QUOTE(oroboros @ 2014 08 04, 17:38)
Visi istoriniai/genealoginiai tyrimai reikalauja arba daug laiko, arba daug pinigų
. Archyvas nemokamas, jei visko ieškai pats. Jei užsakinėji specialistams, gali būti ir labai brangu. O kam reikia? Žmonėms reikia dėl įvairių priežasčių: kam iš smalsumo, tuštybės, o kam iš gyvo noro ieškoti "šaknų", "pamato" ar kaip pavadinsi.
Tarkime, aš pati esu filologė, kurios darbo objektas seniau buvo seni istoriniai tekstai (šiuo metu - naujesni tekstai), tai man čia kaip darbo ir hobio junginys, be to, skaitau visokią specialią literatūrą, domiuosi ne tik apskritai genealogija, bet ir LDK istorija, senosios literatūros istorija, kai kurių bajorų giminių istorija, kraštotyra ir pan., be to, visada žinojau, kad mano senelis iš senos bajorų giminės, tai viskas kaip ir natūraliai man išeina
Ir ieškodamas atrandi ne tik plikus faktus "kas buvo protėvis", bet dažnai ir detales, iš kurių atsiskleidžia ir tikras, nemuziejinis ir nepopierinis tų protėvių gyvenimas, žodžiu, gyvi žmonės su dramatiškais gyvenimais, net gali suprasti, kodėl pats esi toks, o ne kitoks, kai palygini tą visą medžiagą su savo dabarties faktais. Taip pat atrandi gyvą santykį su istorija, kuri darosi ne vien nuobodi vadovėlinė medžiaga, bet gyvas procesas su gyvais dalyviais. Įdomu tai tiesiog
Palaikau ir galiu patvirtinti - viskas susiję.
Kai man sako - kam to reikia, kam praityje knistis...kažkas ne taip, gal ir neverta jiems bristi į praeitį. Tarsi gynybinė reakcija.
Teigiantys, kad nei giminės, nei Lietuvos istorija nedomina, turi tam tikrų bendrumų. Jiems lengviau pasirinkti, keistis, prisitaikyti...
Mane labiau stebina tie, kurie žinodami dviprasmiškų dalykų apie šeimą ir turintys nelabai "švarią" giminės liniją, drąsiai veria vartus į praeitį. "Vis tai mano!".
Ir priešingai, tobulas kilmingasis su 24 kartų genetiniu kodu beveik nieko nežino apie savo genealogiją, jo stalčiuje minimalus bajoro dokumentų rinkinys.
Tiesiog mes labai skirtingi.
Jeigu nelieka laiko šeimai, vaikams galime skirti minutes, kokia dar giminės istorija!
Keletą metų seku šį forumą, sėdi mamos naktimis ir studijuoja senuosius raštus. Jos viską spėja ir tikrai du kartus daugiau už tuos, kurie neranda laiko net surašyti senelių vardų.
Labi įdomu būtų plačiau sužinoti apie Jūsų atradimus. Pati įdomiausia medžiaga - giminių skerspiūviai, jų niekas be mūsų neatliks. Aprašomi kaimai, parapijos, bet kaip atrodo giminių, kelių jos kartų kontekstas - tik mums suprantamas. Be palyginimo sunku suvokti skirtumus. Lyginau pavardžių medžius su moterų linijomis, svetimus medžius su savo gentainiais, žemaičių su aukštaičiais. Manau, dar mažai medžiagos, išryškėja tik tendencijos. Bet mokslas "nemėgsta" išvadų, neparemtų ekonometrija.
Aš paliksiu asmeninę žinutę.