sveiki, malonu rasti "nemirusią" temą
Sansara - šaunuolė. tavo loginės išvados (su nedidele praktika
) dėl kontrasto labai teisingos.
reikia skirti negatyvo kontrastingumą ir skanavimo metu atsiradusi kontrastą (tiksliau užkeliama tam, kad atsikratyti to skaitmeninio pilkumo).
o juostelės iš tiesų nėra tokios jau skirtingos. labaiu priklauso nuo ryškalo, jo koncentracijos ir rotacijos (sukimo bakelyje). juk kas vyksta ryškinant? šviesi zona (negatyve juoda) intensyviau reaguoja ir greičiau išsekina ryškalą. tamsi - negatyve skaidri) mažiau reaguoja ir ryškalo nesekina. dabar taikom aukščiau išvardintus parametrus:
1. ryškalo tipas - į chemiją nesigilinsiu, bo tuos pavadinimus sunku prisiminti, bet yra kontrastingai ryškinantys ir netaip, smulkiagrudžiai ir pan.
2. koncentracija - kuo didesnė ryškalo koncentracija, tuo aktyviau jis veikia tamsią negatyvo zoną (šviesas) ir neišsenka jo resursai. todėl gaunamas tamsus (storas, sodrus) negatyvas, su visiškai skaidriomis tamsos zonomis skylėmis). o kai reikia daryti nuotrauką matome, kad išeina tik balta ir juoda. o vat jei ryškalo koncentracija maža, tai jo veikimo schema kiek kitokia: jis greitai pavargsta ryškinti šviesas ir daugiau dėmesio skiria tamsoms (šešėliams, tamsiems plaukams ir pan.) ir juos gerai pradirba.
3. rotacija (agitacija, maišymas - kaip norit, taip ir vadinkit). šis faktorius sąveikauja su nr.2. tieiogiai. kuo dažniau ryškalas maišomas, tuo dažniau juis atsinaujina prie tamsių negatyvo zonų, ne taip pavargsta ir aktyviai ryškina šviesas. tuo keliamas kontrastas.
todėl gauname du svarbius dalykus - ryškalo koncentraciją ir maišymą ryškinimo metu. vat čia ir yra individualus dalykas kiekvienai juostai, ryškalui ir norimam rezultatui. nuo paskutinio posto vis paeksperimentuodavau su ryškinimu mažos koncentracijos ryškale. padariau sau išvadą. mažai maišyti galima tik labai silpnos koncentracijos ryškale. kitaip gaunasi tai, ką rodžiau porą lapų atgal. be to man labiau patiko "skalauti", t.y. ne sukti, bet iškelinėti dalinai spiralę iš bakelio ir vėl nardinti (žinoma tamsoje). įtariu dėl sukimo bakelyje susidaro sūkuriai, kurie irgi kažkaip sluoksniuoja ryškalą, o pilnai jis susimašo tik radikalesniais būdais (apvertus arba iškėlus/panardinus spiralę).
vat vakarykščio ryškinimo pvz. juosta ilford pan f iso 50, kurios laikas pasibaigė prieš metus. eksponuota kaip iso 100. ryškianu ilford lc29 (kur fototechnika prekiauja). skiedžiau ne 1+29 (kaip maximaliai rekomenduoja gamintojas), o 1+46 (t.y. 10 ml ryškalo ir 460 ml vandens). ryškinau 17:30 min. 1 min pastoviai mašiau, sekančias 2 - kas 10 sec., po to 2 min kas 30 sec, po to kas minutę o pabaigiau 2 kartus kas 2 min. rezultate tai, ko ir norėjau. nėra "juodumo" negatyve ir visiškai skaidrių skylių, išskyrus tą gėlės juodą foną). skanuojant aišku kiek pasikeitė vaizdas:
p.s. atsiprašau už padrikai dėstomas mintis. namų ruoša vis atitraukia. tad bandysiu trumpesniais postais.
Papildyta:dėl grūdo. iš ties 6x6 negatyve grūdą sunku rasti, jei nebent specialiai jį "daryti" - šiltesniam ryškale pvz. ryškinti.
dėl darymo savarankiškai. iš savo kuklios patirties (dariau pats gal kokius 7-8 kartus) pasakysiu, kad pradžioje bus vien nusivylimas ir krūva sugadintų kadrų (nebent kas šalia mokantis stovės ir paaiškins). aš gi einu savo klaidų ir bandymų keliu. tai vat. didintuvas jau yra gerai. tikslaiu žiūrint koks - jei čia tas mokyklinis UPA lagaminėlyje, tai jau tikrai geriau skanuoti planšetiniu. 9x13 gal dar ir galima su juo daryti. bet. yra didelis bet. čia gali gauti tik multikontrastinį popierių. o jis suponuoja darbą su specialiais filtrais (fototechnikoje 100 lt kainuoja...). be jų rezultatas ne koks. su jais daugiau galimybių.
žodžiu rašyti čia galima valandų valandas. reikia daryti susitikimą
.
jei Viktor siūlo - reikia pasinaudoti. iš jo paminėtų Lietuvoje yra tik D-76, pelesos gatvėje berods 28 lt kainuoja.