neturite laukti, kol Jūsų mažyliui išdygs dantukai, kad galėtumėte duoti jam pirmiau aprašytų valgių. Krūminiai dantys vaikams išdygsta maždaug tik po vienerių metų. Jeigu Jūsų duodami produktai bus pakankamai minkšti, vaikas juos puikiai sukramtys ir dantenomis.
Med. dr. Suzanne Dixon
Sename ''Tavo vaikas''žurnale(2001/6)radau kaip pasigamint tyrelių žiemai.Nebandžiau,bet pabandysiu ,nes greit prasidės daržovių metas.
Taigi keletas derinukų
1. 3 dalys kriaušių ir viena dalis raudonųjų serbentų;
2. 1 dalis svarainių,2 dalys moliūgų, ir 0,5 dalies morkų;
3. 2dalys juodųjų serbentų,0,5 dalies šaltalankių ir 1 dalis moliūgų;
4.2 dalys obuolių ir 1 dalis moliūgų.
Gaminti reiktų taip:produktus reiktų blanširuoti(2-3 min. įmesti į 90-95 C)temperatūros vandenį),tada trinant per sietelį lengvai atskirti žievelę(svarainius reiktų 2-5 min.pavirti).Tada sudėti į stiklainius ir juos įstatyti į puodą su vandeniu(į puodo dugną reiktų įtiest rankšluostį ,kad besuskiltų)Vandens įpilti ,kas vos ne iki indelio krašto.Į košelės viršutinį sluoksnį įstatyti termometrą.Kai padala pasieks 95-98 C,indelius išimti,sandariai užsukti,apversti dangteliais į apačią ir parą šiltai apkloti.
Tokios tyrelės gali būti gaminamos be cukraus.
Daržovių tyreles gaminti įvairiu santykiu imant morkų,agurkų,cukinijų(morkų ,agurkų ,piomidorų).Tinka įvairūs kopūstai,burokėliai,cukinijos ,patisonai.Tik gaminant vien iš daržovių reikia nepamiršti įberti šiek tiek druskos.
SĖKMĖS BANDANT IR PRANEŠKIT ,AR KAS NORS SKANAUS PAVYKO
Beje,aš pati sau kiekvienais metais darausi obuolių tyrelę žiemai.Man baisiai patinka.Geriausia pasirinkti nelabai saldžius ,bet nunokusius ,net pernokusius,obuolius .Juos smulkiai supjaustyti arba sutarkuoti(sau įdedu šiek tiek cinamono,bet tai nebūtina),sudedu į puodą ,įpilu šoek tiek vandens ir pakaitinu.Obuoliai tiesiog suyra ir tada sudedu į indelius ir laukiu žiemos ,kai galiu tokią tyrę kabliuoti.Negalima dėti nė lašo cukraus ,nes tada pradės rūgti.
Taigi keletas derinukų
1. 3 dalys kriaušių ir viena dalis raudonųjų serbentų;
2. 1 dalis svarainių,2 dalys moliūgų, ir 0,5 dalies morkų;
3. 2dalys juodųjų serbentų,0,5 dalies šaltalankių ir 1 dalis moliūgų;
4.2 dalys obuolių ir 1 dalis moliūgų.
Gaminti reiktų taip:produktus reiktų blanširuoti(2-3 min. įmesti į 90-95 C)temperatūros vandenį),tada trinant per sietelį lengvai atskirti žievelę(svarainius reiktų 2-5 min.pavirti).Tada sudėti į stiklainius ir juos įstatyti į puodą su vandeniu(į puodo dugną reiktų įtiest rankšluostį ,kad besuskiltų)Vandens įpilti ,kas vos ne iki indelio krašto.Į košelės viršutinį sluoksnį įstatyti termometrą.Kai padala pasieks 95-98 C,indelius išimti,sandariai užsukti,apversti dangteliais į apačią ir parą šiltai apkloti.
Tokios tyrelės gali būti gaminamos be cukraus.
Daržovių tyreles gaminti įvairiu santykiu imant morkų,agurkų,cukinijų(morkų ,agurkų ,piomidorų).Tinka įvairūs kopūstai,burokėliai,cukinijos ,patisonai.Tik gaminant vien iš daržovių reikia nepamiršti įberti šiek tiek druskos.
SĖKMĖS BANDANT IR PRANEŠKIT ,AR KAS NORS SKANAUS PAVYKO
Beje,aš pati sau kiekvienais metais darausi obuolių tyrelę žiemai.Man baisiai patinka.Geriausia pasirinkti nelabai saldžius ,bet nunokusius ,net pernokusius,obuolius .Juos smulkiai supjaustyti arba sutarkuoti(sau įdedu šiek tiek cinamono,bet tai nebūtina),sudedu į puodą ,įpilu šoek tiek vandens ir pakaitinu.Obuoliai tiesiog suyra ir tada sudedu į indelius ir laukiu žiemos ,kai galiu tokią tyrę kabliuoti.Negalima dėti nė lašo cukraus ,nes tada pradės rūgti.
Savo sūneliui daržovių tyreles pradejau daryti kai tik pradėjau maitinti kietu maistu (4 mėn.), toks receptas:
kopūsto, bulvių ir morkų vienodmis dalimis. Pirma įmetu virti supjaustytą kopųstą, verda kol supjaustau smulkiai morkas, tada sumetusi morkas verdu dar apie 10-15min ir sumetu supjaustytas bulves. Tada susmulkinti su visunuoviru, nes kai verdi uždengus puoda daug vandens nugaruoja, bet išvirti užtenka.
Po koio mėnesio pradėjau virti piene.
O kai Emiliui sukako 6 mėn pradėjau virti vištienos sultinyje ir ta vištiena kartu susmulkinu.
Paįvairinimui į tyrele įdedu ankštinių daržovių arba pomidorų ir pan.
kopūsto, bulvių ir morkų vienodmis dalimis. Pirma įmetu virti supjaustytą kopųstą, verda kol supjaustau smulkiai morkas, tada sumetusi morkas verdu dar apie 10-15min ir sumetu supjaustytas bulves. Tada susmulkinti su visunuoviru, nes kai verdi uždengus puoda daug vandens nugaruoja, bet išvirti užtenka.
Po koio mėnesio pradėjau virti piene.
O kai Emiliui sukako 6 mėn pradėjau virti vištienos sultinyje ir ta vištiena kartu susmulkinu.
Paįvairinimui į tyrele įdedu ankštinių daržovių arba pomidorų ir pan.
''Tavo vaikas''žurnale (2001/6)radau tokią informaciją apie uogas ir daržoves:
agrastas-nulupus odelę ir sutrynus tinka nuo 6 mėn.
aronija-sultys tinka nuo5 mėn.
arbūzas-pašalinus kaulelius nuo 5 mėn.
avietės-sultys tinka nuo 5 mėn.
bananas -nuo 10mėn(čia nustebino )
braškės-sutrintos duodamos nuo 10 mėn,jei vaikas nealergiškas
mėlynės-sultys nuo 4 mėn.
persikas -nuo 7 mėn .,tik be odelės
citrina-neduoti iki 12 mėn.
greifrutas-nuo metų
kriaušė-nuo 7 mėn.
obuolys -trintas nuo 4 mėn.
kivi-nuo 9 mėn.
mandarinai-neturi didesnės naudos
apelsinas-nealergiškam vaikui nuo 10 mėn.
serbentai-sultys nuo 5 mėn.,pertrintos uogos nuo metų.
slyvos-jei užkietėję viduriai ,galima duoti nuo 6 mėn,bet geriau tinka vyresniems vaikams
vynuogės-sutrintos be odelės ir kauliukų tinka nuo 6 mėn.
Daržovės:
baklažanai-nuo 7 mėn.
brokoliai-nuo 7 mėn
briuselio kopūstai -nuo 7 mėn.
burokėliai - trinka virti nuo 7 mėn.
šparaginės pupelės -tinka virti nuo 7 mėn.
žirneliai-tinka į piurė nuo 7 mėn.
žiediniai kopūstai -nuo 7 mėn.
kukurūzaio -nuo metų
morka-sultys nuo 5 mėn.,sutrinta ir virta -nuo 6 mėn.
agurkas-tinka nuo metų ,tik be odelės(beje,mažiausiai vertinga mūsų daržų daržovė vaikui)
bulvė-tinka nuo 6 mėn.
paprika-virta arbatroškinta nuo 10 mėn.
pomidoras-virti tinka nuo 7 mėn.
salotos -nuo 10 nėn.
Pati nieko nesugalvojau ,tik nurašiau
agrastas-nulupus odelę ir sutrynus tinka nuo 6 mėn.
aronija-sultys tinka nuo5 mėn.
arbūzas-pašalinus kaulelius nuo 5 mėn.
avietės-sultys tinka nuo 5 mėn.
bananas -nuo 10mėn(čia nustebino )
braškės-sutrintos duodamos nuo 10 mėn,jei vaikas nealergiškas
mėlynės-sultys nuo 4 mėn.
persikas -nuo 7 mėn .,tik be odelės
citrina-neduoti iki 12 mėn.
greifrutas-nuo metų
kriaušė-nuo 7 mėn.
obuolys -trintas nuo 4 mėn.
kivi-nuo 9 mėn.
mandarinai-neturi didesnės naudos
apelsinas-nealergiškam vaikui nuo 10 mėn.
serbentai-sultys nuo 5 mėn.,pertrintos uogos nuo metų.
slyvos-jei užkietėję viduriai ,galima duoti nuo 6 mėn,bet geriau tinka vyresniems vaikams
vynuogės-sutrintos be odelės ir kauliukų tinka nuo 6 mėn.
Daržovės:
baklažanai-nuo 7 mėn.
brokoliai-nuo 7 mėn
briuselio kopūstai -nuo 7 mėn.
burokėliai - trinka virti nuo 7 mėn.
šparaginės pupelės -tinka virti nuo 7 mėn.
žirneliai-tinka į piurė nuo 7 mėn.
žiediniai kopūstai -nuo 7 mėn.
kukurūzaio -nuo metų
morka-sultys nuo 5 mėn.,sutrinta ir virta -nuo 6 mėn.
agurkas-tinka nuo metų ,tik be odelės(beje,mažiausiai vertinga mūsų daržų daržovė vaikui)
bulvė-tinka nuo 6 mėn.
paprika-virta arbatroškinta nuo 10 mėn.
pomidoras-virti tinka nuo 7 mėn.
salotos -nuo 10 nėn.
Pati nieko nesugalvojau ,tik nurašiau
kadangi radau prieštaravimų, žurnaluose Tavo vaikas 2001/6 metų ir 2005.07, nuo kada galima valgyti vaisius ir daržoves - tai bandau parašyti "naujausių" pasiūlymų santrauką:
Agrastas- iki 1 m. šių uogų negalima, o iki maždaug 5 m. geriau gerti tik sulčių.
Braškė, daržo žemuogė - 10-12 mėn. galima pradėti duoti tik po pusę sutrintos braškės ar kelias žemuoges.
Kriaušė - kūdikiui kriaušių tyrelės galima ne anksčiau nei nuo 10-12 mėn. ir tik 1-2 šaukštelius.
Obuolys - 1-2 šaukštelius obuolių košelės galima suvalgyti nuo 6 mėn., kiekį didinant iki 1 obuolio per dieną.
Rabarbarai - iki 1 m. rabarbaro duoti nereikia, nes dar silpni inkstukai.
Slyva - 1-2 slyvų tyrės ar sulčių galima duoti 11-12 mėn. kūdikiui. Kompoto ar džemo valgyti galima maždaug nuo 1m.
Serbentai - nuo 1m. uogų galima ~ 50g. Kūdikiui serbentai nepatartini.
Vyšnia, trešnė - suvalgyti po 2-3 nuluptas uogytes per dieną vaikui galima į pirmųjų metų pabaigą.
Svarainis - iki 1 m. vaikui visiškai netinka.
Agurkas - vaikučiui galima artėjant pirmajam gimtadieniui.
Agurotis, cukinija, patisonas, moliūgas - moliūginių daržovių kūdikiui galima dėti į košytes.
Bulvė - keptų bulvių patiekalų vaikui iki 3m negalima.
Burokas - šiek tiek sriubytės tirščių galima duoti jau 10-11 mėn vaikučiui.
Česnakas - česnako ,net tik įtrinto į mėsytę, vaikui galima maždaug nuo 3-5 m.
Kopūstas - tinka vaikui nuo 6 mėn.
Morka - žalių morkų ir jų sulčių vaikui iki 1 m. negalima, o virtų dedama į pirmas daržovių košeles.
Pomidoras - galima ne anksčiau kaip nuo 1m..
Agrastas- iki 1 m. šių uogų negalima, o iki maždaug 5 m. geriau gerti tik sulčių.
Braškė, daržo žemuogė - 10-12 mėn. galima pradėti duoti tik po pusę sutrintos braškės ar kelias žemuoges.
Kriaušė - kūdikiui kriaušių tyrelės galima ne anksčiau nei nuo 10-12 mėn. ir tik 1-2 šaukštelius.
Obuolys - 1-2 šaukštelius obuolių košelės galima suvalgyti nuo 6 mėn., kiekį didinant iki 1 obuolio per dieną.
Rabarbarai - iki 1 m. rabarbaro duoti nereikia, nes dar silpni inkstukai.
Slyva - 1-2 slyvų tyrės ar sulčių galima duoti 11-12 mėn. kūdikiui. Kompoto ar džemo valgyti galima maždaug nuo 1m.
Serbentai - nuo 1m. uogų galima ~ 50g. Kūdikiui serbentai nepatartini.
Vyšnia, trešnė - suvalgyti po 2-3 nuluptas uogytes per dieną vaikui galima į pirmųjų metų pabaigą.
Svarainis - iki 1 m. vaikui visiškai netinka.
Agurkas - vaikučiui galima artėjant pirmajam gimtadieniui.
Agurotis, cukinija, patisonas, moliūgas - moliūginių daržovių kūdikiui galima dėti į košytes.
Bulvė - keptų bulvių patiekalų vaikui iki 3m negalima.
Burokas - šiek tiek sriubytės tirščių galima duoti jau 10-11 mėn vaikučiui.
Česnakas - česnako ,net tik įtrinto į mėsytę, vaikui galima maždaug nuo 3-5 m.
Kopūstas - tinka vaikui nuo 6 mėn.
Morka - žalių morkų ir jų sulčių vaikui iki 1 m. negalima, o virtų dedama į pirmas daržovių košeles.
Pomidoras - galima ne anksčiau kaip nuo 1m..
Mes jau seniausiai atsisakeme visokiausiu Hipp tyreliu. O mazoji kai paragavo namu salygomis isvirtu tyreliu, tai pirktiniu jau net nebenoriai valgo. Aisku geriausia virti paciom. Mes tai ivairiai verdam. Jautienos, versienos ar viestienos gabaliukus su ivairiausiom darzovem Mano mazajai ipac labai patinka su kalafijorais, cukinijom, pomidorais. Seniau trindavom savo isvirtas tyreles per sietkeli. Bet nusipirkom paprasta darzoviu smulkintuva ir isvirtas darzoves su mesyte labai lengvai ir greitai pertrinam, tik per keleta sekundziu. Super daiktas, kad nesivargint
urba,sultis tai labai paprastai:dedu juodujų serbentų (jie stiprina kraują ir reguliuoja vidurius), obuolių juos dabar perkam nes mūsų dar neprisirpę ir viskas. Arba vyšnios jos irgi reguliuoja vidurius, kelias avietes, raudonų serbentų. Kažkokių konkrečių receptų net neturiu, kol dar uogų yra, stengiuosi naudotis proga. Tik nepamiršk atskiesti virintu vandeniu, nors aš neskiedžiu ir cukraus nededu ir skanaus!
is pradziu ir as pirkau tyreles hipp ir t.t.bet viena diena pabodo vis lakstineti i parduotuve, tai nusprendziau gaminti pati ir kuo puikiausiai man pavyko nieko sunkaus...ir to laiko ne tiek jau daug uzima...
visu pirma: nusipirkau trintuva -maisiklis VITEK firmos pati pigiausia uz 34lt
antra: darzoviu (morku, cukinija, moliuga, bulviu, zirneliu zaliu, pupeliu, ziedinio kopusto, kkopusta,petrazoliu uzsisaldziau paskaninimui)
trecia: vaisiu (bananu, persiku, obuoliu, kriausiu...)
ketvirta:mesos (1kg.versienos, 1kg.jautienos, vistienos file ar krutinele, kalakuto)susipjausciau porcijom ir uzsaldziau, pries kiekviena maitinima issitraukiu is kameros porcija
penkta: improvizuoti...pvz. i vandeni sudedi puse morkos, zied.kopusto viena nupjauni galvute, zirneli ar du, bulve nedidele,gabaleli apie 20g. mesytes, pabaigoje petrazoles trupineli paskaninimui, na ir trupineli druskos viska isverdu, o poto sudedu i inda gilu ir sutrinu su trintuvu...atvesta iki tam reikiamos temperaturos ir tikras gardumelis mano mazyliui manau ir jusu:)
sesta:valgio metu ar po valgio nepamirtsti duoti atsigerti ar pieniuko ar siaip vandenuko...
septinta:atsirugti,,,
astunta:ko daugiau reikia sociai pavalgius pailseti bei gerai jaustis..
visu pirma: nusipirkau trintuva -maisiklis VITEK firmos pati pigiausia uz 34lt
antra: darzoviu (morku, cukinija, moliuga, bulviu, zirneliu zaliu, pupeliu, ziedinio kopusto, kkopusta,petrazoliu uzsisaldziau paskaninimui)
trecia: vaisiu (bananu, persiku, obuoliu, kriausiu...)
ketvirta:mesos (1kg.versienos, 1kg.jautienos, vistienos file ar krutinele, kalakuto)susipjausciau porcijom ir uzsaldziau, pries kiekviena maitinima issitraukiu is kameros porcija
penkta: improvizuoti...pvz. i vandeni sudedi puse morkos, zied.kopusto viena nupjauni galvute, zirneli ar du, bulve nedidele,gabaleli apie 20g. mesytes, pabaigoje petrazoles trupineli paskaninimui, na ir trupineli druskos viska isverdu, o poto sudedu i inda gilu ir sutrinu su trintuvu...atvesta iki tam reikiamos temperaturos ir tikras gardumelis mano mazyliui manau ir jusu:)
sesta:valgio metu ar po valgio nepamirtsti duoti atsigerti ar pieniuko ar siaip vandenuko...
septinta:atsirugti,,,
astunta:ko daugiau reikia sociai pavalgius pailseti bei gerai jaustis..
QUOTE(urba @ 2005 07 27, 12:24)
Sakykit mamytes o kaip kosyte verdat su mesyte Mes darzoviu tai jau 1.5men.valgom galvoju reiks jau ir mesytes truputeli ivest Ar atskirai isverdat mesyte ir darz.kose, ar pirma isverdat mesyte ir tam paciam vandeni verdat darzoves, ir poto viska sutrinat blenderiu O ar gerai susismulkina mesyte blenderiu
Aš įdedu į vandenį gabalą mėsos, kai užverda, skystimą nupilu ir įpilu naujo vandens, tada paverdu biški mėsytę ir į tą patį vandenį dedu daržoves, viską išverdu ir susmulkinu blenderiu. Aišku palieku biški nuoviro, kad košė nebūtų tokia sausa. prieš blenderiuojant mėsą suplėšau mažesniais gabaliukais ir viskas labai susismulkina. Anksčiau mėsą viriau atskirai, paskui nusprendžiau viską virt kartu.
QUOTE(monia @ 2005 08 03, 15:09)
ketvirta:mesos (1kg.versienos, 1kg.jautienos, vistienos file ar krutinele, kalakuto)susipjausciau porcijom ir uzsaldziau, pries kiekviena maitinima issitraukiu is kameros porcija
penkta: improvizuoti...pvz. i vandeni sudedi puse morkos, zied.kopusto viena nupjauni galvute, zirneli ar du, bulve nedidele,gabaleli apie 20g. mesytes, pabaigoje petrazoles trupineli paskaninimui, na ir trupineli druskos viska isverdu, o poto sudedu i inda gilu ir sutrinu su trintuvu...
penkta: improvizuoti...pvz. i vandeni sudedi puse morkos, zied.kopusto viena nupjauni galvute, zirneli ar du, bulve nedidele,gabaleli apie 20g. mesytes, pabaigoje petrazoles trupineli paskaninimui, na ir trupineli druskos viska isverdu, o poto sudedu i inda gilu ir sutrinu su trintuvu...
O mėsytę šaldai porcijom, kaip suprantu, žalią, nevirtą? Aš kažkada skaičiau, kad mažiukams mėsytę reikia labai ilgai virti (apie valandą berods), tai kad nereiktų to daryti kiekvieną kartą, aš išvirdavau didelį gabalą ir tuomet padalindavau dienos porcijomis, ir jau sutrindavau kartu su šviežiai išvirtomis daržovėmis. Tik dabar kažkaip pradėjau dėl to abejoti, nes atrodo, kad maistas šaldiklyje persiima kažkokiu šaldytuvo kvapu. O tau išverda gerai mėsytė kartu su daržovėmis per 20 min?
As darau vienintele tyrele, iskepu obuoli alyvini, kadangi rugstokas, praskiedziu fruktozes sirupiuku. Bet gal pas kazka saldus alyviniai obuoliai