QUOTE(Vaidali @ 2007 05 29, 23:08)
Dar mergaitės turiu vieną klausimėlį:
serbentus apspito amalas lapeliai rausta ir "pūsliuojasi" o uogytės jau užmegstos ar galima dar su kuo nors purkšti?Labai jau gaila krūmelio ir uogų taip pat.
Iš anksto dėkoju už patarimus
susimąsčiau kas iš tikrųjų tavo serbentui
parašei ama
las, o visos kalba apie ama
rą
Žemiau šiek tike info apie pūslėtus serbentų lapus, ar nebus čia šita liga?
Viksvinės rūdys
Ligą sukelia Puccinia ribessii-caricis Kleb. serbentinė viksvų rūdė. Lietuvoje plačiai paplitusi liga, o kai kuriuose rajonuose ypač žalinga. Pažeidžia lapus, užuomazgas, žiedus, vaiskočius, o vėliau uogų užuomazgas. Masiškiausiai grybo bazidiosporomis uogakrūmiai apsikrečia žydėdami. Apsikrečia tik jaunos augalo dalys.
Viršutinėje lapų pusėje (ir ant kitų užsikrėtusių augalo dalių) atsiranda rausvai rudų ar geltonai oranžinių dėmių. Jose galima įžiūrėti tamsių taškelių. Vėliau dėmės iškyla ir virsta akytais spuogais, kuriuose subręsta daugybė sporų ir užkrečia viksvas. Ant agrastų ir serbentų ligų sukėlėjo sporos per sezoną išsivysto tik kartą, pirmoje vegetacijos pusėje. Smarkiau pažeisti lapai deformuojasi, nudžiūsta ir krinta. Uogos susitraukia, pasidaro netinkamos maistui ir nukrenta. Antroje vasaros pusėje ligos požymiai nebebūna tokie ryškūs.
Ligos sukėlėjas toliau vystosi ant viksvų, kur ir peržiemoja, o pavasarį apkrečia agrastus ir serbentus. Ligos plitimą skatina drėgnas oras pavasarį. Vidutiniškai kasmet liga pažeidžia 10-15 proc. agrastų uogų užuomazgų. Atsparių veislių nėra.
Apsauga. Greta uogynų nelaikykite nešienaujamų viksvynų. Verslinį uogyną iš karto po žydėjimo ir pakartotinai dar po dviejų savaičių nupurkškite fungicidais. Lenkijoje ir kitose šalyse naudojami sisteminiai fungicidai: 5 proc. bailetonas (1,5 kg/ha), 40 proc. punčas Bis (112 ml/ha), 25 proc. skoras (0,2 l/ha).