Šiuo atveju reikėtų klausti, ką mes laikome žmogaus sugebėjimais. Kaip kažkas minėjo pavyzdį su gydytojais - tuomet taip - ilgas laikotarpis mokinantis konkrečių veiksmų bet kuriuo atveju bus naudingas. Nors vėlgi - kiekvienas gydytojas diplomą turi tokį patį, o jo reali darbo patirtis yra esminis faktorius, nurodantis jo kompetenciją.
Daugiau klausimų kyla su socialinių mokslų atstovais. Jie turėtų būti žmonės, kurie geba analizuoti. O būtent šių savybių labai trūksta darbartiniams studentams ir apskritai visuomenei. Jau ir patys universitetai dažnai pasikliauja tik žinomų mokslininkų minčių referavimu, mažai skatina studentus pačius ieškoti naujų idėjų. Kartais geriau atrasti seną idėją naujai ir tuo didžiuotis nei neįsigilinus į esmę kartoti kitų žmonių mintis. Šiuo atveju, dviračio išradinėjimas yra šiek tiek naudingas. Taigi turbūt faktas, kad tokioje aplinkoje suformuoti specialistai šiuolaikinėje aplinkoje yra visiškai niekas. Dabar visur aplink pilna įvairios informacijos, o ją atsirinkti reikia mokėti. Taip pat reikia mokėti jausti ir suprasti kitus žmones. Emocinis intelektas socialinių mokslų atstovas turėtų tapti būtinas. Visgi šių savybių vystymas yra tikrai mažai skatinimas.
Į šią pusę ir tokia mintis, kad visgi publikuotų rašto darbų pirkimas iš esmės nėra jokia nuodėmė, kol tai daroma nepažeidžiant etikos? Tarkim, ką skelbia projektas
moksliniai darbai - "Analitiškas ir kritiškas studentų mąstymas turėtų būti aukštųjų mokyklų siekiamybė. Dabar informacijos rinkimui aukojama per daug laiko, kuris turėtų būti skiriamas susistemintos informacijos lyginimui ir analizei. Taip ne tik išmokstama mąstyti, bet ir teorinės žinios išsaugomos daug ilgesniam laikui." Esmė tame, kad kiekviename kokybiškame rašto darbe jau būna nureferuotos pagrindinės svarbių autorių idėjos, kurias dar galima peržvelgti pagal paliktas nuorodas. O visa kita darbe - tai jau žmogaus požiūris. Būtent požiūrių derinimas ir diskusija gali vesti į progresą.
Pats asmeniškai aš visiškai nevertinu nei savo studijų, nei apskritai diplomuotų žmonių tol, kol jie neįrodo, kad yra šiuolaikiniam gyvenimui pasiruošę, analitinių gebėjimų turintys žmonės. Visa tai susikuriama ne studijų metu, o užsiimant dominančia visuomenine veikla, kad ir kas tai bebūtų - verslo kūrimas, studentų organizacijos ar tiesiog bendravimas su kitais protingais žmonėmis.