Zvarte ola.
Dar vienas GNP gamtos stebuklas.
![wub.gif](https://www.supermama.lt/forumas/public/style_emoticons/default/wub.gif)
Įspūdinga devono periodo uola ir atodanga. Yra Drabeši apylinkėje, Amatos upės kairiajame krante.
Bilietas 0,60 lato. Gal įeitume ir be bilieto. Prie automobilių aikštutės stovi GNP namelis, kur parduoda bilietus, žemėlapius, atvirukus. Nėra jokių tvorų. Bet kaip sąžiningi parko lankytojai susimokame.
Teritorija Zvartes iezis pažintinio tako labai didelė. Įdedu žemėlapį.
![user posted image](http://i201.photobucket.com/albums/aa190/linole_l/Gaujos%20nacionalinis%20parkas/zvarteszemelapisMedium.jpg)
Gal nelabai kas matosi. Šiaip jau pagrindiniai takai ir objektai yra sužymėti ant bilieto. Labai protingai sugalvota: nusiperki bilietą ir tuo pačiu turi planelį.
Mums buvo pasiūlyta pasivaikščioti visa trasa. Bet kai kas norėjo grįžti ankščiau namo. Todėl nusprendėm Lipti į aukščiau Zvartes olos esančią apžvalgos aikštelę.
Takeliu per pievute nužingsniuojam prie Zvartes olos. Kiek gamtos grožybių pamačiau per šias nepilnas dvi dienas, bet jos grožis nepaliauja stebinti. Vien šiam pažintiniam takui galima skirti visą savaitgalį. Yra ir poilsiavietė.
Gerai, Zvartes uola:
![user posted image](http://i201.photobucket.com/albums/aa190/linole_l/Gaujos%20nacionalinis%20parkas/DSC00744Medium.jpg)
Nuotraukoje deja, jokio įspūdžio. Kaip ir matosi nuotraukoje su parko žemėlapiu, šiai uolai yra 350 milijonų metų. Jos aukštis 20 metrų.
Teka Amata.
44 metrų atodangos viršuje (šalia olos esančioje) matyti pasviręs beržas. Ten ir yra apžvalgos aikštelė.
![user posted image](http://i201.photobucket.com/albums/aa190/linole_l/Gaujos%20nacionalinis%20parkas/DSC00745Medium.jpg)
Per Amatos upę persikeliame kabančiu tiltu. Labai smagu pasiūbuoti.
Po to vėl 1000 ir vienas laiptelis. Takas į aikštelę padarytas labai geras, nėra jokių išlūžusių ar išpuvusių lentų. Aptvertas saugus atstumas nuo gana trapaus šlaito. Įvairiuose aukščiuose atsiveria skirtingi ir vis labiau nepakartojami vaizdai į Zvartes olą ir Raganų slėnį.
![user posted image](http://i201.photobucket.com/albums/aa190/linole_l/Gaujos%20nacionalinis%20parkas/DSC00751Medium.jpg)
Kairėje esantis slėnis su šieno pašiūre ir yra Raganos slėnis (Raganu plava). Vaikams čia vedamos pamokėlės, stovyklos, kurių metu jie skatinami susipažinti su gamta, kultūra, įsijungti į harmoningą būvį su aplinka. Vaikai padeda tvarkyti aplinką, mokomi pažinti augalus. Slėnio šeimininkė ragana veda ekskursantus pievų ir miško takais į šį slėnį. Anot jos, gera ragana sveria 27 kg ir turi uodegytę. Pasakojama, kad čia nuo seno rinkdavosi raganos puotai. Ant žolių ji rodo baltą putelę raganos spjūvį, o vėliau paaiškina, kad tokią putelę išskiria tam tikri vabalai. Kraujažolė raganos gėlė. Slėnyje esančiose sūpuoklėse įtaisoma šluota, tuomet atrodai tarsi lėkdamas vėjais ant raganiškos šluotos. Taip bežaidžiant, į gamtos pažinimą įtraukiamas ir senas ir jaunas.
Nuo apžvalgos aikštelės:
![user posted image](http://i201.photobucket.com/albums/aa190/linole_l/Gaujos%20nacionalinis%20parkas/DSC00747Medium.jpg)
Pasigrožėję vaizdais, vėl tuo pačiu keliu žemyn. Skauda kojas vis tik. Ir traukia sėsti...
Belenktyniaudami su nežinia iš kur atsiradusiais ir labai greit visus objektus apibėgusiais nedidukais mokinukais, grįžtame tuo pačiu kabančiu tiltu atgal. Prieky kolega stovi su kamera ir filmuoja. Maniau, nori įamžinti mus. O pasirodo, jis užmatė ant tilto užrašą, kad vienu metu nerekomenduojama ant tilto būti daugiau kaip 10 žmonių. O mūsų kartu su vaikas buvo gal koks 30! Tai vyrukas stovi ir laukia, gal būt jam pavyks kokį lalailišką kadrą užfiksuoti.
Papildyta:Vejini urvai.
Iš Zvartes patraukiame į paskutinį tašką Vejini urvus.
Jie dar vadinami Urtani urvais ir Pragaro duobėmis. Yra Straupe apylinkėse, dešiniajame Braslos upės krante.
Didžiausia Velnio duobė yra 30x20 m, gylis 7 metrai.
Urvus prižiūri ir ekskursijas veda vietiniai gyventojai, atsėmę tėvų žemę ir paveldėję sodybą bei čia ūkininkaujantys. Ir darbas ir ūkis čia pat. Iš tikrųjų, tai darbo tvarkant šį geologinį objektą netrūksta. Teritorija labai didelė, be to paviršius nelygus, todėl reik tvarkyti tiltukus per daubas ir įgriuvas.
Šeimininkė tokia energinga moteriškė. Papasakoja mums apie tuos urvelius. Ir perspėja, kad deja, pamatysim tik vieną iš 3 urvų. Įspūdingiausias yra antras. Jis ir ilgiausias. Bet tuo metu antrasis urvas buvo užlietas pavasarinio vandens. Labai smalsu buvo praeiti tais aklinais požeminiais kambariais. Gal net išdrįsti šliaužti gana žemais ir siaurais tuneliais, kad pasiektum sekantį požeminį kambarį. Šeimininkė iškarto padrąsino turinčius klaustrofobiją: anot jos šiame urve uždaros erdvės baimės nejaučia net labai nuo klaustrofobijos kenčiantys žmonės. Na, ką gi, ilgąjį urvą teks palikti kitam kartui. O mes leidžiamės į pirmąjį.
Įsakymas nesileisti didesnei kaip 8 žmonių grupei. Kodėl, nežinau. Juk tos olos viduje vietos tikrai daugiau yra. Taigi, patenku į pirmųjų grupę. Su baime nušliaužiu stačiais laipteliais ir būkštauju, kaip čia reiks sutilpti į labai žemą ir gana siaurą olos angą.
Negalvoju, kas bus viduje, svarbiausia į ją iš vis patekti.
![user posted image](http://i201.photobucket.com/albums/aa190/linole_l/Gaujos%20nacionalinis%20parkas/VejiniurvasMedium.jpg)
Įlindus pro žemą angą patenkama į gana erdvų kambarį. Šeimininkė su galingu prožektoriumi šviečia įeinančiam kelią. Gana nuožulniu šlaiteliu keletą metrų pasileidi žemyn ir įsitaisai prie vandens įrengtu specialių rastinių suoliuku turistams. Kai visi sulendam, šeimininkė leidžia apsiprasti su tamsa, užgesinusi visus prožektorius. Nejauku kažkaip.
![blink.gif](https://www.supermama.lt/forumas/public/style_emoticons/default/blink.gif)
Matėm to smiltainio trapumą, tai visokios kvailos mintys po galvą landžioja.
Bet iš tikrųjų nieko neatsitinka ir ko gero atsitikti negali. Anot šeimininkės, visos olos ir urvai reguliariai praeinami ir patikrinami, kas pasikeitė juose, ypač po žiemos, ar vis dar saugu.
Vėl įsižiebia prožektorius. Sužinome, kad urve pastoviai, koks metų laikas bebūtų, laikosi ledinis vanduo. Įdomu, kad urvas yra 4 metrais aukščiau už Braslos upės lygį. Tačiau vanduo matyt patenka iš šaltinių, o labai poringa uoliena neleidžia jam įsigerti.
Vanduo ledinis, 4-6 laipsnių. Anot šeimininkės, basom dar niekas nėra jos perbridęs. Todėl organizuojant eitynes į antrą ilgąjį urvą, visiems lankytojams duodami guminiai.
Pats urvas kažkokio ypatingo įspūdžio nepaliko. Esu mačiusi didžiulius urvus su salaktitais, salagmitais. Tačiau pereiti tokių urvų kambariais ir siaurais koridoriais čia tai būtų atrakcija!
Nepasakiau, kad į urvus įėjimas suaugusiam kainuoja 1 latą. Bent jau iš mūsų tiek paėmė.
Atsisveikinam su šeimininke ir vadovu, pakeliui dar užsukam į parduotuvę išleisti likusių latų. Prisiperkam visokių rūšių Gotinos. Kai kas Latvijas Balzama ir namo.