Turiu klausima. Ar taip ir suprasti, kad absoliuciai visi guminiai zaisliukai pavojingi? Is kur zinoti kiek proc tos kenkmingos medz panaudota gaminant zaisliuka?
Pavarčiau tą puslapėlį, tai juokas suėmė. Na taip sutinku, kad kinietiškos prekės nėra itin patvarios, bet kai kurie "pavojai" juoką kelia mūsų mėgstamiausias žaislas, beje gana žinomos firmos, taipogi pavojingas kažin kuo? na įdomių ten variantų yra....
Ketinau vaikui pirkt daug medinių žaislų, man jie tokie nuostabūs jau turim nemažą kolekciją, o pasirodo itin daug jų taipogi pavojingi
Taip išeina, kad žaist nelabai mūsų namuose yra kuo
Ketinau vaikui pirkt daug medinių žaislų, man jie tokie nuostabūs jau turim nemažą kolekciją, o pasirodo itin daug jų taipogi pavojingi
Taip išeina, kad žaist nelabai mūsų namuose yra kuo
Mamos,mamos.Jei paliksit savo vaikiukus be prieziuros,tai ir pats nekenksmingiausias zaislas gali tapti kenksmingu.Gal ne zaisluose visa esme yra?O be to nieko amzino nera.O jei dar paanalizavus,tai ir gyventi yra pavojinga. Tad darykit isvadas.
o tai neseniai per radija sako girdejo, kad daug zaislu siuntu atsaukta is Kinijos, del kenksmingu dazu ir nesaugiu magnetiniu detaliu. pati negirdejau, bet gal kas yra rade daugiau info? butu idomu suzinoti, kokiu firmu ir kurei zaislai su tais kenksmingais dazais...
QUOTE(jovitah @ 2006 12 04, 20:13)
Zaislus visada stengiuosi pirkti geros firmos,o ne ,kinieciu gamybos,nes tokie zaislai tikrai pavojingi maziukam
nugios kad 99proc. yra kinieciu gamybos, na ir kas kad garsiu vakarietisku firmu. daugelio ju fabrikai tai irgi Kinijoje... ir didele dalis Europos ir Amerikos naudojasi kiniskai zaislais, cia va tik klausimas, kokiai saliai gamintos.
ir net jei brangius perki, tia nereiskia kad nekiniskus ir 100proc kokybiskus.
va ir as siandine atradau, kad Zaislu planeta kviecia grazinti nesaugius gaminius, o musu mazius taip mego grauzti tuos 'grazintinus' zaisliukus... brrr, net baisu pasidare, o jei juose nuodingu medziagu buvo....
na va, ir pati pagaliau radau straipsni apie didele neseniai atsauktu kinisku zaislu partija:
http://www.guardian....rticle_continue
Mattel, atsaukusi tuos milijonus pagamintu zaislu, parduoda mums gerai zinomus Fisherprice, Barbie, Disney Games, Winnie The Pooh ir daug daug kitu... ir sakyciau ne pigiu... viena paguoda, kad atsaukiamos partijos nauju zaislu, musu greiciausiai dar net nepasieke (turint omeny, kad i Lietuva daznai vezami praejusiu keleriu metu, atpiginti ir "iseje is mados").
http://www.guardian....rticle_continue
Mattel, atsaukusi tuos milijonus pagamintu zaislu, parduoda mums gerai zinomus Fisherprice, Barbie, Disney Games, Winnie The Pooh ir daug daug kitu... ir sakyciau ne pigiu... viena paguoda, kad atsaukiamos partijos nauju zaislu, musu greiciausiai dar net nepasieke (turint omeny, kad i Lietuva daznai vezami praejusiu keleriu metu, atpiginti ir "iseje is mados").
pagalvojau, kad gal ši ilgoka ištrauka bus naudinga
''''''''''
Dovanokime vaikams saugią šypseną...
Smagu dovanoti naują žaislą ir stebėti vaikų džiaugsmą ir juoką jiems bežaidžiant...
Tačiau renkant žaislą, svarbu pagalvoti apie vaiko sveikatą bei saugumą, t.y. ne tik apie nelaimingus atsitikimus, kurie gali atsitikti dėl nepatvarios konstrukcijos, ar smulkias detales, kurias mažas vaikas gali netyčia praryti, bet ir apie ilgalaikį žaislų poveikį sveikatai ir aplinkai dėl juose esančių ar jiems gaminti naudojamų cheminių medžiagų.
Atsargiai vaikai!
Vaikai yra ypač jautrūs įvairioms cheminėms medžiagoms ir yra labiausiai pažeidžiami, kadangi kūdikių imunitetas dar nėra visiškai susiformavęs, vaikų įkvepiamo oro kiekis kūno masės vienetui yra didesnis negu suaugusiojo, be to, jie ir kvėpuoja kur kas intensyviau, jų oda jautresnė ir laidesnė, jie maitinasi kitaip negu suaugusieji, jie vystosi labai greitai ir yra linkę viską ragauti...
Cheminės medžiagos pasiekia vaikus įvairiais keliais: per placentą ir motinos pieną (pvz., ftalatai, bisfenolis A, pesticidai), su maistu ir vandeniu, per kūdikių ir vaikų priežiūros priemones, per dulkes ir orą namuose, darželyje, mokykloje (daugelis žmonių praleidžia apie 90% laiko patalpose, naujagimiai net 95%!), per aprangą ir patalynę, per aplinką, per žaislus...
Pavojingos medžiagos žaisluose
Žaislai turi būti gražūs, spalvoti, patrauklūs, atsparūs... Daugelis šių savybių priklauso nuo jų gamyboje naudojamų cheminių medžiagų, pavyzdžiui, pigmentų, dažų, degumą mažinančių medžiagų, plastifikatorių (minkštiklių), antioksidantų ir stabilizatorių, tirpiklių...
Minkšti plastikiniai žaislai
Tai žaislai, kuriuos vaikai čiulpia ir kandžioja, kai dygsta dantukai, tai minkšti cypiantys kūdikių žaisliukai, paplūdimio kamuoliai, plaukiojimui skirti žaislai, minkštos lėlės... Dauguma šių žaislų naudojami neilgai, tačiau gali pridaryti daug žalos. Paprastai jie yra gaminami ir polivinilchlorido (PVC), į kurį dedama plastifikatorių, kad žaislas būtų minkštas ir lankstus. Veiksmingiausi plastifikatoriai ftalatai. Tačiau jie kelia ir didžiausią riziką:
daugelis ftalatų gali sukelti vėžinius susirgimus;
pažeidžia kepenis, inkstus;
neigiamai veikia lytinių organų vystymąsi;
paaštrina astmos priepuolius;
kaupiasi maiste, gyvuose organizmuose, motinų piene;
kaupiasi dulkėse ir teršia orą patalpoje ir lauke;
jie nėra surišti su plastiku ir nuolatos pasišalina iš gaminio, ypač čiulpiant žaislus, todėl Europos Sąjungoje daugumą ftalatų draudžiama naudoti žaisluose vaikams iki 3 metų (tačiau jeigu šeimoje yra ir vyresnių vaikų, kas apsaugos mažylį, kad jis neimtų vyresniojo žaislų?).
Paprastai į PVC dedama ir kitų pavojingų priedų, pvz., švino, kadmio. Be to, gaminant PVC gaminius ir jiems tapus atliekomis, yra smarkiai teršiama aplinka.Jeigu pastebėjote šį ženklą ant plastikinio žaislo ar pakuotės geriau jo nepirkite.
Elektronika žaislai ir įranga
Elektroniniuose gaminiuose (žaisluose, kompiuteriuose, telefonuose) yra naudojama apie 1000 įvairių cheminių medžiagų, nemažai jų yra pavojingos, pvz.:
plastikinėse detalėse paprastai yra ftalatų, bromintų degumą mažinančių medžiagų, kurios trikdo hormonų sistemą,
elektroninėse schemose naudojamas kadmis, kuris yra žinomas kancerogenas, trikdo hormonų sistemą,
jungtukuose, modifikatoriuose naudojamas gyvsidabris, kuris yra žinomas kancerogenas, trikdo hormonų sistemą,
monitoriuose dažnai rasime švino, stabdančio vystymąsi...
Nors praktiškai neįmanoma nustatyti, kiek šios medžiagos veikia tiesiogiai su tokiu žaislu žaidžiantį vaiką, tačiau įrodyta, kad daugelis šių medžiagų pasišalina iš gaminio jo naudojimo metu ir kaupiasi gyvenamojoje aplinkoje, pvz. ore, dulkėse, ir taip nuolatos veikia toje aplinkoje esančius žmones.
Elektroninių prietaisų skleidžiamas elektromagnetinis laukas irgi gali sukelti sveikatos pokyčius nuo galvos skausmo, nemigos iki vėžinių susirgimų. Vaikams ypač žalingas mobiliųjų telefonų skleidžiamas elektromagnetinis laukas, nes jų smegenys ir kaukolė vis dar vystosi. Todėl bent jau miegamuosiuose kambariuose venkite kompiuterių, televizorių ir kitų prietaisų.
Elektroniniuose žaisluose dažnai naudojamos ir baterijos, kuriose gali būti ličio (labai aktyvus, ardantis metalas), švino (sukelia vystymosi sutrikimus), kadmio (kancerogenas). 2004 m. Latvijoje mirė vaikas, kuris prarijo bateriją; visi jo virškinimo organai buvo negrįžtamai pažeisti...
Piešimo ir modeliavimo priemonės ir rinkiniai
Kreidelės, pieštukai, dažai, klijai, modeliavimo molis ar masė, surenkami mašinų, lėktuvų, laivų modeliukai... Visuose išvardytuose gaminiuose gali būti pavojingų pigmentų (sunkiųjų metalų), suteikiančių jiems gražią spalvą. Dažuose ir klijuose gali būti tirpiklių, kurie dirgina odą ir kvėpavimo takus. Vandens pagrindu pagamintose priemonėse (klijuose, dažuose) gali būti konservantų, jautriems žmonės sukeliančių alergiją. Tačiau bet kokiu atveju, tai yra kur kas geriau negu tirpikliai! Į modeliavimo molį ir masę dažnai dedama plastifikatorių ir įvairių priedų. Kai kurie gali būti gaminami iš PVC, kurio sudėtyje paprastai yra ftalatų. Surenkami mašinų, lėktuvų, laivų modeliukai paprastai klijuojami klijais ir spalvinami dažais, kuriuose yra tirpiklių. Todėl svarbu, kad vaikui ką nors konstruojant patalpa butų gerai vėdinama, o vyresniam vaikui renkant modeliukus, mažesnieji tegul žaidžia kitur.
Įvairūs kiti žaislai
Smagu miegamajame pasikabinti nuostabią tamsoje švytinčią žvaigždę ar kitokį žaisliuką, pasipuošti švytinčia apyranke ar karoliais... Tačiau juose dažniausiai būna ftalatų. Žaislai (puodeliai, raktų pakabukai), pripildyti dekoratyvaus skysčio, gali būti labai pavojingi žaislą išardžius ir prarijus skystį. Šiame skystyje dažnai naudojamos mineralinės alyvos, organiniai tirpikliai, kuriuos prarijus gali kilti stiprus plaučių uždegimas. Todėl neleiskite mažiems vaikams žaisti su tokiais daiktais! Vaikiškuose juvelyriniuose dirbiniuose gali būti nikelio, kuris gali sukelti stiprią vietinę alergiją. Jeigu tik pastebėjote paraudimus ant kaklo, riešo, piršto po grandinėle, apyranke ar žiedu, nenešiokite daugiau šių papuošalų.
Iš kokio buteliuko maitiname kūdikį?
Dauguma šiandien kūdikiams maitinti naudojamų buteliukų yra gaminami iš polikarbonato. Jame kaip priedas yra naudojamas bisfenolis-A, kuris sukelia įvairius genetinius pakitimus, klaidas chromosomų grandinėje, sukeliančias persileidimus, pamėgdžioja hormonų estrogenų veiklą ir iškreipia į įvairius organus siunčiamą gyvybiškai svarbią informaciją, aktyvina prostatos vėžį sukeliančias ląsteles ir skatina krūties audinių pakitimus, sukeliančius krūties vėžį. Šie buteliukai žymimi septynetuku trikampyje.
Kūdikių maitinimui patariama naudoti stiklinius buteliukus arba buteliukus, pagamintus iš PET (polietileno tereftalatas) ir PP (polipropileno). Jie žymimi vienetuku arba penketuku:
Dažnai plastikiniai kūdikių buteliukai nebūna paženklinti (nors vaistinėse ženklus radau ant visų buteliukų). Todėl apie naudojamą plastiką klauskite juos gaminančios įmonės. Lanksčiuose, pieno spalvos buteliukuose polikarbonatų paprastai nebūna.
Čiulptukus rinkitės silikoninius, nes iš latekso čiulptukų gali išsiskirti nitrozaminai, kurie gali sukelti vėžinius susirgimus.
Kaip saugiai pradžiuginti vaiką?
Kiekvienos parduotuvės lentynose rasime begalę įvairių žaislų. Kaip gi išsirinkti geriausią? Čia pateikiame keletą paprastų patarimų, kuriais galima vadovautis visur ir visuomet ir tam nereikia ypatingų žinių.
Tikriausiai ne vienas pastebėjote, kad kai kurie žaislai ar kitos prekės (ypatingai pagamintos Kinijoje, Taivanyje ir pan. šalyse) dažnai skleidžia cheminį kvapą. Šį kvapą galima pajusti jau parduotuvėje vaikštinėjant tarp lentynų. Tai yra pirmasis įspėjimas, kad iš šių prekių išsiskiria vienokios ar kitokios cheminės medžiagos! Jeigu jau nupirkote žaislą, skleidžiantį cheminį kvapą, visų pirma palaikykite jį gerai vėdinamoje vietoje, kol kvapas išnyks.
Tačiau geriau rinkitės Europos Sąjungoje (ES) pagamintus žaislus. ES reikalaujama, kad visi žaislai, skirti vaikams, mažesniems kaip 14 metų, būtų paženklinti CE ženklu -
CE ženklas rodo, kad gamintojas ar importuotojas laikosi ES teisinių reikalavimų, keliamų žaislams. Tai užtikrina, kad, pavyzdžiui dekoratyviuose skysčiuose nebus naudojamos mineralinės alyvos ir organiniai tirpikliai, plastikiniuose žaisluose vaikams iki 3 metų nebus pavojingųjų ftalatų, papuošaluose bus ribojamas nikelio kiekis, netyčia prarijus žaislą ar jo detalę, neišsiskirs dideli pavojingų medžiagų (pvz., švino, kadmio, gyvsidabrio) kiekiai ir pan.
Tie, kurie nepasitiki teisinių reikalavimų vykdymu (juk dažnai būna, kad yra teisiniai reikalavimai, bet jų nesilaikoma!), gali rinktis ir kitą kelią:
vengti minkštų plastikinių žaislų, o dygstant dantukams, duoti vaikui medinį žaislą ar audinio skiautę;
patys padaryti arba pirkti medinius, nelakuotus ir nedažytus žaislus, barškučius; jie gali būti apdoroti linų aliejumi ar bičių vašku;
pradžiuginti vaiką medžiagine, megzta lėle ar kitu žaislu (patariama, kad jis būtų pagamintas iš natūralaus natūraliais dažais dažyto pluošto);
jeigu vaikas nori tapyti pirkti ne aliejinius, o akrilinius dažus,
jeigu vaikas nori minkyti duoti jam paprasto molio!
Jeigu vaikas nori nuotolinio valdymo automobilio, geriau rinkitės žaislą, kuris yra tiesiogiai pakraunamas iš elektros lizdo, o ne naudojamos baterijos. Jeigu jau pasirinkote žaislą su baterijomis, prieš duodami jį vaikui patikrinkite, ar dangtelis tvirtai užsuktas!
Straipsnis parengtas įgyvendinant Lietuvos Respublikos remiamą, Europos Sąjungos iš dalies finansuojamą projektą Cheminės medžiagos mus supančioje aplinkoje - nuo supratimo prie veiksmų.
Baltijos aplinkos forumo informacija
''''''''''
Dovanokime vaikams saugią šypseną...
Smagu dovanoti naują žaislą ir stebėti vaikų džiaugsmą ir juoką jiems bežaidžiant...
Tačiau renkant žaislą, svarbu pagalvoti apie vaiko sveikatą bei saugumą, t.y. ne tik apie nelaimingus atsitikimus, kurie gali atsitikti dėl nepatvarios konstrukcijos, ar smulkias detales, kurias mažas vaikas gali netyčia praryti, bet ir apie ilgalaikį žaislų poveikį sveikatai ir aplinkai dėl juose esančių ar jiems gaminti naudojamų cheminių medžiagų.
Atsargiai vaikai!
Vaikai yra ypač jautrūs įvairioms cheminėms medžiagoms ir yra labiausiai pažeidžiami, kadangi kūdikių imunitetas dar nėra visiškai susiformavęs, vaikų įkvepiamo oro kiekis kūno masės vienetui yra didesnis negu suaugusiojo, be to, jie ir kvėpuoja kur kas intensyviau, jų oda jautresnė ir laidesnė, jie maitinasi kitaip negu suaugusieji, jie vystosi labai greitai ir yra linkę viską ragauti...
Cheminės medžiagos pasiekia vaikus įvairiais keliais: per placentą ir motinos pieną (pvz., ftalatai, bisfenolis A, pesticidai), su maistu ir vandeniu, per kūdikių ir vaikų priežiūros priemones, per dulkes ir orą namuose, darželyje, mokykloje (daugelis žmonių praleidžia apie 90% laiko patalpose, naujagimiai net 95%!), per aprangą ir patalynę, per aplinką, per žaislus...
Pavojingos medžiagos žaisluose
Žaislai turi būti gražūs, spalvoti, patrauklūs, atsparūs... Daugelis šių savybių priklauso nuo jų gamyboje naudojamų cheminių medžiagų, pavyzdžiui, pigmentų, dažų, degumą mažinančių medžiagų, plastifikatorių (minkštiklių), antioksidantų ir stabilizatorių, tirpiklių...
Minkšti plastikiniai žaislai
Tai žaislai, kuriuos vaikai čiulpia ir kandžioja, kai dygsta dantukai, tai minkšti cypiantys kūdikių žaisliukai, paplūdimio kamuoliai, plaukiojimui skirti žaislai, minkštos lėlės... Dauguma šių žaislų naudojami neilgai, tačiau gali pridaryti daug žalos. Paprastai jie yra gaminami ir polivinilchlorido (PVC), į kurį dedama plastifikatorių, kad žaislas būtų minkštas ir lankstus. Veiksmingiausi plastifikatoriai ftalatai. Tačiau jie kelia ir didžiausią riziką:
daugelis ftalatų gali sukelti vėžinius susirgimus;
pažeidžia kepenis, inkstus;
neigiamai veikia lytinių organų vystymąsi;
paaštrina astmos priepuolius;
kaupiasi maiste, gyvuose organizmuose, motinų piene;
kaupiasi dulkėse ir teršia orą patalpoje ir lauke;
jie nėra surišti su plastiku ir nuolatos pasišalina iš gaminio, ypač čiulpiant žaislus, todėl Europos Sąjungoje daugumą ftalatų draudžiama naudoti žaisluose vaikams iki 3 metų (tačiau jeigu šeimoje yra ir vyresnių vaikų, kas apsaugos mažylį, kad jis neimtų vyresniojo žaislų?).
Paprastai į PVC dedama ir kitų pavojingų priedų, pvz., švino, kadmio. Be to, gaminant PVC gaminius ir jiems tapus atliekomis, yra smarkiai teršiama aplinka.Jeigu pastebėjote šį ženklą ant plastikinio žaislo ar pakuotės geriau jo nepirkite.
Elektronika žaislai ir įranga
Elektroniniuose gaminiuose (žaisluose, kompiuteriuose, telefonuose) yra naudojama apie 1000 įvairių cheminių medžiagų, nemažai jų yra pavojingos, pvz.:
plastikinėse detalėse paprastai yra ftalatų, bromintų degumą mažinančių medžiagų, kurios trikdo hormonų sistemą,
elektroninėse schemose naudojamas kadmis, kuris yra žinomas kancerogenas, trikdo hormonų sistemą,
jungtukuose, modifikatoriuose naudojamas gyvsidabris, kuris yra žinomas kancerogenas, trikdo hormonų sistemą,
monitoriuose dažnai rasime švino, stabdančio vystymąsi...
Nors praktiškai neįmanoma nustatyti, kiek šios medžiagos veikia tiesiogiai su tokiu žaislu žaidžiantį vaiką, tačiau įrodyta, kad daugelis šių medžiagų pasišalina iš gaminio jo naudojimo metu ir kaupiasi gyvenamojoje aplinkoje, pvz. ore, dulkėse, ir taip nuolatos veikia toje aplinkoje esančius žmones.
Elektroninių prietaisų skleidžiamas elektromagnetinis laukas irgi gali sukelti sveikatos pokyčius nuo galvos skausmo, nemigos iki vėžinių susirgimų. Vaikams ypač žalingas mobiliųjų telefonų skleidžiamas elektromagnetinis laukas, nes jų smegenys ir kaukolė vis dar vystosi. Todėl bent jau miegamuosiuose kambariuose venkite kompiuterių, televizorių ir kitų prietaisų.
Elektroniniuose žaisluose dažnai naudojamos ir baterijos, kuriose gali būti ličio (labai aktyvus, ardantis metalas), švino (sukelia vystymosi sutrikimus), kadmio (kancerogenas). 2004 m. Latvijoje mirė vaikas, kuris prarijo bateriją; visi jo virškinimo organai buvo negrįžtamai pažeisti...
Piešimo ir modeliavimo priemonės ir rinkiniai
Kreidelės, pieštukai, dažai, klijai, modeliavimo molis ar masė, surenkami mašinų, lėktuvų, laivų modeliukai... Visuose išvardytuose gaminiuose gali būti pavojingų pigmentų (sunkiųjų metalų), suteikiančių jiems gražią spalvą. Dažuose ir klijuose gali būti tirpiklių, kurie dirgina odą ir kvėpavimo takus. Vandens pagrindu pagamintose priemonėse (klijuose, dažuose) gali būti konservantų, jautriems žmonės sukeliančių alergiją. Tačiau bet kokiu atveju, tai yra kur kas geriau negu tirpikliai! Į modeliavimo molį ir masę dažnai dedama plastifikatorių ir įvairių priedų. Kai kurie gali būti gaminami iš PVC, kurio sudėtyje paprastai yra ftalatų. Surenkami mašinų, lėktuvų, laivų modeliukai paprastai klijuojami klijais ir spalvinami dažais, kuriuose yra tirpiklių. Todėl svarbu, kad vaikui ką nors konstruojant patalpa butų gerai vėdinama, o vyresniam vaikui renkant modeliukus, mažesnieji tegul žaidžia kitur.
Įvairūs kiti žaislai
Smagu miegamajame pasikabinti nuostabią tamsoje švytinčią žvaigždę ar kitokį žaisliuką, pasipuošti švytinčia apyranke ar karoliais... Tačiau juose dažniausiai būna ftalatų. Žaislai (puodeliai, raktų pakabukai), pripildyti dekoratyvaus skysčio, gali būti labai pavojingi žaislą išardžius ir prarijus skystį. Šiame skystyje dažnai naudojamos mineralinės alyvos, organiniai tirpikliai, kuriuos prarijus gali kilti stiprus plaučių uždegimas. Todėl neleiskite mažiems vaikams žaisti su tokiais daiktais! Vaikiškuose juvelyriniuose dirbiniuose gali būti nikelio, kuris gali sukelti stiprią vietinę alergiją. Jeigu tik pastebėjote paraudimus ant kaklo, riešo, piršto po grandinėle, apyranke ar žiedu, nenešiokite daugiau šių papuošalų.
Iš kokio buteliuko maitiname kūdikį?
Dauguma šiandien kūdikiams maitinti naudojamų buteliukų yra gaminami iš polikarbonato. Jame kaip priedas yra naudojamas bisfenolis-A, kuris sukelia įvairius genetinius pakitimus, klaidas chromosomų grandinėje, sukeliančias persileidimus, pamėgdžioja hormonų estrogenų veiklą ir iškreipia į įvairius organus siunčiamą gyvybiškai svarbią informaciją, aktyvina prostatos vėžį sukeliančias ląsteles ir skatina krūties audinių pakitimus, sukeliančius krūties vėžį. Šie buteliukai žymimi septynetuku trikampyje.
Kūdikių maitinimui patariama naudoti stiklinius buteliukus arba buteliukus, pagamintus iš PET (polietileno tereftalatas) ir PP (polipropileno). Jie žymimi vienetuku arba penketuku:
Dažnai plastikiniai kūdikių buteliukai nebūna paženklinti (nors vaistinėse ženklus radau ant visų buteliukų). Todėl apie naudojamą plastiką klauskite juos gaminančios įmonės. Lanksčiuose, pieno spalvos buteliukuose polikarbonatų paprastai nebūna.
Čiulptukus rinkitės silikoninius, nes iš latekso čiulptukų gali išsiskirti nitrozaminai, kurie gali sukelti vėžinius susirgimus.
Kaip saugiai pradžiuginti vaiką?
Kiekvienos parduotuvės lentynose rasime begalę įvairių žaislų. Kaip gi išsirinkti geriausią? Čia pateikiame keletą paprastų patarimų, kuriais galima vadovautis visur ir visuomet ir tam nereikia ypatingų žinių.
Tikriausiai ne vienas pastebėjote, kad kai kurie žaislai ar kitos prekės (ypatingai pagamintos Kinijoje, Taivanyje ir pan. šalyse) dažnai skleidžia cheminį kvapą. Šį kvapą galima pajusti jau parduotuvėje vaikštinėjant tarp lentynų. Tai yra pirmasis įspėjimas, kad iš šių prekių išsiskiria vienokios ar kitokios cheminės medžiagos! Jeigu jau nupirkote žaislą, skleidžiantį cheminį kvapą, visų pirma palaikykite jį gerai vėdinamoje vietoje, kol kvapas išnyks.
Tačiau geriau rinkitės Europos Sąjungoje (ES) pagamintus žaislus. ES reikalaujama, kad visi žaislai, skirti vaikams, mažesniems kaip 14 metų, būtų paženklinti CE ženklu -
CE ženklas rodo, kad gamintojas ar importuotojas laikosi ES teisinių reikalavimų, keliamų žaislams. Tai užtikrina, kad, pavyzdžiui dekoratyviuose skysčiuose nebus naudojamos mineralinės alyvos ir organiniai tirpikliai, plastikiniuose žaisluose vaikams iki 3 metų nebus pavojingųjų ftalatų, papuošaluose bus ribojamas nikelio kiekis, netyčia prarijus žaislą ar jo detalę, neišsiskirs dideli pavojingų medžiagų (pvz., švino, kadmio, gyvsidabrio) kiekiai ir pan.
Tie, kurie nepasitiki teisinių reikalavimų vykdymu (juk dažnai būna, kad yra teisiniai reikalavimai, bet jų nesilaikoma!), gali rinktis ir kitą kelią:
vengti minkštų plastikinių žaislų, o dygstant dantukams, duoti vaikui medinį žaislą ar audinio skiautę;
patys padaryti arba pirkti medinius, nelakuotus ir nedažytus žaislus, barškučius; jie gali būti apdoroti linų aliejumi ar bičių vašku;
pradžiuginti vaiką medžiagine, megzta lėle ar kitu žaislu (patariama, kad jis būtų pagamintas iš natūralaus natūraliais dažais dažyto pluošto);
jeigu vaikas nori tapyti pirkti ne aliejinius, o akrilinius dažus,
jeigu vaikas nori minkyti duoti jam paprasto molio!
Jeigu vaikas nori nuotolinio valdymo automobilio, geriau rinkitės žaislą, kuris yra tiesiogiai pakraunamas iš elektros lizdo, o ne naudojamos baterijos. Jeigu jau pasirinkote žaislą su baterijomis, prieš duodami jį vaikui patikrinkite, ar dangtelis tvirtai užsuktas!
Straipsnis parengtas įgyvendinant Lietuvos Respublikos remiamą, Europos Sąjungos iš dalies finansuojamą projektą Cheminės medžiagos mus supančioje aplinkoje - nuo supratimo prie veiksmų.
Baltijos aplinkos forumo informacija
QUOTE(tėvas @ 2007 08 24, 21:42)
Nuosirdus ACIU
vertas dėmėsio puslapis, anksčiau neužklysdavau ten, dabar žinosiu, nors i kinietiškus žaislus net nežiūriu.... nors kartais kai užsimano kokio tai neduok dieve, neimanoma atkalbeti. čia neperseniausiai buvom parduoptuveje, pamatė traktorių, visai nieko man pasirodė, pažiūrėjau gamintoją, aišku viskas pamaniau, bet vaikas prašė labai, na nupirkau, tik namie pastebėjau kad jis smirda plastmase pasistengiau kuo greičiau atsikratyti jo
QUOTE(Zana4 @ 2007 09 04, 10:24)
vertas dėmėsio puslapis, anksčiau neužklysdavau ten, dabar žinosiu, nors i kinietiškus žaislus net nežiūriu.... nors kartais kai užsimano kokio tai neduok dieve, neimanoma atkalbeti. čia neperseniausiai buvom parduoptuveje, pamatė traktorių, visai nieko man pasirodė, pažiūrėjau gamintoją, aišku viskas pamaniau, bet vaikas prašė labai, na nupirkau, tik namie pastebėjau kad jis smirda plastmase pasistengiau kuo greičiau atsikratyti jo
jo dabar perkant zaislus verta ziureti i gamintoja.
QUOTE(jurgitav @ 2007 09 04, 10:39)
jo dabar perkant zaislus verta ziureti i gamintoja.
būtent
QUOTE(Irongė @ 2007 08 18, 13:42)
o tai neseniai per radija sako girdejo, kad daug zaislu siuntu atsaukta is Kinijos, del kenksmingu dazu ir nesaugiu magnetiniu detaliu. pati negirdejau, bet gal kas yra rade daugiau info? butu idomu suzinoti, kokiu firmu ir kurei zaislai su tais kenksmingais dazais...
Kaip ir pati rašei, atšaukti žaisliukai kuriuose yra magnetai ir Barbie lėlės aksesuarai. Firmos Mattel. Žaislais buvo prekiaujama JAV ir Didžiojoje Britanijoje. Fabrikas Kinijoje jau uždarytas, o fabriko vadovas nusižudė