pilkumas - skonio reikalas. aš irgi pastoviai gaunu už "pilaks ir nekontrastingas" nuotraukas. net pripratau daba, kad jei užkeliu contrastą (per curves ir gradient) tiek, kad jau man nebepatinka, priekaištų nebesulaukiu. bet tai labiau skanavimo dalykas. realioje nuotraukoje viskas kitaip. kas matė variantus kadro skanuoto ir daryto, tas matė ir skirtumus. ir teisingai sillwio sako, kad darant filtrais galima kontrastą pakelti. bet lygiai taip pat dingsta ir detalės bei sumažėja pustonių. vat man asmeniškai nepatinka Nr.5 (na nebent visiškai tragiškai nekontrastingas negatyvas). man patinka 3 ir 3,5. patinka, kad juoda jau būna juoda, bet dar ir marios pilkos lieka. nu neesmė.
apie ryškalus. skaičiau tą patį. pabandžiau kartą ir nusprendžiau nebekartoti. nes nei velnio neišėjo, o bandžiau tik 1+3 kodako D-76. ten afigenai visokių faktorių prisideda: maišyti reikia atsakingai, ne kiekvienas ryškalas tam tinka ir pan. man pilnai pakanka ilfordo lc29 skietsi 1+19. kartą bandžiau ir 1+29. bet tai neekstremalu, nes viskas pagal nominalą ir viskas instrukcijoje parašyta. aš ne iš tų, kurie grybauja vietose, neauginančiose grybų. detalės gal makro svarbu, man tai labaiu nuotraukos nuotaika, šviesa, tūris patinka.
dėl ekspozicijos galiu patarti tokį dalyką: jami fotografuojamą objektą, numatai kryptį, iš kurios fotografuosi. tada skaitmeniniame statai taškinį matavimą ir iso tokį, koks juostelės iso, bei diafragmą, kuria norėsi fotografuoti. tada prie to objekto dedi delna (ištiestą, ne kumštį) taip, kad jo vidinė (chiromantinė
) pusė būtų pasukta tą kryptimi, iš kurios fotografuosi. na turi gautis taip, tartum tu fotografuosi delną. jo neturi užstoti tavo šešėlis. ant jo turi kristi tą pati šviesa, kaip ir ant fotografuojamo objekto. tada matuoji savo skaitmenke to delno apšvietimą, nustatai išlaikyma, kurį odo skaitmenkė juostinuke. aišku, kadangi skaitmenkė rodo per 1/3 stopo, tau gali tekti suapvalinti. geriau apvalink taip, kad ant juostos pakliūtų daugiau šviesos (pvz. juostiniam išlaikymas yra 1/50 ir 1/100, skaitmeninis rodo 1/80. aš apvalinu iki 1/50, nors arčiau yra 1/100). mano supratimu juostą kiek labiau šviesą mėgsta ir atleidžia didesnes paklaidas, tai tokią 1/2 stopo paklaida tikrai ne kritinė, o bus tik į naudą (vis tik vaizdą šviesą daro, o ne tamsa). šiuo būdu delnas tau atstoja pilką kortelę, na tą, kuri mistinių 18 proc. pilkumo ir pagal kuria vykstą ekspozicijos matavimas. aišku, sudėtingom sąlygom reiks daryti korekcijas, bet daugumoje atvejų (portretų, natiurmortų) tai labai geras būdas. kai aš nusipirkau eksponometrą, tai net su juo kurį laiką taip matavau, bet po to pradėjau matuoti krentančią šviesą, nes taip paprasčiau. bet daugumoje atvejų parodymai būna beveik identiški.