QUOTE(dowwe @ 2008 04 15, 18:49)
nes po tavo postų kai kam atrodo, kad jau durnių durnius esi pasirinkęs PF...
Tai kas čia blogo, jei pats galų gale suprati, koks durnių durnius kažkada buvai vieną ar kitą dalyką padaręs
.
Pvz. mes 2002 metų gruodį sudarėm tris kaupiamojo gyvybės draudimo sutartis. Dvi su fiksuotom išmokom (vaikams) ir vieną su kintama. Mokam tvarkingai po 100Lt uš kievieną nuo to laiko, t.y. po 300Lt.
Dabar vertindama galiu pasakyti, kad tos kur su fiksuota išmoka, tai per visus metus buvo vienas atvejis, kai parase, kad gavo kazkokio tai papildomo pelno ir jis bus paskirstytas visiems. Visais kitais metais kaip supratau, ju fondu rezultatai buvo ne didesni arba mažesni nei man priskaičiuota fiksuota grąža. Bet tai jau ne mano reikalas - pagal sutartį, jei hansabankas nebankrutuos, tai man mokės sutarto dydžio išmokas. Tik va, kai bus laikas tas išmokas imti, bijau kad tie sutartiniai 300 Lt per mėnesį bus tik zuikio ašaros
Nors 2002 m. atrodė, kad tokia paspirtis besimokančiam vaikui bus labai didelis pliusas.
O štai su investicijomis tai situacija tokia: sumokėta - 6400 Lt, šiuo momentu sukaupta suma - 5096,30 Lt. T.y. 1300 Lt mažiau, nei įmokėta. Kadangi gyvybės draudimo suma nedidelė, tai draudžiantis gyvybę ne investiciniu, už 6 metus būčiau mažiau sumokėjusi. Žodžiu gražiai sumerkiami pinigai į balą. Tiesa fondų valdytojas kitas - SEB gyvybės draudimas
Ir net be baksnojančių pirštu aišku, kad tada, sudarinėdama ilgalaikes sutartis be jokio išmanymo apie investicijas, pasirinkau toli gražu ne patį išmintingiausią sprendimą.
Po šito krikšto, pensijų fondų pradžioje labai atidžiai panagrinėjau įstatymus, spaudoje pateikiamą informaciją, aptarėme su vyru savo ateities planus ir norus senatvei, sąžiningai paskaičiavau su įvairiuose puslapiuose siūlomomis skaičiuoklėmis. Žodžiu apsvarstę viską, abu su vyru pasilikom prie Sodros.
Nesakysiu, kaip Vall2, kad PF blogis. Bet mano atveju, įvertinus amžių ir gaunamas pajamas, neturėjau jokių šansų gauti didesnę pensiją išėjus iš Sodros. O patirties, kaip gražiai fondų valdytojai ir rinkos svyravimai "nukanda" po nemažą gabalėlį nuo kas mėnesį padedamų 100 Lt jau buvo.
Tai nereiškia, kad mes su vyru negalvojam apie senatvę. Pvz. abu turim galimybę kažkiek koreguoti, kokią dalį atlyginimo gauti per darbo užmokestį, o kokią per autorinį atlyginimą. Aišku, didinant Sodros dalį, mažini grynais į rankas. Mes pasirinkom mažiau mokėti Sodrai ir jokių PF, o gaunamus grynus patys atsidedam.
Pliusai, kuriuos matome tokiame sprendime:
Valdžia visais laikais "šelpė" vargstančius geriau gyvenančių sąskaita. Todėl valdiškoje institucijoje (Sodra) geriau jau būsime prie tų šelpiamų, nei šelpiančių.
Patys turėdami savo pinigus ir dėdami juos pensijai į tuos pačius fondus, turime gerokai didesnę laisvę prisiderinti prie rinkos svyravimų. Tarkime, kokia prasmė investuoti šiuo metu, kai visos rinkos važiuoja žemyn. Geriau metus ar pusmetį pakaupti pinigus, o į fondus juos sudėti tada, kai paaiškės tendencijos ir pradės atsistatinėti tam tikri sektoriai, regionai. Nesu tikra dėl atsiėmimo. Gal čia galėtų patikslinti PF turintys, ar sutarties pabaigos data yra pririšta prie įstatymais apibrėžto pensijinio amžiaus? Nes jei pririšta, tai gali nemažai prarasti tiesiog dėl to, kad tuo metu kai sueis pensijinis amžius rinka bus duobėje. Tuo tarpu palaukęs keletą metų ar išėmęs keletą metų anksčiau, gautum ženkliai didesnę sumą.
Tai tokia mūsų neilga "investavimo" patirtis. Gal kam padės apsisprendžiant