QUOTE(skibru @ 2013 04 09, 14:09)
Na Jūs šaunuolė! Galima tik žavėtis, su kokiu užsidegimu imatės darbų. Labai įdomu buvo paskaityti straipsnelį, kas tai per personos, nes prisipažinsiu nebuvau girdėjusi iki šiol. Deje, daugiausia knisuosi Aukštatijos pusėje, tad Pajūrio archyvai ir senovė man nesutinkami...
Papildyta:
O kas tai yra, tas 669 fondas? Nelabai supratau, ten yra pvz. X metų knyga, kurioje surašytos visos tais metais Y vyskupijoje vykusios santuokos? Ar kaip?
Nusikėlė mano vizitas į archyvą, vaikai antra savaitė serga, tad kol kas galiu aiškintis.
Papildyta:
Gal kas susidūrėte, ar esate plačiau susipažinę su liuteronais... Mano tyrinėjimai daugiausia vyksta Lietuvos- Latvijos pasienyje, tad ten tikra maišalynė - Lietuvoje pilna mano ieškoma pavarde gyvenusių liuteronų, kurie važinėdavo į Latvijos liuteronų bažnyčias (įrašai apie tai Raduraksti, latviškam epaveldo variante), o mano šakoje (nuo apie 1800 m) visi buvo katalikai. Kai per skirtingas bažnyčias, nerandu siejančių galų, nors 90 proc. manau, kad jie yra giminės. Ar gali būti taip, kad liuteronas virto kataliku, pavyzdžiui, vedęs katalikę moterį? Šiais laikais niekas nestebintų, na bet anais laikais?
Jeigu pirmą kartą lankysitės archyve, teks surasti būdus kaip ir ko ieškoti. Anksčiau buvo privalomi kursai, dabar nežinau kokia tvarka naujokai yra apmokomi.
Mėgėjams ne taip daug reikia: keli fondai,kuriuose yra pagrindiniai bažnyčių archyvai. Knygos buvo perrašomos ir tokiu būdu susikaupė įvairiai susluoksniuota informacija. Pats lengviausias kelias - susirasti savo parapijos fondą. Tam ant skaityklos stalo sudėtos visų fondų rodyklės, sugadintų ir neišduodamų knygų sąrašai ir t.t. Jegu reikalingos parapijos yra išlikęs atskiras fondas jums pasisekė - surasite labai greitai viską ko reikia. Juma atneš visą fondo aprašą, pesirašykite, nes pagal jį užsakinėsite knygas. Jeigu parapijos knygų archyve nėra, teks ieškoti bendrame F - 669- aprašas- 1 -. Kiekvieni metai turi savo aprašo Nr. ir vieneto Nr.
Tai bendras fondas nuo 1798 m iki 20 a. jame gimimo, santuokos ir mirties įrašai, bet suskirstyti taip, kad kiekvieni metai turi savo aprašus.
Tai perrašytos knygos. Daugybę bažnyčių mertikų įrašų galima rasti kas metai kitame fondo apraše. Pvz. viso Dekanato parapijinės bažnyčios patalpintos F 669-1-332 apraše (čia 1800 m gimimo, mirčių ir santuokų įrašai), o F 669-1-116 apraše (1801 m tik gimimo įrašai), tų pačių metų santuokų įrašai sudėti į F 669-1-126 aprašą. Storoje knygoje reikia perversti labai daug puslapių su vienų metų įrašais, bet geras dalykas - tas, kad nuo 1802-1818 metų sudaryti atskiri parapijų aprašai ir vienoje knygoje galima surinkti šio ilgo laikotarpio gentainius. Taigi F 669 yra pagrindinis istorikų tyrinėjamų šaltinis - nežinant tikslios gentainių parapijos galima juos aptikti einant iš eilės per visas gretutines parapijas. Taip surandami ir kur nors pasimetę trūkstami asmenys. Viena bėda - daug knygų labai suplyšę, todėl šiandiena jos visos iš F-669 mikrofilmuotos. Dabar eilės užsakymams mikrofilmų salėje, nes keli aparatai, kurie genda, sunkiai įskaitomi, sugaištama daug laiko.
Jums pasisekė, jeigu parapija turi savo atskirą fondą, tokių bažnyčių nėra labai daug.
Problema, kad nuotakas giminės rinkdavosi ir iš kitų parapijų, o tai reiškia santuoka registruojama jos bažnyčioje. Taip prasideda klaidžiojimai. Santuokų knygas iš bendrojo 699 fondo verta pavartyti - ten galima rasti visokių nuklydusių giminių.
Būtinai pasidomėkite kiek ir kokių šaltinių saugoma apie jums reikalingą bažnyčią, nes yra vertingų surašymų duomenų, visokių smulkių fondų, kuriuose gali būti fragmentai iš kiekvienos bažnyčios. Eilėje belaukiant galima pasiklausti patyrusių lankytojų, tikrai patars ir laikas greičiau prabėgs.
[