Tema idomi. Paskaiciau ir pagalvojau, kad akla tevu meile vaikams kartais gali pridaryti bedu. Kaip toj reklamoj- jie viska del savo dukters padarytu, bet nepadare. Galvoji kartais, zmogus, kad vaikui duosi tai, kas geriausio, o finale gali paaisketi, kad "lengviausio ar geriausio" kelio parinkimas vaikui buvo meskos paslauga.
Del to, ar vaikas yra musu nuosavybe, ar reikia klausti jo nuomones. Nuomones paklausti galima, o kartais ir reikia, reikia ugdyti vaiko gebejimus argumentuoti, bet iverti situacija ir priimti sprendima turi tevai. Uz vaikus atsakingi tevai. Jei vaikas nenori valytis dantu, argi reiketu vadovautis jo nuomone? O kai nenori apendikso trukusio operuoti- taip pat? Tevai priima sprendimus uz vaikus (bent jau uz pradinukus tai tikrai), tevai atsakingi.
Ne visi vaikai nenori eiti i mokykla. Pirmas mano vaikas (nedarzelinis) svaigo, kaip norejo i mokykla. Leidom seseriu. Jokiu problemu. Jau pradine baigta su geriausiais pazymiais ir kruva draugu. O vat antram vaikui i mokykla po poros metu. Kol kas labai nenori. Vaikas naminukas, svajotojas, vienisius. Bet i mokykla leisim butinai. Tiesiog pasistengsim psichologiskai ji paruosti per likusi laika, ir viskas.
Kas ta pradine mokykla? Mano vaikai jau treju pradejo skaityti, skaiciavimas- riesuteliai. Mazas dabar penkiametis, gerai skaito ir skaiciuoja mintinai keliazenkliais skaiciais. Siaip, gabus vaikas, jam tai pramoga. Daug vaiku jau ateidami i pradine moka skaityti, skaiciuoti. Neabejoju, kad visi jie, simboliskai pasimoke namuose, baigtu ta mizerna pradines kursa. Bet pradine mokykla, mano manymu, ne apie tai.
Pradineje mokykloje vaikas susipazista su kai kuo daugiau, nei raideles ar skaiciukai. Susipazista su konkurencija. Su konfliktinemis situacijomis ir ju sprendimo budais. Pamato save placiame kontekste, pradeda save vertinti lygindamas su kitais. Del viso sito butina vaikus leisti i mokyklas. Tie mokslai, sklandus skaitymas ar grazus rasymas yra visiski niekai palyginus su tuo, kad mokykloje vaikas pradeda savo tikra savarankiska kelia i gyvenima. Kai pats i mokykla eina, pats grizta (su laiku), pats kuria santykius su draugais, su kuriais ir konkuruoja, ir kartu vieni kitiems padeda, ir pykstasi, ir taikosi, ir myli (taip taip, pamatysit
), ir nekencia. Kai suvokia, kad pasaulis yra daugialypis, nepastovus. Kad reikia pastangu, jog tuos santykius sukurti, islaikyti, islaviruoti sudetingose situacijose. Kai ismoksta ne tik nugaleti, bet ir grabingai pralaimeti.
Ar galima tai atideti velesniam laikui? Gal ir galima. Galima iki zilo plauko laikyti vaikus po sijonu. Klausimas- kam nuo to geriau? Tikrai ne vaikui. O nekuriems tevams gal ir padetu pasijusti reiksmingais, jei jau niekur kitur jie reiksmingais pasijusti nesugeba.
Mano pasiulymas- jei kyla briedovos mintys apie vaiku auginima-auklejima-mokinima namuose, tai... pasigimdykite daugiau vaiku. Dar pora trejeta. Vat kai gims tie maziukai, tai gal tada pamatysit, kad septynmeciai- jau dideli vaikai, jau gebantys pasirupinti savimi ir kitais- laikas juos po truputi paleisti...