Labą rytą,
* Iš karto atsakau toms, kurios yra Valerijaus Morozovo apylinkėje: pirminei ginekologinei konsultacijai visuomet galite registruotis ir NE PAS SAVO APYLINKĖS GYDYTOJĄ.
* Dėl kompetencijos. Yra patvirtinta šeimos gydytojo norma
http://www3.lrs.lt/p...c_l?p_id=268928 pagal kurią ruošiami šeimos gydytojai. Ten, prie kompetencijos, parašyta, kad BPG privalo mokėti "12.3.8. akušerinį ir ginekologinį: išorinių ir vidinių lytinių organų (tepinėlio paėmimą iš makšties bei gimdos kaklelio; nėštumo diagnostiką ištiriant ir atliekant nėštumo testus), nėščios moters (nustatant gimdymo rizikos laipsnį), moters sveikatos būklės po gimdymo.".
* Taip pat toje pačioje normoje rašoma apie BPG:
26. Akušerija ir ginekologija:
26.1. išmanyti:
26.1.1. dažniausių akušerijos ir ginekologijos ligų pagrindinius simptomus bei sindromus, komplikacijas, profilaktikos ir reabilitacijos galimybes, operacinio gydymo indikacijas;
26.1.2. dažniausiai ginekologinėms ligoms gydyti skiriamų vaistų indikacijas, kontraindikacijas ir šalutinį poveikį, indikacijas, rodančias, kad būtina skubi akušerio ginekologo konsultacija, stacionarinio gydymo ir operacijos poreikį;
26.1.3. menstruacinio ciklo fiziologiją, lytinio gyvenimo higieną, šeimos planavimą;
26.1.4. motinystės problemas, psichologinius nėštumo aspektus, jo poveikį moteriai, šeimai, normalaus apvaisinimo, antenatalinės, perinatalinės ir postnatalinės apsaugos principus, nėštumo rizikos veiksnius, normalaus nėštumo eigą, vaistų poveikį besivystančiam vaisiui, svarbiausius vaisiaus rizikos veiksnius, hipertenzinių nėščiųjų būklių simptomus ir gydymo principus, nėščiosios ligų poveikį nėštumo eigai ir vaisiui, periodo po gimdymo involiucinius procesus, jų sutrikimo ir komplikacijų profilaktiką ir nustatymą;
26.1.5. menopauzės psichologiją ir pagalbos principus;
26.1.6. akušerinėmis-ginekologinėmis ligomis sergančių pacienčių slaugymą;
26.2. įtarti:
26.2.1. ikivėžines ir vėžines moters lytinių organų ligas;
26.2.2. serologinį nesutapimą;
26.2.3. gestacinį diabetą;
26.2.4. nenormalią nėštumo eigą;
26.2.5. mėnesinių ciklo sutrikimą;
26.2.6. kolpitą;
26.2.7. gimdos priklausinių uždegimą;
26.2.8. po gimdymo atsiradusį endometritą;
26.2.9. moters lytinių organų iškritimą;
26.2.10. krūties vėžį;
26.3. diagnozuoti:
26.3.1. makšties prieangio liaukos uždegimą;
26.3.2. laktostazę ir laktacinį mastitą;
26.3.3. gresiantį persileidimą;
26.3.4. nėščiųjų vėmimą, hipertenziją, preeklampsiją ir eklampsiją;
26.3.5. klimakterinio laikotarpio simptomus;
26.4. gydyti:
26.4.1. konservatyviai laktostazę ir laktostazinį mastitą;
26.4.2. nėščiųjų hipertenziją;
26.4.3. konservatyviai, atsižvelgiant į specialistų rekomendacijas, ginekologines ligas;
26.5. mokėti:
26.5.1. surinkti akušerinę anamnezę, nustatyti nėštumo požymius;
26.5.2. stebėti normalų nėštumą;
26.5.3. priimti normalų, netikėtai prasidėjusį, gimdymą;
26.5.4. surinkti ginekologinę anamnezę;
26.5.5. kontroliuoti kontraceptinių priemonių naudojimą;
26.5.6. palpuoti krūtis;
26.5.7. paimti ėminį iš makšties citologiniam tyrimui;
26.5.8. paimti ėminį iš gimdos kaklelio profilaktiniam citopatologiniam tyrimui ir mokėti interpretuoti tyrimo rezultatus, pateiktus pagal Bethesda 2001 sistemą.
Taigi kai ką šeimos gydytojas moka ir gali gydyti, kai ką - turi teisę tik įtarti ir siųsti ginekologo konsultacijai.
* Kodėl dabar įvedama tokia tvarka - kuo blogai buvo senoji VSN'o tvarka?
> Pagal VSN'o statistiką, dažniausiai pas ginekologą lankosi 18-49 metų moterys. Netgi "privaloma" bent kartą metuose atlikti ginekologinę apžiūrą. O finansavimas yra sekantis: 59,91 Lt/metams. Tokią pinigų sumą VSN'as gauna, jei moteris yra pas mus prisirašiusi. Už šią sumą (papildomai už vizitus, tyrimus ir pan. TLK nemoka) mes turime atlikti tiek konsultacijų - šeimos gydytojo - ir tiek bendrų kraujo ir šlapimo tyrimų, kiek reikia. Ir tiek, kiek reikia pirminio lygio ginekologo konsultacijų, tepinėlių. Todėl, iš esmės, pasirinkimo nelieka - po paskutinio 11% PSDF biudžeto mažinimo mes nebeturime galimybės teikti nemokamų ginekologo paslaugų. O jei ginekologui siunčia šeimos gydytojas - tuomet jau už ginekologo konsultaciją TLK apmoka atskirai.
* Iš tikro, ši tvarka yra beveik visose šalyse, kur egzistuoja šeimos gydytojo specialybė. Nes šeimos gydytojas nėra tik terapeutas - jis ir vaikus prižiūri (pediatro darbas), ir akispūdį matuoja, regėjimo aštrumą (oftalmologo), ausis plauna (otorinolaringologo), ir dar daug visko - ko negali ir nemoka terapeutas. Tame tarpe ir akušerinė-ginekologinė apžiūra. Šeimos gydytojai tikrai nedirbs kaip ginekologai - jie atliks tik PIRMINĘ apžiūrą. Beje, dažnai to ir pakanka - apžiūros, tepinėlio, onkocito tepinėlio. O jei nepakaks - bus duotas siuntimas ginekologui.
Tikiuosi Jūsų visų supratimo pereinamuoju laikotarpiu - ir, jei kas ne taip, sakykite iškart registratorėms, gydytojams, sesutėms arba tiesiai man.
Paulius